БРАШНО СПУШТА ЦЕНУ ВЕКНЕ: Скупље врсте хлеба треба да појефтине до 15 одсто
СКУПЉЕ векне и одређене специјалне врсте хлеба, чија цена иде и до 200 динара, требало би да појефтине 10 до 15 одсто. На берзама је дошло до пада цене пшенице, што је довело до истог силазног тренда и код брашна. Унија пекара Србије сматра да те околности треба да утичу и на корекцију цена скупљих врста хлеба. Ово у разговору за "Новости" каже Зоран Пралица, председник тог еснафског удружења.
- Одређене векне, које сада коштају од 80 до 100 динара, могу да иду на 75 динара - наводи Пралица. - Код осталих пекарских производа, пецива, не треба очекивати појефтињење, зато што је код њих удео брашна најмањи. Сви други састојци који се користе за њихову производњу су поскупели, попут маргарина, сусама, квасца, филова. Осим тога, и други трошкови су порасли, као што су плате радника које су значајно повећане.
Цена основне врсте хлеба, познатог под именом "сава", и даље је заштићена. Према актуелној Владиној уредби, која важи до краја јуна, ова векна кошта 57 динара.
- То је ниска цена која је обезбеђена захваљујући субвенционисаној цени брашна и ограничењу трговачких маржи на шест одсто - подсећа Пралица. - Највећи проблем код високих цена у малопродаји није у пекарима, већ у трговачким маржама које иду и до 85 одсто на неке врсте хлеба. Последица тога је да пекари и даље немају добру зараду, а да потрошачи скупо плаћају.
Подсетимо, пекари имају обавезу да направе 30 одсто хлеба "сава" од укупно произведених векни основне врсте. Ову меру Влада је донела у новембру 2021. године да би заштитила стандард грађана. Уколико потрошачи не успеју да нађу хлеб "сава" у пекарама, током читавог дана га има у маркетима и малим трговинским радњама.
Како Пралица указује, на берзама је сада цена пшенице нереално ниска. Он наводи да је до тог пада дошло због прилива на тржиште ове житарице из Украјине.
- Нашег сељака сетва кошта између 24 и 26 динара да би био на граници рентабилности - објашњава Пралица. - На берзама се сада креће од 20 до 21 динар за бољу пшеницу. Трговање у петак је било само 180 тона.
Како истиче, трговци и шпекуланти "пумпају" понуду да би оборили цену, како би што јефтиније откупили нови род.
- Савет нашим пољопривредницима је да буду стрпљиви и да сада не продају пшеницу, ако не морају због трошкова или кредита, већ да сачекају новембар-децембар - истиче Пралица. - Сви показатељи упућују да ће цена крајем године бити виша.
Према његовим речима, јефтинија пшеница је оборила цене брашна. Оне су сада ниже, како додаје, за око 20 одсто у односу на највишу цену коју је ова намирница имала пре шест месеци, а то је 40 динара плус ПДВ. Од тада је постепено долазило до појефтињења брашна. Сада се креће у распону од 30 до 34 динара, у зависности од типа и квалитета.
ПОСКУПЉЕЊА И ЗБОГ РАСТА ПЛАТА
НА досадашња поскупљења пекарских производа значајно је утицао раст плата запослених.
- Просечна плата продаваца у пекарама је раније била од 30.000 до 40.000, а сада је око 75.000 динара - наводи председник Уније пекара Србије, Зоран Пралица. - Зарада пекара почетника је од 80.000 до 100.000 динара, а за врхунске бурегџије и мајсторе, који раде ноћу, креће се од 150.000 до 180.000 динара.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)