"ПОПЛАВА" РУСКИХ ИТ КОМПАНИЈА: Агенција за привредне регистре - Странци све чешће отварају предузећа и послују из Србије

Сандра Булатовић

20. 11. 2022. у 15:00

ИЗА готово сваке једанаесте новоосноване фирме у Србији ове године стоји - држављанин Русије.

ПОПЛАВА РУСКИХ ИТ КОМПАНИЈА: Агенција за привредне регистре - Странци све чешће отварају предузећа и послују из Србије

Фото Танјуг

Према подацима Агенције за привредне регистре, у првих десет месеци покренуто је 797 привредних друштава чији је оснивач из ове државе. На другом месту су страни оснивачи из Кине, којих има четири пута мање у односу на Русе. Приближно као Кинеза има и бизнисмена из Турске и Немачке.

Директор АПР Милан Лучић за "Новости" објашњава да су у претходним годинама странци-оснивачи пре свега долазили из региона. Ова година је, по том питању, сасвим другачија.

- Повећао се број странаца који у нашој земљи региструју свој бизнис, а од избијања сукоба у Украјини значајно се повећао број људи из Руске Федерације, који су основали своје фирме и покренули пословање, највише у Београду и Новом Саду, али има и оних са седиштем и у другим градовима Србије - каже Лучић.

- Забележен је већи број оснивача из Индије, па тек онда из Словеније, Хрватске... И даље има већи број страних оснивача из САД, Италије, Мађарске. И међу странцима, који су се ове године регистровали као предузетници, преовлађују држављани из Руске Федерације, а на другом месту су држављани из Турске. На укупном нивоу привреде бележимо позитивне трендове. Тренутно, у Србија има око 441.500 регистрованих субјеката, тако да је у овој години порастао број привредника за 26.650 у односу на крај прошле године.

Страни држављани у Србији најчешће отварају ИТ и консултантске фирме, Фото А. Стевановић

У овој години регистровано је укупно 43.300 нових привредних субјеката, и то за 16,50 одсто више друштава и 17,64 одсто више предузетника у односу на исти период прошле године. Истовремено је из регистра избрисано 27.240 предузећа, и то 7.440 привредних друштава и 19.800 предузетника.

- Код новооснованих привредних друштава на првом месту је делатност неспецијализоване трговине на велико, изградња стамбених и нестамбених зграда, а одмах за њима, по броју основаних друштава, следи рачунарско програмирање и консултантске активности у вези са пословањем и осталим управљањем - додаје Лучић.

- Највећи број привредних субјеката, чији су оснивачи Руси, има регистровану делатност за рачунарско програмирање, консултантске активности у вези са пословањем и осталим управљањем, консултантске делатности у области информационе технологије, неспецијализовану трговину на велико...

Србија је све чешћи избор ИТ компанијама. На то нису, међутим, утицали само повољни услови пословања за овај сектор.На то је утицала и ситуација са сукобом у Украјини, због које је Запад увео санкције Русији.

- То је натерало многе руске компаније и појединце, који послују у ИТ индустрији, да напусте своју земљу и преселе пословање у друге државе, како би задржали постојеће послове које су имали са западним партнерима - појашњава Лучић.

- Међу осталим земљама, неке компаније су изабрале Србију, због политичке стабилности и због тога што смо земља кандидат за чланство у ЕУ. Те околности инвеститорима уливају поверење, а нашу компаративну предност представља и то што имамо добру ИТ и телекомуникациону инфраструктуру, стабилну пореску политику, једноставну процедуру за добијање радних и боравишних дозвола за странце, као и за покретање пословања. То су све добре компаније, које су део својих радника успеле да преселе у Србију, али део запослених ће морати да надоместе домаћим стручњацима, којима су спремни да понуде веома добре плате.

УБРЗАНА ДИГИТАЛИЗАЦИЈА

ЗА кадром из ИТ области је и до сада била велика потражња, јер је очигледан њихов мањак у односу на потребе тржишта и убрзану дигитализацију друштва.

- Из тог разлога, верујем да ће многи програмери из региона наћи своје место на нашем тржишту, као што ће се и део наших грађана, који су напустили земљу, вратити у Србију - каже Милан Лучић.

- Држава ће повећати своје приходе од наплате пореза, али ће информатичке услуге у нашој земљи поскупети. То је проблем са којим се АПР већ суочава, с обзиром на велики број пројеката чија је реализација у току, а у вези са унапређењем постојећег информационог система и увођењем нових регистара и електронских услуга за привреду и грађане.

РЕГИСТРАЦИЈА УСТАНОВА КУЛТУРЕ

АГЕНЦИЈА за привредне регистре је однедавно на свом порталу са е-сервисима омогућила електронско подношење захтева за регистрацију заложног права путем апликације "еЗалога".

Привредници, цивилни сектор и предузетници, који су већ регистровани у АПР,од 15. новембра имају могућност да региструјустатус социјалног предузетништва. Установе културе, у јавној и приватној својини, које су регистроване у привредним судовима, од 18. новембра имају обавезу да се ускладе са Законом о култури и да се упишу у Регистар установа културе, који сада води Агенција за привредне регистре.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
МАНАСТИР ОРГАНИЗУЈЕ ДОЧЕК НОВЕ ГОДИНЕ Док свет умире под Содомом и Гомором, отац Арсеније: Места су ограничена, неопходна резервација

МАНАСТИР ОРГАНИЗУЈЕ ДОЧЕК НОВЕ ГОДИНЕ Док свет умире под Содомом и Гомором, отац Арсеније: "Места су ограничена, неопходна резервација"

У СВЕТИЊИ надомак Мионице, "најлуђа ноћ" постаје прилика за духовну обнову и литургијско славље, далеко од греха и световних искушења, кроз молитву, причешће и смирење, док свет издише под теретом "греха, блуда и Содоме".

25. 11. 2024. у 14:11

Коментари (0)

НЕСТВАРНИ ЈОКИЋ: Никола ради оно што нико никада није!