"БЛУМБЕРГ": Са распадом америчко-саудијског нафтног пакта тоне и економска моћ Вашингтона
ПРЕ само три године, када је дошло до тензија у нафтном гиганту ОПЕК+, САД су се нашле у улози миротворца. Сада су њихова мета, пише "Блумберг".
Саудијско-руски нафтни савез има потенцијал да изазове све врсте проблема за америчку економију, па чак и да утиче на кампању за реизбор председника Џозефа Бајдена. Овомесечна одлука ОПЕК+ да смањи производњу сирове нафте, по други пут откако је Бајден прошлог лета одлетео у Саудијску Арабију тражећи повећање, можда је само почетак.
Та најава која је подигла цене нафте за око 5 долара по барелу, већ значи да су ризици од рецесије већи него што би иначе били - јер ће потрошачи који троше више на енергију имати мање новца за друге ствари, а инфлација ће бити већа. Руски председник Владимир Путин, у међувремену, добија више средстава да финансира своју војну операцију у Украјини, наводи "Блумберг".
Значајније од тога је што ће потез ОПЕК-а утицати на цене нафте у наредним годинама.
У свету променљивих геополитичких савеза, Саудијска Арабија се одваја од орбите Вашингтона. Саудијци су поставили нивое производње нафте у координацији са Русијом. Када су хтели да смање тензије са регионалним ривалом Ираном, окренули су се Кини да би посредовали у договору - док су САД биле изостављене. Другим речима, западни утицај на нафтни картел је на најнижој тачки у последњих неколико деценија.
А све чланице ОПЕК+ имају своје приоритете, од амбициозних планова саудијског престолонаследника Мухамеда Бин Салмана да поново осмисли своју економију, до руске операције у Украјини. Сваки додатни приход који добију од наплате више нафте је од помоћи.
Упитан да ли су САД забринуте због тога што је ОПЕК+ два пута одлучио да смањи производњу од посете председника Бајдена Саудијској Арабији, портпарол Стејт департмента је рекао да је администрација фокусирана на задржавање домаћих цена енергената и осигуравање енергетске безбедности САД.
САД сматрају смањење производње непрепоручљивим с обзиром на стално кретање тржишта, али ће сачекати да виде шта ће ОПЕК+ на крају предузети, рекао је портпарол.
За глобалну економију, ниже понуде нафте и више цене су лоше вести. Главни извозници су, наравно, велики победници. За увознике, као и већину европских земаља, скупљи енергенти представљају ударац по економију.
САД су негде између. Као велики произвођач, имају користи када цене расту. Али ти добици - за разлику болних скокова цена бензина - нису широко подељени.
"Блумберг" предвића да ће за сваки пораст цене нафте од 5 долара, инфлација у САД порасти за 0,2 процентна поена - што није драматична промена, али у време када се Федералне резерве боре да ставе цене под контролу, није ни добродошла.
Деценијама је америчко-саудијски пакт "нафта за безбедност" био стуб енергетског тржишта. Сада се љуља.
-Саудијци траже агресивну ограду, рекао је Џон Алтерман, директор програма за Блиски исток у Центру за стратешке и међународне студије, са седиштем у Вашингтону. "С обзиром на оно што Саудијци виде као радикално непредвидиву америчку политику, сматрају да је неодговорно не тражити заштиту. А под радикално непредвидивом, ви гледате на америчку политику која се оштро променила између Обаме и Трампа и Бајдена".
Саудијски званичници су своју одлуку образложили националним приоритетима, а не било каквим дипломатским планом.
-ОПЕК+ је успео сада и у прошлости да стабилизује тржишта нафте, а супротно тврдњама западних и индустријских држава, то нема никакве везе са политиком, рекао је бивши саветник саудијског министарства нафте Мухамед Ал Сабан.
Аналитичари предвиђају да ће ове и следеће године цена нафте бити 85-90 долара по барелу. Исто тако, експерти сматрају да је Русији потребно да барел иде за 100 долара како би могли без главобоље да финансирају своју операцију у Украјини.
Треба имати на уму да амерички удео у глобалном БДП-у опада у корист Кине и Индије које су највећи купци нафте. Уз то, Кина купује велике количине нафте од Русије и Ирана уз попуст који је штити од скокова цена. Индија такође купује руску нафту уз попуст.
Другим речима, посртање америчке економије повећава ризик од шире рецесије коју Русија и њени савезници неће осетити.
(рт.рс)
Препоручујемо
ТОКАЈЕВ: Казахстан намерава да повећа обим нафте који се извози преко Азербејџана
10. 04. 2023. у 14:33
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (1)