ЗАРАДЕ ЈУРЕ ПОСКУПЉЕЊА: Према статистици плате у многим делатностима прате инфлацију
ПРОСЕЧНА плата је у јануару достигла 82.769 динара. За годину дана, каже статистика, она је порасла 16,7 одсто. С обзиром на то да су ценовници у овом периоду, такође, били на "гасу", реално је већа свега 0,8 одсто. Тако да када се у рачуницу укључи инфлација од 15,8 одсто, подаци показују да није превише делатности у којима је дебљина коверте успела да је престигне.
Апсолутни јануарски рекордери су били запослени у услужним делатностима, у рударству и геолошким истраживањима. Ова бранша је уписала скок зарада од чак 46,5 одсто, па им је просек достигао 170.555 динара. Муњевит раст плата заобишао је стручњаке у овој области који раде у државном сектору.
- Истраживачким делатностима у рударству се баве домаће и стране приватне фирме и вероватно су оне повећале плате - каже Предраг Мијатовић, помоћник директора Геолошког завода Србије. - Колеге у тим фирмама имају далеко веће плате и то је главни разлог зашто нам се на расписаним конкурсима за посао јавља веома мало људи. Нисмо успели да задржимо једног младог колегу, јер је у кинеској компанији добио плату од 90.000 динара као приправник. Код нас би можда у том статусу имао 50.000. Оно што Завод ради, с друге стране, види се у годинама које долазе. Радимо на истраживањима неопходним за просторно планирање како би се спречио разорни ефекат временских непогода, поплава, клизишта. Наши резултати су важни за стратешко планирање, али се нажалост недовољно користе наше услуге.
Иннфлацију су успели да претекну у експлоатацији сирове нафте и природног гаса и са платом од 179.375 динара премашили су прошлогодишња примања за скоро 29 одсто. Сличан је проценат раста и код произвођача кокса и деривата нафте, који су примили 156.168 динара. У водном саобраћају примања су јача око 26 одсто и сада износе 85.518 динара. После повећања плата за скоро четвртину произвођачи моторних возила стигли су до 74.456 динара. Око петине су порасле зараде текстилцима, прерађивачима дрвета, намештаја, машина...
Највише је делатности које су барабар са инфлацијом. Примања су им порасла између 14 и 17 одсто. Није мали број ни оних који су изгубили трку са ценама. У експлоатацији угља зарада је већа четири одсто, али је плата од око 102.300 динара претекла просек. Фармацеути су забележили раст од 7,8 одсто, али је и њихов просек већи од републичког - 117.171 динар. Ни програмери нису испратили инфлацију, плата има је већа око девет одсто, али зарађују за већину недостижних 256.000 динара.
С. БУЛАТОВИЋ
Далек им просек
БЕЗ обзира на раст плата, значајан број запослених није ни близу републичком просеку. Испод њега су све делатности у пољопривреди, добар део прерађивачке индустрије. Пре свега произвођачи хране, пића, одеће, предмета од коже, папира, дрвета... У грађевинарству је само израда осталих грађевина премашила просек. Недостижан је многима у трговини, копненом саобраћају, услугама смештаја и исхране.
ПРЕД НАМА СУ ОДЛУЧУЈУЋЕ НЕДЕЉЕ: Европа на коленима са посвађаним лидерима, а Украјина пред амбисом
ПОЉСКИ премијер Доналд Туск рекао је да ће наредне седмице бити одлучујуће, не само за украјински сукоб, већ и за европску будућност.
17. 11. 2024. у 18:44
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)