ПРОБЛЕМИ СА ХРАНОМ ВЕЛИКИ: Цене млека и воћа у Европи порасле више него икад

Новости онлајн

05. 03. 2023. у 22:56

ИНДЕКС потрошачке корпе (ЦПИ) измакао је контроли у Европи, пошто су цене неких основних животних намирница, попут млека и воћа, порасле током прошле године више него икад, пренео је шпански Ел Паис.

ПРОБЛЕМИ СА ХРАНОМ ВЕЛИКИ: Цене млека и воћа у Европи порасле више него икад

Foto: Shutterstock

Како наводи тај дневни лист, литар млека се у супермаркету у Мадриду продаје за 90 центи, у Лондону за 92 цента, у Берлину 1,05 евра, а у Паризу 1,54 евра.

Цена килограма јабука креће се између 1,46 евра, колико кошта у Риму, до 2,69 евра колико је у Бриселу.

Усклађена стопа раста ЦПИ се у јануару у ЕУ попела на 18,4 одсто на годишњем нивоу, а у чак у 14 земаља повећање је било веће, као што је на пример у Немачкој, са повећањем од 20,5 одсто и Португалу, са 21,1 одсто; у другим земљама повећање је изнад 10 одсто, као што је у Шпанији са 15,5 одсто, Француској са 14,4 одсто, и Италији са 12,6 одсто, што показује да је повећање цена нарушило куповну моћ грађана и отворило дебату о томе како се носити са ситуацијом и да ли повећање цена неко у прехрамбеном сектору злоупотребљава.

Стручњаци се углавном слажу да је пораст цена изазван комбинацијом више фактора.
У истраживању Унверзитета Архус из Данске наводи се да и поред пада цена електричне енергије, цене хране настављају да расту у Европи, тако да сада 52 одсто потрошача више обраћа пажњу на цене него пре пандемије, а 31 одсто више него 2020. године; 54 одсто потрошача сматра да је сукоб у Украјини главни узрок скока цена, а 48 одсто је мишљења да се повећање трошкова лоше распоређује и да је сукоб „омогућио дистрибутерима и произвођачима да остваре већи профит“, преноси Ел Паис.

Немачка, са највећом економијом од земаља у зони евра, једна је од оних која највише пати од раста цена хране, што делом представља одраз проблема са којима Европа покушава да изађе на крај, као што су затварање пластеника током зиме због повећане цене енергената.

Ограничен извоз производа из Марока утицала је на несташицу воћа и поврћа у Великој Британији.

Како наводе стручњаци, све то је довело до потражње за производима из Алмерији и Мурсије, такозваним воћњацима Европе.

Извори Ел Паиса у прехрамбеној индустрији наводе да је производња краставаца и паприке опала, док су цене последњих месец дана порасле 120 одсто за краставце, 104 одсто за паприке, и 60 одсто за парадајз, али наводе да постоје изгледи да се ситуација нормализује у наредним седмицама.

(Спутњик)
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

МАЈКА ЈОЈ СЕ ОДРЕКЛА ПРАВОСЛАВЉА, ТИТО ЈОЈ СЕ ДИВИО: Она је била најмоћнија жена Југославије (ФОТО/ВИДЕО)

МАЈКА ЈОЈ СЕ ОДРЕКЛА ПРАВОСЛАВЉА, ТИТО ЈОЈ СЕ ДИВИО: Она је била најмоћнија жена Југославије (ФОТО/ВИДЕО)

БИЛА је најмоћнија политичарка у великој Југославији у коју је маршал Јосип Броз Тито имао толико поверења да је до данас остала једина жена премијер једне комунистичке земље

21. 12. 2024. у 21:27

Коментари (0)

КАКВА БОМБА У БАЊАЛУЦИ! Борац довео највећу икону босанскохерцеговачког фудбала