ДРЖАВА ОВЕ ЗИМЕ ОБЕЗБЕДИЛА ЦЕНЕ СТРУЈЕ И ГАСА МЕЂУ НАЈНИЖИМА У ЕВРОПИ: Погледајте шта ће ове године морати да се реализује
ОВЕ године у Србији ће морати да дође до једног, а вероватно и два поскупљења гаса. Цена овог енергента биће коригована од 1. маја и тај раст неће бити већи од 10 одсто. Ово је јуче најавио генерални директор "Србијагаса" Душан Бајатовић на "Копаоник бизнис форуму", истичући да се датум и проценат поскупљења темељи на процени тог јавног предузећа.
Дан раније, шеф Мисије Међународног монетарног фонда (ММФ) за Србију, Донал Мекгетиген, истакао је да ће цене енергената морати да се повећавају. У фокусу двогодишњег аранжмана Србије са ММФ су реформа енергетског сектора, буџет и фискална политика.
- Енергенти ће морати да поскупе, то је суштина програма - казао је Мекгетиген.
- Цене струје и гаса не смеју да остану на тако ниском нивоу.
Аранжман са ММФ подразумева исту динамику поскупљења и за електричну енергију. Како су раније наговестили надлежни, од маја се, такође, могу очекивати више цене струје, а да ли ће доћи и до другог поскупљења у току ове године, накнадно ће се проценити. Држава је, упркос енергетској кризи, успела да ове зиме домаћинствима обезбеди цене електричне енергије и гаса које су међу најнижима у Европи.
- Србија је била међу првим земљама које су кроз ниске цене енергената помагале рањивим категоријама становништва, али је сада дошло време за промене у енергетици - истакао је Мекгетиген. - Државна енергетска предузећа, пре свега ЕПС, треба да се трансформишу у акционарско друштво и добију нову управу због досадашњег лошег управљања и малих инвестиција.
Бајатовић је нагласио да ће по садашњим ценама гаса, као што је раније и најављено, бити завршена грејна сезона и да у овом моменту већег поскупљења од 10 одсто пре 1. маја неће бити. Он је рекао и да свакако са тим растом неће бити достигнута "пуна цена".
- Да ли ће бити даљих поскупљења, зависиће како ће се кретати цена на берзи и по којој ћемо цени гас куповати - прецизирао је Бајатовић. - Тренутно, просечна факутра "Србијагаса" износи 393 долара за 1.000 кубних метара.
Стручњак за енергетику у "Дилојту" и бивши директор у ЕПС Жељко Марковић објашњава да ММФ тражи да наша предузећа послују по тржишним принципима, а то значи да их не субвенционише држава. Што се тиче цена енергената, оне су, како додаје, сада за привреду мање-више на комерцијалном нивоу, али су за домаћинства ниске.
- Захтев се, пре свега, односи на гарантоване регулисане цене за домаћинства које су испод тржишних и у контексту су социјалне политике - истиче за "Новости" Марковић. - Зато ММФ тражи поскупљење.
Више цене енергената ће оптеретити кућне буџете просечних домаћинстава, а Марковић каже да то мора да се решава кроз мере социјалне политике које треба да буду усмерене искључиво ка онима којима је то потребно.
- То значи да тржишне цене важе за домаћинства, а кроз политику која се бави енергетски угроженим купцима потребно је обухватити све рањиве категорије - наводи Марковић. - Тада субвенције не иду у енергетска предузећа него су усмерене тамо где треба. Осим тога, више цене нас терају да штедимо, што и треба да радимо, јер трошимо значајно више енергије од земаља ЕУ.
Марковић указује и да какве ће бити тржишне цене енергената у будућности, следеће сезоне, зависи од оштрине наредне зиме, и из којих извора и како ће се пунити европска складишта гасом.
АЗЕРБЕЈЏАН ЗАВИСИ ОД РУСИЈЕ
ГОВОРЕЋИ о диверзификацији извора снабдевања гасом и могућностима Србије, генерални директор "Србијагаса" Душан Бајатовић рекао је да имамо пуно опција, међу којима је и гас из Азербејџана.
- Али, ту је проблем што они траже дугорочне уговоре, на 10 до 15 година - указао је Бајатовић. - Ипак, сви ћуте о томе да извоз из Азербејџана директно зависи од увоза гаса из Русије.
Он је истакао да Србија има слободне, краткорочне капацитете на "Турском току", због којих можемо да увеземо вишкове гаса из Турске, Бугарске и Грчке, а разговарало се о томе и са Катаром.
- Имамо довољно капацитета да у наредних годину-две направимо неки бољи баланс купљеног гаса, ако то треба да буде и политички циљ, а претпостављам да ће бити и економски, ако ништа друго због безбедности снабдевања - каже Бајатовић. - Због тога "Србијагас" ради на много пројеката, међу којима је веома важан гасовод са Бугарском, који би требало да буде готов до октобра.
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)