ЕКСПЕРТ О НОВИМ НАМЕРАМА ЗАПАДА: Заплена руских средстава могла би да учини зоном ЕУ забране улагања за остатак света

П. З. С. / sputniknews.com

27. 01. 2023. у 18:22

ПЛАНОВИ Европске комисије да заплени замрзнуту руску имовину и искористи је за плаћање реконструкције Украјине учиниће Европску унију „забрањеном зоном за улагања” за друге незападне земље које ће те мере уплашити, рекао је за Спутњик геополитички експерт Чарлс Гаве.

ЕКСПЕРТ О НОВИМ НАМЕРАМА ЗАПАДА: Заплена руских средстава могла би да учини зоном ЕУ забране улагања за остатак света

Фото: АП


-Верујем да би Европа постала зона забрањеног улагања за незападни свет оног дана када Европа заплени имовину руске суверене државе... не постоји правни основ за заплену имовине стране државе, експерт рекао.

У новембру је председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен предложила стварање посебне структуре за управљање замрзнутим средствима Руске централне банке и приватним средствима за подршку Украјини. У четвртак је високи званичник ЕУ рекао да је могуће коришћење замрзнуте имовине Русије у ЕУ праћено сложеним правним питањима, при чему различите институције ЕУ настављају разговоре о том питању.

Гаве, који је такође менаџер фондова и инвеститор, критиковао је још једну идеју комисије — да се замрзнута средства Русије користе за генерисање камата које би потом могле бити заплењене и додељене за пружање инфраструктурне помоћи Украјини — он је овај корак назвао „смешним“ и „ незаконитим“.

Експерт је навео пример ситуације у којој би земље ЕУ или Г7 могле да заплене камату коју генеришу немачке обвезнице које припадају Руској централној банци и депоноване су у Бундесбанци, централној банци Немачке. У овом случају, од уложених 3,4 милијарде евра (3,7 милијарди долара), блок би добио само 340 милиона евра камате на годину дана по стопи од 1 одсто, оценио је Гаве и додао да то не би било довољно за обнову Украјине.
-Биле би потребне године да се оствари значајан приход од европских улагања конфисковане руске имовине. Г7 нема овлашћења да одлучује о било чему. Била би то колосална злоупотреба моћи, додао је експерт.

Гаве је такође навео да би приход од камата на имовину Русије био низак и да би скренуо фокус ЕУ са стварних питања, укључујући тренутни прекомерни дуг земаља чланица, који би могао бити тешко отплатив када инфлација падне.

Геополитички експерт је рекао да о питању реконструкције Украјине треба разговарати када се сукоб оконча. Мора постојати споразумно решење између две стране, а тек тада би ЕУ и друге западне земље могле да почну да обнављају инфраструктуру земље, закључио је Гаве.

Европска комисија процењује штету изазвану војном операцијом коју је Русија покренула у Украјини пре годину дана на 600 милијарди евра. Запад је блокирао 300 милијарди евра резерви руске Централне банке и 19 милијарди евра имовине руских бизнисмена, каже Фон дер Лајен. Када санкције буду укинуте, та средства „треба да буду искоришћена тако да Русија плати пуну одштету за штету нанету Украјини“, рекла је она прошле године.

Са своје стране, Москва је упозорила да сваки покушај конфискације замрзнуте руске имовине потпада под дефиницију експропријације имовине која је у супротности са европским уставом и међународним правом, обећавајући да ће предузети мере као одговор ако Запад одржи тај корак.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (1)

ИТАЛИЈАНИ НЕЗАБОРАВЉАЈУ СВОГ ХЕРОЈА: Рим у сузама! Михајловић спојио Лацио и Интер на годишњицу своје смрти (ФОТО)