ШТА ЋЕ БИТИ СА СТАРИМ ЗГРАДАМА: Објављен рок за енергетске пасоше
КОЛИКО које енергије троше биће обавезан податак за све зграде у Србији. Изменама Закона о планирању и изградњи уводи се обавеза поседовања енергетског пасоша за све нове згараде, али ће и све постојеће морати да га обезбеде у наредном периоду. Државни објекти у року од три, привредни за пет, а стамбене зграде у року од десет година.
У Министарству грађевинарства објашњавају да ће енергетски пасоши бити саставни део купопродајних уговора и осликаваће затечено стање.
- Ако предузетници, власници фирми и власници станова желе да пређу у виши енергетски разред, то могу - кажу у Министарству грађевине. - Тако ће повећати тржишну вредност некретнине. Нико их неће спречавати то да ураде. Елаборати су обавезни.
Европска директива из 2018. године, чијим трагом ми сада идемо, поставила је амбициозан циљ да се постојећи стамбени фонд трансформише у зграде са готово нултом нето потрошњом енергије до 2050. године. Директива наводи низ мера које би могле да буду укључене у стратегије, као што су акције за подстицање дубоког реновирања.
- Не могу се натерати људи да уложе новац који немају - сматра Маја Тодоровић, професор Машинског факултета у Београду.
- На држави је да постави јасну слику какве субвенције могу да се очекују и из којих фондова може да се користи новац. Обавеза поседовања енергетског пасоша се подразумева за постојеће зграде, да се види у каквом су стању. Оно што се очекује у скорије време је Национални акциони план реновирања зграда у складу са донесеном стратегијом и транзиција ка бољој енергетској ефикасности. У складу са тим планом држава ће донети одговарајуће смернице. По важећем закону свака зграда која иде у енергетску санацију или обнову, у обавези је да подигне енергетски разред бар за један.
НЕОПХОДАН ДОГОВОР
НИЈЕ ретко да се станари тешко договарају и, сасвим очекивано, свако брине само о свом стану.
- Сам поступак добијања енергетског пасоша није скуп - каже Љубинко Савић из Удружења за енергетику и рударство Привредне коморе Србије. - То је сертификат да је објекат енергетски ефикасан. А да би старе зграде биле енергетски ефикасне вероватно би требало урадити изолацију, заменити столарију и да се имплементира неки вид обновљивих извора енергије, да би се постигла мања потрошња. Тиме услови становања постају бољи. Зграда мора у целини да је ефикасна, нема сврхе да је један стан или један спрат. Вероватно ће бити подстицајних мера за стамбене заједнице.
ЗАХТЕВНО
И ЗЕМЉЕ у процесу приступања Европској унији су раније почеле да се припремају за ове енергетске захтеве. С обзиром на стање зграда у тим земљама, реновирање је и за њих велики изазов. У већини су иницијативу преузеле локалне самоуправе. Директива захтева од чланица ЕУ да обаве јавне консултације о стратегији реновирања пре усвајања и да наставе са консултацијама током примене.
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ЖИВЕЛА ЧАК 122 ГОДИНЕ: Шта је најстарија жена конзумирала сваки дан
ИСХРАНА може утицати на сваки аспект наших живота, па тако и на дуговечност
27. 11. 2024. у 20:07
Коментари (0)