БАГРЕМОВ МЕД ПРОДАЈУ И ДО 1.800 ДИНАРА: Ливадски мед је око 1.200, а сунцокретов 1.000
БАГРЕМОВ мед не може се купити за мање од 1.500 динара за килограм. Очекује се да би цена могла да иде и до 1.800, али је извесно да јефтинији бити неће. Ливадски мед је око 1.200, а сунцокретов 1.000 динара. Домаћи мед има и добру цену, а процене стручњака су да на нашем тржишту има око 40 одсто фалсификоване робе.
Када је реч о багремовом меду, прошла година је била просечна, а сунцокрет лошији, а липа изнад просека. Председник Савеза пчеларских организација Србије Родољуб Живадиновић не очекује да ће цене меда да скачу, али неће ни падати, јер су улагања у пчеларску производњу драматично поскупели. Пут до правог меда није једноставан а ни јефтин, па је због тога на тржишту све више лажног.
- Фалсификата има стално, па се ове године бележи и све већи број до сада непознатих фирми на тржишту са медом сумњивог квалитета - казао нам је Живадиновић. - Процена је да на тржишту Србије има око 40 одсто фалсификованог меда. И то је први пут да га код нас има мање него у Европској унији, где је тај проценат око 50. Уз лажни мед, велики проблем сваке године је и тровање пчела.
Ове године, засад, нису пријављена масовна тровања, иначе их има стално. Пчелари очекују да ће држава коначно овом проблему стати на пут.
- Све више се пише о овом проблему и поједине информације долазе боље до пољопривредника - сматра Живадиновић. - Тако и они схватају какву штету себи праве убијањем пчела, али и тај процес мора додатно да се убрза. Најважније је да држава почне са применом последњих измена закона. А то значи обука пољопривредника око примене пестицида и само такви могу да купују и примењују ове препарате.
Дугоочекивано пролеће, које никако да се устали, утиче и на пчеларство. Пролећни развој пчела ове године, сматра Живадиновић, није претерано обећавајући, због променљивог времена. Матице су због тога, већ два пута смањивале полагања јаја или га потпуно прекидале.
- Пчелари који су урадили све што треба и узимили пчеле са довољним залихама хране немају разлога за већу бригу - наглашава Живадиновић.
Мање извозимо за 23 одсто
ПРЕМА званичним подацима, укупни извоз меда из наше земље у првих десет месеци прошле године био је 1.479 тона. Вредност овог извоза била је 8,2 милиона евра. У односу на 2021. годину то је пад од неких 23 процента. Србија је 2022. увезла неких 480 тона меда и то платила 1,4 милиона евра.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)