ТУЂЕ МАЛИНЕ ГУШЕ СРПСКЕ : Увозна роба "угушила" домаћу

03. 03. 2023. у 15:59

ПРОЦЕЊУЈЕ се да у Србији има неколико хиљада тона малина на залихама у малим хладњачама.

ТУЂЕ МАЛИНЕ ГУШЕ СРПСКЕ  : Увозна роба угушила домаћу

Фото Д. Дозет

Откуп од њих је престао, велики "играчи" увезли су само прошле године око 10.000 тона овог воћа, чиме је драстично поремећено тржиште у Србији. Уз то, невоља малинара сада је неисплаћена роба и велика дуговања према њима, а пролећни радови око малине тек треба да почну.

И док власници малих хладњача кажу да имају још највише три месеца да се пронађе решење и да се испразне залихе, малинари упозоравају да су им паре неопходне како би се припремили за ову сезону.

- Немамо податак колико се дугује малинарима, то су огромне паре - казао нам је Божо Јоковић, директор земљорадничке задруге "Наши воћари". - Откупна цена малине прошле године забележила је рекорд. Али много је произвођача који нису успели да наплате потраживања. У мањим хладњачама прошлогодишње малине су замрзнуте и тај лагер никако да се смањи.

Према речима Јоковића, држава би могла да им помогне одобравањем повољнијих кредита, јер су се пословне банке углавном повукле из ове области.

- Нашу малину нисмо могли да продамо јер су прошле године увезене огромне количине, по много већој цени од оне која је била понуђена нама у продаји - нагласио је Јоковић. Решили смо да уђемо у кредитни аранжман са државом, да нам омогуће кредите, да би смо исплатили пољопривредне произвођаче, јер смо ушли поштено у ово све, произвели и морамо ово и продати.

Прошлогодишња малина продаје се за неких 300 динара за килограм, негде чак и мање, на домаћем тржишту. У откупу је малина била и до 600 динара, али на отпремницама.

Наша земља, последњих месеци, све мање извози малине, па се чини, објашњавају стручњаци, да полако губи "светску" трку. Нарочито ако се узме у обзир да врхунска домаћа малина "чека" у хладњачама, а по трговинским ланцима, често продају увозно и размрвљено "црвено злато".

Одлагање кредита

ВЛАДА Србије донела је закључак у циљу ублажавања последица насталих у сектору малинарства, услед пада потражње за малином. Како се наводи у образложењу, одређене количине  воћа нису продате, остале су ускладиштене у хладњачама, а произвођачи нису исплаћени за воће које су предали откупљивачима. Овом одлуком, Влада Србије помаће хладњачарима у одлагању обавежа исплате кредита на 12 месеци, како би измирили дуг из претходног откпа према примарним произвођачима малина.

НАЦИОНАЛНИ ПРОИЗВОД


ДРУШТВО за воћарску производњу "Наше воће" Србија тражи од државе да оформи Национални савет за малину, где ће бити највећи извозници, агроекономисти, представници института, расадника, удружења, мали хладњачари, произвођачи, како би се хитно нашло решење за садашњу ситуацију у малинарству.

- Малину треба прогласити националним производом - сматра Јоковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи

ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи

ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.

05. 01. 2025. у 16:19

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

Коментари (0)

РУСКА ПОСЛА: После онога што су Рус урадио усред Америке - реаговао и Владимир Путин