ЕУ УВЕЛА НОВЕ САНКЦИЈЕ ИРАНУ: Рестриктивне мере против 18 појединаца и 19 ентитета

САВЕТ ЕУ је данас одлучио да дода 18 појединаца и 19 ентитета на листу оних који подлежу рестриктивним мерама у контексту постојећег режима санкција против Ирана, због њихове улоге у, како су навели из ЕУ, “широко распрострањеној и несразмерној употреби силе против ненасилних демонстраната" после смрти курдске девојке Махсе Амини.

ЕУ УВЕЛА НОВЕ САНКЦИЈЕ ИРАНУ: Рестриктивне мере против 18 појединаца и 19 ентитета

Фото: AP Photo/Ebrahim Noroozi/Принтсцреен/

Санкционисана лица су представници владе и иранског парламента, важне политичке и медијске личности, као и високорангирани припадници иранских снага безбедности, укључујући ирански Корпус гарде исламске револуције (ИРГЦ).

Данашње санкције такође циљају на владина тела и приватне компаније које пружају услуге обезбеђења и које се баве "активностима забране, ограничавања или кажњаваја коришћење слободе изражавања".

Рестриктивне мере сада важе за укупно 164 физичка и 31 правно лице.

Санкције предвиђају замрзавање имовине, забрану путовања у ЕУ и забрану стављања средстава или економских ресурса на располагање санкционисанима.

На снази је и забрана извоза у Иран "опреме која би могла да се користи за унутрашњу репресију и опреме за праћење телекомуникација".

-Европска унија и њене државе чланице апелују на иранске власти да зауставе насилно гушење мирних протеста, престану да прибегавају произвољним притварањима као средству да ућуткају критичке гласове и пусте све оне који су незаконито притворени. ЕУ наставља да позива Иран да одмах прекине изрицање и извршење смртних казни против демонстраната, поништи изречене смртне казне и обезбеди одговарајући поступак за све притворенике, саопштио је Савет ЕУ.

Ово је четврти круг санкција ЕУ Ирану откако су се почели протести након што је 23-годишња Амини под неразјашњеним околностима преминула у притвору иранске полиције за морал у септембру прошле године.

Амини је приведена због наводног непрописног ношења хиџаба и док њена породица тврди да су је полицајци претукли и да је то био узрок смрти, иранске власти поричу такве наводе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.

15. 05. 2026. у 13:16

ТРАМП ЈЕ У ПРАВУ, ШВЕРЦОВАЛИ СМО СЕ: Колинда о напетостима између Русије и НАТО-а: Бојим се ескалације!

"ТРАМП ЈЕ У ПРАВУ, ШВЕРЦОВАЛИ СМО СЕ": Колинда о напетостима између Русије и НАТО-а: "Бојим се ескалације!"

ЈОШ један неидентификовани дрон јуче је ушао је у ваздушни простор Литваније - трећи дан заредом. Главни секретар НАТО-а Марк Руте, током посета вежби цивилне одбране у Шведској, поручио је да је Савез спреман да одговори на сваку претњу.

22. 05. 2026. у 08:40

Коментари (2)

У Ласер Меду брига о простати је у сигурним рукама