СРБИЈА НЕ СМЕ ПРЕВРЕМЕНО ДА СЕ ОДРЕКНЕ УГЉА: Овај енергент остаје у производњи струје до 2100. године на глобалном нивоу

Е.Б.Т.

21. 02. 2023. у 11:02

СВЕТ неће моћи да се одрекне угља упркос притисицима да се убрзано спроведе тзв. Зелена агенда, и овај енергент ће сигурно бити присутан до 2100. године у производњи струје. Обновљиви извори енергије сада не могу да земене базичне, односно термоелектране на фосилна горива, или на нуклеарно.

СРБИЈА НЕ СМЕ ПРЕВРЕМЕНО ДА СЕ ОДРЕКНЕ УГЉА: Овај енергент остаје у производњи струје до 2100. године на глобалном нивоу

Фото Г. Шљивић

Ово у разговору за "Новости" каже стручњак за енергетику, Милош Здравковић истичући да Србија две трећине струје добија из угља и да његово коришћење није само финансијско питање, него и економско и безбедносно.

- Без њега не можемо да производимо струју, а видели смо како изгледа када стане термоелектрана - подсећа Здравковић. - Питање је да ли ћемо струју да производимо ми или ћемо да је увозимо и да изгубимо енергетску безбедност и стабилност, а да не говоримо о томе колико бисмо скупље плаћали.

Председник Савета Агенције за енергетику Дејан Поповић наглашава да ће угаљ имати кључну улогу у зеленој транзицији и да ће остати наш основни енергент сигурно до 2050. године.

- Наш термосектор се не може спасити годишњим генералним ремонтима, већ је потребно изградити нове блокове, попут Костолца Б3, који је у завршној фази изградње - рекао је Поповић на конференцији "Улога угља у спровођењу зелене транзиције". - Стари блокови су неефикасни, а њихов степен искоришћења је испод 32 одсто. Самим тим што ће нови блокови имати већи степен искоришћења угља, биће и мања емисија угљен-диоксида.

Он је оценио као нетачне тврдње својих колега из Европе да је Балкан највећи извор загађења на Старом континенту. Цео Балкан, како додаје, има мање инсталисане снаге у термо-блоковима на угаљ од Немачке, која добрим делом користи исти угаљ као и ми. И Здравковић наводи да је Ангела Меркел, док је гасила термоелектране, направила једну већег капацитета него све заједно које су затворене, а која ради на камени угаљ.

НА КиМ 14.000 МИЛИЈАРДИ ТОНА РЕЗЕРВИ

НА територији централне Србије имамо доказане резерве угља за најмање 50 година, а на Косову и Метохији за наредних 150 година и то квалитетнијег - каже стручњак за енергетику Милош Здравковић. - На КиМ је 14.000 милијарди тона доказаних резерви угља, чија је вредност најамње 280 милијарди долара. Некоме се не исплати да то буде наше. Гледајући само на примеру угља, из ЕУ имамо годишњу помоћ од 200 милиона, то значи да би било потребно 1.400 година да повратимо та изгубљена средства.

Професор Рударско-геолошког факултета Драган Игњатовић истиче да ће, према свим досадашњим објављеним анализама широм света, угаљ до половине овог века и даље бити најзначајнији, најстабилнији и инвестиционо најјефтинији извор енергије. Према његовим речима, за замену светских електрана на угаљ било би потребно 100 одсто глобалне производње природног гаса или изградња нове нуклеарне електране свака четири дана у наредних 25 година.

- Србија треба да смањује емисију угљен-диоксида и да уводи обновљиве изворе енергије, али постепено и у складу са финансијским могућностима државе и грађана и безбедности снабдевања - истиче Игњатовић. - Србија не сме да допусти превремено напуштање угља јер ће то сигурно угрозити енергетску и националну безбеност.

Саветник директора ЕПС-а, Владимир Шиљкут, каже да план зелене транзиције Србије предвиђа динамику гашење одређених термоелектрана - ТЕ "Морава" и ТЕ "Колубара А" до краја 2024. године, ТЕНТ А1 и ТЕНТ А2 до краја 2027, ТЕ "Костолац" А1 и А2 до краја 2028, док ће ТЕНТ Б1 постепено бити смањен до 2035. године.

- Тиме би укупан емисиони фактор ЕПС-а као загађивача би са садашњих 0,86 до 2035. године пао на 0,51 тону угљен-диоксида по мегават-сату, што је велики резултат - рекао је Шиљкут. -Укупне планиране инвестиције до 2035. године требало би да доститну 8,5 милијарди евра.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (0)

КАКВЕ РЕЧИ АЛКРАЗА О ЂОКОВИЋУ: Шпанца упитали за Новака, а он све изненадио одговором (ВИДЕО)