ОН ЈЕ САДА НАЈБОГАТИЈИ ЧОВЕК НА СВЕТУ: Корпоративни "пљачкаш" и господар луксуза - Путину се лично захваљивао, Федерер га разбио (ФОТО)
БЕРНАР Арно, извршни директор ланца луксузне робе ЛВМХ, нови је најбогатији човек на свету, према Форбсу и Блумбергу.
На првом месту заменио је америчког мултимилијардера Илона Маска након што је нагло пала вредност његових акција у компанији за електричне аутомобиле Тесла.
Маск је извршни директор и највећи акционар у Тесли, са пријављеним уделом од око 14 одсто, а у октобру ове године завршио је преузимање друштвене мреже Твитер у вредности од 44 милијарде долара. Према Форбсу, Маск сада вреди око 178 милијарди долара, док је Бернар Арно заслужан за нето вредност од 188 милијарди долара.
Масково преузимање Твитера завршено је тек након вишемесечних правних препирки, које неки наводе као главни узрок пада цене Теслиних акција.
Ко је Бернар Арно?
Ко је Бернар Арно, француски милијардер који је последњих недељу дана мењао позиције са Маском као најбогатији човек на свету?
Овај бизнисмен рођен је 1949. године у Рубеу, граду на северу Француске, где је његов отац био власник грађевинске фирме Фере-Савинел. Арноова мајка, која је била "фасцинирана Диором", старала се да њен син иде на часове клавира.
Најпознатији је као председник и извршни директор француског конгломерата ЛВМХ Моет Хенеси - Луј Витон, највеће компаније за луксузну робу на свету. Окупља око седамдесет различитих брендова.
У оквиру овог конгломерата су модна имена Фенди, Марк Џејкобс, Кристијан Диор, Живанши, Кензо Перфјумс, Зенит, ТАГ Хојер, Булгари, винарије Дом Перињон...
Арно је дипломирао инжењерство на Политехничкој школи у Паризу. Године 1971. преузео је контролу над очевом грађевинском компанијом Фере-Савинел. Осам година касније, променио је име компаније у Феринел Инц. и померио фокус на некретнине.
Отпустио 9.000 радника
Иначе, то су биле године када је посетио САД, где је схватио моћ коју луксузни бренд може да има. Питао је једног њујоршког таксисту шта зна о Француској.
- Није могао да именује председника, али је знао за Диор - често препричава Арно.
Године 1984. преузео је Бусо Сен-Фрер. Реч је о пропалом текстилном и малопродајном конгломерату у власништву Кристијана Диора, за који је француска влада тражила купца. Са 15 милиона долара породичног новца и 65 милиона долара од инвестиционе фирме Лазар Фрер, Арно је основао холдинг компанију Агаш Финансиер и купио банкротирани Бусо.
Након што је купио фирмо, Арно је за две године отпустио девет хиљада радника, чиме је добио надимак Терминатор. Продао је скоро сву имовину компаније, задржавши само бренд Кристијан Диор и робну кућу Ле Бон Марш. До 1987. године компанија је поново била профитабилна, остваривши профит од 112 милиона долара.
Када су владини званичници рекли да је обећао да ће сачувати радна места и имовину, Арно је тврдио да је његово једино обећање да ће компанију учинити профитабилном.
У то време је добио идеју о стварању групе луксузних брендова. Зашто ЛВМХ? ЛВМХ су основали Алан Шевалије, директор Моет Хенесија, и Хенри Расамије, председник одбора Луј Витона.
Расамије је био тај који је позвао Арноа да уложи новац у ЛВХМ како би ојачао своју позицију против Шевалијеа. Наиме, од спајања ових компанија стално је долазило до сукоба између директора.
Када је Расамије схватио да његов савезник има сопствене амбиције, било је прекасно. Арно је први пут дао 1,5 милијарди долара у јулу 1988. за оснивање холдинг компаније са Гинисом, која је држала 24 одсто акција ЛВМХ-а. Као одговор на гласине да група Луј Витон купује акције ЛВМХ-а, Арно је потрошио 600 милиона долара и купио још 13,5 одсто акција ЛВМХ-а, што га чини највећим акционаром.
ЛВМХ је створен под претпоставком да ће конгломерат бити превелик да би га преузео аутсајдер, међутим, та претпоставка није подразумевала интерно преузимање, што је Арно искористио.
Шевалије је убрзо поднео оставку, а судска битка са Расамијеом трајала је 18 месеци. Судови су пресудили у Арноову корист и он је изашао као победник из "једне од најжешћих битака у француској моди", како су је тада представили медији.
Критичари су Арноа раније прогласили "вуком у кашмиру", односно човеком који је 1980-их унео англосаксонску немилосрдност у отмени свет француског бизниса. Критиковали су га да је корпоративни пљачкаш који руши вековну традицију.
Купио и Тифани
Затим је очистио све највише руководиоце Витона. Отприлике у то време почео је да окупља свој конгломерат у оно што је назвао "супермаркет луксузне робе". Тако је убрзо купио компанију Герлен, а потом окупио и брендове Марк Џејкобс, ДКНИ, Ла Самаритен, Булгари...
Десет година након што је Арно преузео конгломерат, вредност ЛВМХ-а је порасла петнаест пута, а продаја и профит петоструко. Под његовим вођством, ЛВМХ је поседовао или имао удео у пет од десет највреднијих брендова у индустрији луксуза до 2011. године, према студији Милвард Брауна.
До јануара 2018. Арно је довео компанију до рекордне продаје од 42,6 милијарди евра у 2017, што је повећање од 13 одсто у односу на исти период прошле године. У истој години нето профит је повећан за 29 одсто.
Арно је додатно учврстио своју репутацију када је најавио највећи посао у историји луксузног сектора 2019. Била је то куповина америчке јувелирнице Тифани & Компани вредна 16,2 милијарде долара.
Очекивало се да ће посао бити закључен до јуна 2020. године, али му је планове покварила глобална пандемија. ЛВМХ је накнадно издао саопштење у септембру 2020. у којем се наводи да преузимање неће бити настављено и да је посао "неважећи због Тифанијевог управљања пословањем током пандемије цовид-19". Договор је ипак постигнут и крајем октобра 2020. Арно је постао власник и Тифанија.
Троши на оглашавање, води рачуна о свим производним процесима
Како пише Инвестопедиа, генијалност Арноовог процеса је у томе што је сам производни процес изузетно строг.
- Брендови невероватног квалитета захтевају невероватно високу продуктивност, тако да се сваки покрет, сваки корак сваког процеса помно планира уз најсавременију и комплетну инжењерску технологију.
- Док је раскошно трошио на оглашавање, Арно је ригорозно контролисао трошкове искоришћавајући сваку могућу синергију широм групе: Кензо је произвео Кристијан Лакроа; Живанши је произвео Кензо парфем, а Герлен први Витон парфем - наводи се.
- Арно никада није оклевао да отпушта креативне директоре који нису давали резултате. Од својих раних дана у Диору, често је мењао креативне директоре, ангажујући оне чији су таленти били необични, а затим их постављао на различита места кроз своје брендове како би му помогли да идентификује могућности за повећање профита – без обзира на то колико су били непопуларни - додаје се.
"Пао сам у клавиру, пао сам у тенису"
Сам је за Фајненшел тајмс рекао да је увек волео да буде број један.
- Нисам успео у клавиру, нисам успео у тенису. Сматрам да је успех доћи до тачке када су сви моји тимови број један на свету. Још смо мали. Тек смо на почетку. Ово је јако забавно. Ми смо број један, али можемо ићи даље - рекао је он.
Арно не бележи само успехе. Познато је да је изгубио "рат торбица" 2001. године, када је његов француски ривал Франсоа Пино преузео контролу над Гучијем, италијанском модном кућом коју је ЛВМХ желео да преузме.
Арно је негирао било какву љутњу због овог необичног пораза. Занимљивост: када је породица Пино донирала 100 милиона евра за рестаурацију катедрале Нотр Дам након пожара 2019. године, породица Арно донирала је 200 милиона евра.
Тражио је белгијско држављанство
Иначе, 2013. године откривено је да Арно планира да поднесе захтев за белгијско држављанство и да размишља да се пресели у Белгију. Рекао је да је погрешно цитиран и да никада није намеравао да напусти Француску:
- У више наврата сам говорио да ћу остати становник Француске и да ћу наставити да плаћам порез... Данас сам одлучио да отклоним сваку нејасноћу. Повлачим свој захтев за белгијско држављанство. Захтев за белгијско држављанство је био да боље заштитим темеље са циљем да обезбедим континуитет и интегритет ЛВМХ групе - рекао је он.
Било је то у периоду када је Француску водио социјалистички председник Франсоа Оланд. За време другог социјалистичког председника, Арно се преселио у САД, где је пренео посао. Било је то за време Франсоа Митерана раних 1980-их. Желео је да избегне непријатељско пословно окружење и порез на богатство.
Што се тиче његовог тренутног политичког опредељења, Арно је у другом кругу француских председничких избора 2017. подржао Емануела Макрона.
Лично захвалио Путину на уметничком делу
Занимљива је чињеница да је Арно лично отишао у Москву 2016. да захвали руском председнику Владимиру Путину што је уметнине позајмио париском музеју. Како је писао Блумберг, радило се о 130 ремек-дела Монеа, Матиса, Пикаса, Гогена и Сезана.
И сам је познат по својој уметничкој колекцији. Укључује дела Пикаса, Ива Клајна, Хенрија Мура и Ендија Ворхола. Такође редовно игра тенис. Позната је и прича о томе како су му деца поклонила тениски меч против Роџера Федерера за рођендан. Арно је наводно освојио један бод.
- Очигледно да сам изгубио 6:0, али сам освојио бод. Ове године мој циљ је да освојим два бода против Роџера Федерера - рекао је он новинару Фајненшел тајмса пре три године.
Што се тиче његовог породичног живота, 1973. године се оженио Ен Деваврин, са којом има двоје деце, Делфину и Антоана. Раздвојили су се 1990. Следеће године се оженио Хелен Мерсије, канадском концертном пијанисткињом, са којом има троје деце – Александра, Фредерика и Жана.
Сва његова деца имају званичне улоге у брендовима које контролише Арно.
(Индекс)
Препоручујемо
МРСИТЕ, А НИСТЕ НИ ЗНАЛИ: Овај напитак се никако не препоручује у току поста
14. 12. 2022. у 14:23
КИНА СНАЖНО КРЕЋЕ У 2023. ГОДИНУ: Велики план Пекинга одговор на потезе Вашингтона
13. 12. 2022. у 21:38
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети Трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (2)