НЕМАЧКА ЗАБЕЛЕЖИЛА НАЈВЕЋИ ПАД ТРАЖЊЕ ОД ПАНДЕМИЈЕ: Како ће се то одразити на Србију

Е.Б.Талијан

16. 05. 2023. у 14:09

НЕМАЧКА индустрија доживела је нагли пад тражње за својим производима из ЕУ, САД и Кине у марту. Званични подаци савезне агенције за статистику Десатис показују да су се нове поруџбине смањиле за 10,7 одсто на месечном нивоу. Ово је најоштрији пад од априла 2020. године, када је пандемија паралисала економије широм света. Немачка је главно извозно тржиште Србије и све што се догађа на њему, по систему спојених судова утиче и на нашу земљу.

НЕМАЧКА ЗАБЕЛЕЖИЛА НАЈВЕЋИ ПАД ТРАЖЊЕ ОД ПАНДЕМИЈЕ: Како ће се то одразити на Србију

Фото: АП

Према подацима Привредне коморе Србије (ПКС) прошле године је 2.852 фирме из наше земље извозило робу у Немачку. Помоћник директора Сектора за стратешке анализе ПКС, Бојан Станић, истиче да код нас раде немачке компаније, као и наше фирме које су укључене у њихове добављачке ланце. Од потражње у Немачкој зависи пласирање производа који се праве у Србији на то тржиште.

- Када у Немачкој падне тражња, то смањује могућност нашег извоза - прецизира Станић. - Може се очекивати да ће извоз Србије на немачко и европско тржиште у овој години бити испод очекиваног потенцијала. Пад тражње у Немачкој код нас највише утиче на део металске индустрије, произвођаче ауто-делова и разних компоненти.

Међутим, како додаје, извоз Србије није толико изложен актуелној ситуацији у првом тромесечју због саме његове структуре која је више базирана на сировинама и полупроизводима и производима ниже прераде. Први на удару су финални производи и они који имају вишу додату вредност. Према подацима ПКС у првом кварталу ове године извоз Србије у Немачку бележи раст у количини робе од 1,1 одсто, а вредносно 26,7 процената у односу на исти период лане. Током прва три месеца пласирано је 154.445 тона робе, у вредности 1,06 милијарди евра. У првом кварталу 2022. извезено је 152.802 тоне, чија је вредност 839 милиона евра.

Станић указује да се може очекивати да ће се сужавати простор нашим компанијама да извозе на немачко и европско тржиште. Разлог за то је, како додаје, успоравање привреде на нивоу Европе и неизвесност шта ће се бити крајем ове и почетком наредне године. Он указује да је дошло до потпуне стагнације немачке привреде, раст БДП-а у првом кварталу је нула, а инфлација је још увек осам одсто, што је лоше. Према Станићевим речима, више фактора креира неизвестан економски оквир на европском тржишту.

- У Америци предвиђају да би до краја године и почетком наредне САД могле опет да уђу у рецесију - наводи Станић. - Уколико се то деси, одразиће се и на европско тржиште и следи даљи пад производње. Остаје и даље питање енергената, односно њихове доступности, затим односи са Кином, геополитичке околности.

Сви ти фактори, како указује, креирају неизвесност и не може се прецизно оценити да ли ће до краја године доћи до побољшања или погоршања привредне ситуације. Што се Србије тиче, он каже да се очекује да ће следеће године бити већи раст него ове.

- БДП је у првом квараталу имао боље перформансе него што се очекивало захваљујући државним инфраструктурним пројектима и био је 0,7 одсто - каже Станић. - Годишњи раст, који се процењује на 2,5 одсто је добар резултат имајући у виду да ће ЕУ расти много ниже. Међутим, то је исподпросечан раст који се очекује ове године на глобалном нивоу. Али, када говоримо о привреди Србије са свим њеним карактеристикама, онда је минимум да би те стопе раста требало да буду између четири и пет процената, наравно у неким бољим условима када немате ову кризу.

Он истиче да у нашој земљи инфлација успорава и да се очекује пад у другој половини године, али да ће на просечном нивоу ове године бити као и прошле, око 12 одсто.

НАЈТРАЖЕНИЈИ ПРОВОДНИЦИ И ДЕЛОВИ

У ПРВОМ кварталу ове године компаније из Србије су у Немачку највише извозиле сетове проводника за паљење, делове за машине, односно електро-моторе, електричне генераторе и агрегате и вучне моторе наизменичне струје. На листи најтраженијих на немачком тржишту су били и турбокомпресори, делови и прибори за моторна возила, вагони, мотори једносмерне струје, генератори наизменичне струје. За малопродају смо извозили препарате за прање и чишћење и лекове. У ПКС наводе да ова роба претежно спада у најизвоженије производе на немачко тржиште и у прошлој години, с тим да су и смрзнуте малине лане биле у топ 10.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ЗВЕЗДА СЕ ПОХВАЛИЛА: Ових пет странаца иду с Маракане - весели