ЧИТАВА ГАРСОЊЕРА ЗА ПРЕСТОНИЧКИ КВАДРАТ: Најјефтинији "кров над главом" лане и у Бору, Зајечару и Кикинди
ПРОСЕК цена на тржишту станова у Србији подиже престоница, где квадрат прелази и 10.000 евра, а средња цена на крају прошле године новоградње у Београду била је 2.565 евра. У исто време, међутим, за само један просечан београдски квадрат у новоградњи, може да се купи гарсоњера од двадесетак квадрата у Сомбору или Прокупљу.
На листи градова где могу да се пазаре најјефтини станови у нашој земљи су осим Прокупља, Сомбора, још и Кикинда, Зајечар и Бор. У староградњи, на овим лоакцијама може да се нађе и стан по цени од стотинак евра по квадрату.
Према подацима Републичког завода за статистику, просечно квадрат староградње у Сомбору кошта 623 евра, новоградње 837, док се амплитуда цена крећа од минималних 100 у староградњи до највиших 1.300 евра у новоградњи. У Кикинди је током претходне године цена станова који су имали власнике ишла од 183 до 975 евра, а просечно је квадрат износио 592 евра. Податак за новоградњу нема, што вероватно значи да лене није било зидања.
- У Зајечару је лане квадрат староградње у просеку износио 517, а новоградње 532 евра - кажу из РГЗ за "Новости". - У Бору су се цене кретале од најнижих 115 у староградњи до 905 евра, док је процечна цена по кој су се продавали станови била 503 евра. Мало нижа у просеку износила је цена староградње у Прокупљу - 465 евра.
Када би се власник стана од 50 квадрата у главном граду одлучио да га прода, за око 130.000 евра колико би добио, могао би да пазари четири до шест таквих некретнине у овох пет места са најнижом ценом.
Укупно су за годину дана станови у Србији поскупели за 13,7 процената. Када се упореде четврти и трећи квартал претходне године, пораст цене је 3,3 одсто. Према табели коју нам је доставио Републички геодетски завод, у односу на две године раније, квадрат је поскупео од 11 до чак 42 процената. Највеће поскупљење забележено је у Бору, што значи да је 2020. године у овом месту стан у староградњи могао да се пазари и за 300 евра у просеку. За 22 проценат поскупели су станови у Кикинди, а у Сомбору за 15 процената. Новоградањом се трговало у Сомбору, Зајечару и Прокупљу.
НАЈМАЊЕ ПРОДАЈА У КИКИНДИ
НАЈМАЊЕ купопродаја станова пропле године забележено је у Кикинди - свега 100. У Зајечару - 168, у Врању 180, Пироту 199 и Прокупљу 202. Када је реч о свим непокретностима, а не само станова, најамње се трговало у Прокупљу, Ужицу, Врању, Зајечару и Пироту.
Према речима агента за некретнина Пеђе Девића, у Бору се у последње време повећала трговина становима, на шта је сматра утицао рад рудника. То је и поскупело квадрат у овом месту и околини Мајданпека.
- Овде је скочио и најам, а што се тиче свих места где је мали промет и мала цена квадрата то нам говори да у њима није било инвестиција - каже Девић. - Последњих година су се "пробудили" градови поред којих су изграђени ауто-путеви, али сви они који су скрајнути са пута и у којима нема индустрије све се више "гасе".
ВИША ШКОЛА СПАС ЗА ГРАД
Милић Ђоковић из Кластера некретнина каже да је проблем градова у којима се слабо тргује некретнина углавном недостатак инфраструктуре, улагања и посла за младе
- Кључан је, међутим, недостатак Факултета или било какве више школе, као и фирми где би млади радили - каже Ђоковић. - Ако не можете да задржите младе, нема ништа од тог града.
Када је реч о ценама станова у Београду, стручњаци за некретнине не предвиђају заустављање раста цена до новембра-децембра, јер док је год тражња већа од понуде, не може да се очекује пад цена.
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ
РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).
16. 11. 2024. у 20:23
"ПРОНАЋИ ЋУ И УНИШТИЋУ ИХ СВЕ" Хитно се огласио Илон Маск, реаговала и Захарова
АМЕРИЧКИ бизнисмен Илон Маск саопштио је путем друштвене мреже да ће „пронаћи и уништити“ све оне који га оптужују за контакте са Москвом.
16. 11. 2024. у 16:18
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (2)