"БЛУМБЕРГ": Са распадом америчко-саудијског нафтног пакта тоне и економска моћ Вашингтона
ПРЕ само три године, када је дошло до тензија у нафтном гиганту ОПЕК+, САД су се нашле у улози миротворца. Сада су њихова мета, пише "Блумберг".
Саудијско-руски нафтни савез има потенцијал да изазове све врсте проблема за америчку економију, па чак и да утиче на кампању за реизбор председника Џозефа Бајдена. Овомесечна одлука ОПЕК+ да смањи производњу сирове нафте, по други пут откако је Бајден прошлог лета одлетео у Саудијску Арабију тражећи повећање, можда је само почетак.
Та најава која је подигла цене нафте за око 5 долара по барелу, већ значи да су ризици од рецесије већи него што би иначе били - јер ће потрошачи који троше више на енергију имати мање новца за друге ствари, а инфлација ће бити већа. Руски председник Владимир Путин, у међувремену, добија више средстава да финансира своју војну операцију у Украјини, наводи "Блумберг".
Значајније од тога је што ће потез ОПЕК-а утицати на цене нафте у наредним годинама.
У свету променљивих геополитичких савеза, Саудијска Арабија се одваја од орбите Вашингтона. Саудијци су поставили нивое производње нафте у координацији са Русијом. Када су хтели да смање тензије са регионалним ривалом Ираном, окренули су се Кини да би посредовали у договору - док су САД биле изостављене. Другим речима, западни утицај на нафтни картел је на најнижој тачки у последњих неколико деценија.
А све чланице ОПЕК+ имају своје приоритете, од амбициозних планова саудијског престолонаследника Мухамеда Бин Салмана да поново осмисли своју економију, до руске операције у Украјини. Сваки додатни приход који добију од наплате више нафте је од помоћи.
Упитан да ли су САД забринуте због тога што је ОПЕК+ два пута одлучио да смањи производњу од посете председника Бајдена Саудијској Арабији, портпарол Стејт департмента је рекао да је администрација фокусирана на задржавање домаћих цена енергената и осигуравање енергетске безбедности САД.
САД сматрају смањење производње непрепоручљивим с обзиром на стално кретање тржишта, али ће сачекати да виде шта ће ОПЕК+ на крају предузети, рекао је портпарол.
За глобалну економију, ниже понуде нафте и више цене су лоше вести. Главни извозници су, наравно, велики победници. За увознике, као и већину европских земаља, скупљи енергенти представљају ударац по економију.
САД су негде између. Као велики произвођач, имају користи када цене расту. Али ти добици - за разлику болних скокова цена бензина - нису широко подељени.
"Блумберг" предвића да ће за сваки пораст цене нафте од 5 долара, инфлација у САД порасти за 0,2 процентна поена - што није драматична промена, али у време када се Федералне резерве боре да ставе цене под контролу, није ни добродошла.
Деценијама је америчко-саудијски пакт "нафта за безбедност" био стуб енергетског тржишта. Сада се љуља.
-Саудијци траже агресивну ограду, рекао је Џон Алтерман, директор програма за Блиски исток у Центру за стратешке и међународне студије, са седиштем у Вашингтону. "С обзиром на оно што Саудијци виде као радикално непредвидиву америчку политику, сматрају да је неодговорно не тражити заштиту. А под радикално непредвидивом, ви гледате на америчку политику која се оштро променила између Обаме и Трампа и Бајдена".
Саудијски званичници су своју одлуку образложили националним приоритетима, а не било каквим дипломатским планом.
-ОПЕК+ је успео сада и у прошлости да стабилизује тржишта нафте, а супротно тврдњама западних и индустријских држава, то нема никакве везе са политиком, рекао је бивши саветник саудијског министарства нафте Мухамед Ал Сабан.
Аналитичари предвиђају да ће ове и следеће године цена нафте бити 85-90 долара по барелу. Исто тако, експерти сматрају да је Русији потребно да барел иде за 100 долара како би могли без главобоље да финансирају своју операцију у Украјини.
Треба имати на уму да амерички удео у глобалном БДП-у опада у корист Кине и Индије које су највећи купци нафте. Уз то, Кина купује велике количине нафте од Русије и Ирана уз попуст који је штити од скокова цена. Индија такође купује руску нафту уз попуст.
Другим речима, посртање америчке економије повећава ризик од шире рецесије коју Русија и њени савезници неће осетити.
(рт.рс)
Препоручујемо
ТОКАЈЕВ: Казахстан намерава да повећа обим нафте који се извози преко Азербејџана
10. 04. 2023. у 14:33
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (1)