ДО ДОЗВОЛЕ ДВА МЕСЕЦА: Ове године филијале НСЗ издале су 33.839 одобрења страним радницима

С. Булатовић

23. 12. 2022. у 09:00

ОД страних радника зависе хиљаде послодаваца у Србији. Траже се занатлије, возачи, келнери, али и програмери и инжењери.

ДО ДОЗВОЛЕ ДВА МЕСЕЦА: Ове године филијале НСЗ издале су 33.839 одобрења страним радницима

Фото З. Кнежевић

Процедура, међутим, није јендоставна, нити брза, па ко зна да ће му посао зависити од запосленог са страним државанством - у процедуру би морао да крене бар два месеца раније. Према последњим подацима, до 21. децембра, надлежне филијале Националне службе за запошљавање, издале су 33.839 дозвола за рад иностраним држављанима.

Подаци откривају и да српским послодавцима очигледно недостаје мушка радна снага, јер је у том броју тек 5.658 жена. Највише радних дозвола је издато држављанима Кине, Руске Федерације, Турске, Индије, Кубе, Северне Македоније и Украјине.

- Скоро су сви сектори у проблему са радном снагом - објашњава Јелена Јевтовић из Уније послодаваца. - Најтеже је у грађевинарству. Не недостају само зидари, већ и керамичари, водоинсталатери, паркетари.... Нема возача, ни аутобуса, нити камиона. Постоји потреба и за информатичарима, јер је ту проблем што нас образовни систем не успева да прати потребе привреде. Траже се одређени програмери, али наши факултети немају тај смер. У том сектору тренутно највише долазе људи из Русије. Траже се сезонски радници, али за њих се не издају радне дозволе. Они долазе из околних земаља, они којима не требају визе. Упошљавају се према одредбама Закона о поједностављеном радном ангажовању на сезонским пословима.

Фото З. Кнежевић

Проблем са мањком радне снаге нашим послодавцима је истргнуо аргумент да увек има неког ко ће радити под било каквим условима. Сада наћи замену није нимало лако, па је важно сачувати поузданог запосленог.

- Велики је дефицит пре свега занатске радне снаге, али недостају радници у свим областима - каже Милош Турински, из једне од највећих платформи за оглашавање послова. - Сада су сви приморани да се боре за кадрове. Важни су услови које нуде, радно време, плате. Морају да цене сваког запосленог.

 

ТРОШКОВИ 300 ЕВРА

ОБЕЗБЕЂИВАЊЕ радне дозволе за странце кошта, угрубо, око 300 евра. Плаћа се такса МУП-у и НСЗ. Странац мора да пријави боравак и прође безбедносне провере. На самом почетку порцедуре неопходна је потврда НСЗ да радника тог звања нема на њиховој евиденцији незапослених.

 

"ОПЕН БАЛКАН"

"ОПЕН Балкан" предвиђа јединствено тржиште рада за Србију, Северну Македонију и Албанију. Оно још није заживело, јер документ није ратификовао парламент Северне Македоније. Када се успостави, моћи ће делимичнмо да ублажи недостатке радне снаге, али не у свим делатностима. Очекује се лакши прилив сезонаца у Србију и евентуално угоститеља и радника у туризму у Албанију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (1)

РОНАЛДО МОЖЕ ДА ДОЂЕ, АЛИ...: Жозе Морињо изненадио фудбалски свет коментаром о Кристијану (ВИДЕО)