ТУЂЕ МАЛИНЕ ГУШЕ СРПСКЕ : Увозна роба "угушила" домаћу
ПРОЦЕЊУЈЕ се да у Србији има неколико хиљада тона малина на залихама у малим хладњачама.
Откуп од њих је престао, велики "играчи" увезли су само прошле године око 10.000 тона овог воћа, чиме је драстично поремећено тржиште у Србији. Уз то, невоља малинара сада је неисплаћена роба и велика дуговања према њима, а пролећни радови око малине тек треба да почну.
И док власници малих хладњача кажу да имају још највише три месеца да се пронађе решење и да се испразне залихе, малинари упозоравају да су им паре неопходне како би се припремили за ову сезону.
- Немамо податак колико се дугује малинарима, то су огромне паре - казао нам је Божо Јоковић, директор земљорадничке задруге "Наши воћари". - Откупна цена малине прошле године забележила је рекорд. Али много је произвођача који нису успели да наплате потраживања. У мањим хладњачама прошлогодишње малине су замрзнуте и тај лагер никако да се смањи.
Према речима Јоковића, држава би могла да им помогне одобравањем повољнијих кредита, јер су се пословне банке углавном повукле из ове области.
- Нашу малину нисмо могли да продамо јер су прошле године увезене огромне количине, по много већој цени од оне која је била понуђена нама у продаји - нагласио је Јоковић. Решили смо да уђемо у кредитни аранжман са државом, да нам омогуће кредите, да би смо исплатили пољопривредне произвођаче, јер смо ушли поштено у ово све, произвели и морамо ово и продати.
Прошлогодишња малина продаје се за неких 300 динара за килограм, негде чак и мање, на домаћем тржишту. У откупу је малина била и до 600 динара, али на отпремницама.
Наша земља, последњих месеци, све мање извози малине, па се чини, објашњавају стручњаци, да полако губи "светску" трку. Нарочито ако се узме у обзир да врхунска домаћа малина "чека" у хладњачама, а по трговинским ланцима, често продају увозно и размрвљено "црвено злато".
Одлагање кредита
ВЛАДА Србије донела је закључак у циљу ублажавања последица насталих у сектору малинарства, услед пада потражње за малином. Како се наводи у образложењу, одређене количине воћа нису продате, остале су ускладиштене у хладњачама, а произвођачи нису исплаћени за воће које су предали откупљивачима. Овом одлуком, Влада Србије помаће хладњачарима у одлагању обавежа исплате кредита на 12 месеци, како би измирили дуг из претходног откпа према примарним произвођачима малина.
НАЦИОНАЛНИ ПРОИЗВОД
- Малину треба прогласити националним производом - сматра Јоковић.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)