РУСКА НАФТА ИПАК СТИЖЕ У АМЕРИКУ: САД нашле начин да заобиђу санкције, а Брисел под притиском Вашингтона сече грану на којој седи

Е. Б. Талијан

04. 11. 2022. у 07:00

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе нашле су "рупу" у санкцијама и начин како да заобиђу ембарго који су саме увеле.

РУСКА НАФТА ИПАК СТИЖЕ У АМЕРИКУ: САД нашле начин да заобиђу санкције, а Брисел под притиском Вашингтона сече грану на којој седи

Фото Танјуг

Рафинерија руског нафтног гиганта "Лукоил" на Сицилији преузима и прерађује нафту из Русије, а затим као италијиански производ извози бензин и дизел у САД. Део тога се затим из Америке пласира назад у Европску унију.

Ово откриће угледног америчког часописа Wall street journal долази у тренутку када је остало још месец дана до ступања на снагу санкција ЕУ против Москве, које од 5. децембра прописују забрану увоза руске нафте морским путем. И Србији, као трећој земљи, Брисел је наметнуо овај ембарго. НИС неће моћи да купује нафту која из Русије стиже на наше тржиште танкерима до Крка, а онда хрватским нафтоводом "Јанаф" до панчевачке рафинерије. Наша земља неће моћи да увози ни дизел из Мађарске, јер се добија прерадом руске нафте, засад није познато да ли од 5. децембра или 5. фебруара. Дакле, овде не важи "рупа" у санкцијама коју користе САД, да се након прераде то гориво третира као мађарско, а не руско.

Светски аналитичари упозоравају да ће управо овај пакет санкција ЕУ, као и наредни, који од фебруара предвиђа забрану увоза руског горива, изазвати шок на европском тржишту и додатно пореметити снабдевање дизелом и нафтним дестилатима као што су гасно уље и лож-уље. Посебно је проблематична ситуација са дизелом, зато што је око 10 одсто потражње повећано у ЕУ и глобално, јер се користи као енергент због скупог гаса. Ситуацију је додатно закувао и штрајк у француским рафинеријама. Све то ће у наредном периоду на берзама погурати скок цена нафте и горива, повећати трошкове компанија, и тиме довести до поскупљења дизела и бензина на пумпама, како на европским, тако и на српским.

Фото: Танјуг

ЕУ је, под америчким притиском, пристала да одсече грану на којој седи, уруши сопствену привреду и омогући америчким компанијама да убирају профит. Осим тога, наметнула је и Србији, која не учествује у овом сукобу на линији Запад -Русија, да мора да следи тај пут. Изузеће од бриселског пакета санкција на увоз руске нафте добиле су Мађарска, Словачка и Чешка које се снабдевају преко нафтовода "Дружба" и немају излаз на море. Мађарској је забрањено да продаје деривате које добија од руске нафте, а то значи да Србија више неће моћи да их увози од свог северног суседа. У нашој земљи је заступљено гориво из домаће прераде нафте, као и из увоза. Аналитичари сматрају да нема бојазни од несташице горива у Србији. Саветник за енергетику у ПКС Љубинко Савић каже да капацитети НИС могу у потпуности да задовоље потребе нашег тржишта за дериватима. Исто сматра и стручњак за енергетику Милош Здравковић.

- Србија неће имати проблема, јер је НИС најмодернија рафинерија у овом делу Европе и има капацитете да произведе довољно деривата и да снабде све пумпе - истиче Здравковић.

Удео руске нафте на европском тржишту, како наводи, износи 25 одсто и одсецање тог извора осетиће се у скоку на берзама.

- Већ се види разлика у цени, европска нафта "брент" је скупља, тренутно се продаје за 95,01 долар по барелу, а америчка WTI за 88,68 долара - каже Здравковић. - То је последица тога што у САД нема забране, а у ЕУ има.

Рафинерије у источној Европи ће, како указује, имати проблем, јер су технолошки конструисане да прерађују руску нафту, тако да ће и то утицати на понуду дизела. Према његовим речима, САД су највећи увозник руског нуклеарног горива и поуздан партнер компанијама из РФ у трговини нафтом и гасом. Он истиче да америчке компаније купују црно злато из Русије, а онда препродају Европи. Према подацима Међународне агенције за енергетику из септембра, земље ЕУ су увозом из САД замениле половину од 800.000 барела изгубљене руске нафте.

 

ТУРСКИ ХАБ БИЋЕ У ТРАКИЈИ

МЕСТО у којем ће у Турској бити хаб са руским гасом биће на северозападу земље у Тракији, изјавио је председник Реџеп Тајип Ердоган. На том пројекту почели су већ да раде представници Русије и Турске. На Путинов предлог, који је прихватио Ердоган, гас који је текао "Северним током" сада ће стизати у хаб - велико складиште - у Турској, а затим ће се дистрибуисати у Европу преко неколико кракова. Б. В.

НЕЈАСНО КАКО ЋЕ СЕ УТВРЂИВАТИ ПОРЕКЛО

ТОМИСЛАВ Мићовић из Удружења нафтних компанија Србије не жели да спекулише да ли ће након 5. децембра, када почне примена ЕУ ембарга на руску нафту, Србија моћи да увози деривате из Мађарске, већ очекује да ћемо добити тумачење из Брисела за сваки конкретан случај.

- Рафинерије у земљама које су изузете од санкција ни сада, а верујем ни после 5. децембра, неће прерађивати само сирову нафту руског порекла - наводи Мићовић. - Сет санкција који обухвата деривате добијене од руске нафте ступа на снагу 5. фебруара и од тада би требало да буде забрањена њихова продаја другим државама чланицама ЕУ или трећим земљама. Али и ту има неких изузетака, као и недоумица око доказивања да ли ће се и како утврђивати порекло молекула бензина, дизела и других деривата, када рафинерија прерађује микс нафти различитог порекла.

ОБЕЗБЕДИЛИ СЕ

ПРЕМА писању листа Wall street journal, америчке санкције искључују увоз руске сирове нафте, али дозвољавају прераду у трећим земљама и пласирање деривата у САД. Амерички лист наводи да руска рафинерија на Сицилији снабдева горивом постројења корпорације Exxon Mobil у Тексасу и "Лукоилова" у Њу Џерзију. "Лукоил" није санкционисан у САД и продаје своје нафтне деривате у 230 сервисних станица у 11 држава. Крајем октобра је "Блумберг" изнео податак да је Exxon Mobil остварио највећи профит у својој 152-годишњој историји, захваљујући рекордној преради сирове нафте и великој потражњи за дизелом.

ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ О СПРЕМНОСТИ ДРЖАВЕ ЗА ПОЛАРНУ ЗИМУ

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче да Србија има 667 милиона кубних метара ускладиштеног гаса, и да, уколико би се било шта десило са Балканским током, наши грађани немају шта да брину.

- Ми у наша четири складишта, једно наше и три изнајмљена, имамо тренутно 667 милиона кубних метара гаса - казао је Вучић, на војном полигону Пасуљанске ливаде, где је присуствовао војној вежби "Маневри 2022". - Да сутра пресеку, или направе саботажу, па се поново праве луди, иако се зна ко је извео саботажу у Балтику, па се сви правимо блесави да не бисмо шкодили интересима земље, ми бисмо преживели, а за друге не знам.

На питање за уштеду енергије одлагањем грејне сезоне Вучић је казао да су то мале уштеде када се погледа земља.

Фото: Танјуг/Раде Прелић

- Уштеда од 50 милиона евра за 15 дана је мала за једну земљу, али свакако је боље да смо уштедели нешто него да то нисмо - рекао је Вучић. - Питам се чему грејање по оваквом времену. Прича око одлагања грејне сезоне услед топлих временских прилика показала сву злобу и пакост код неких људи, који својој земљи желе увек да напакосте. У систему грејања нема проблема.

Како је рекао председник Вучић, Србију очекује паклена зима, због раста цене енергената у Европи, али се наша земља добро припремила и обезбедила је резерве гаса.

- За пет до седам дана почиње хладније време и тада почињу да се троше резерве гаса у Европи - објаснио је Вучић. - Прекјуче је цена гаса била свега 219, а данас је 450 долара за 1.000 кубних метара. Сваки дан ће сада то да расте, јер први кубни метри када почну да цуре из складишта, а нема новог дотока, цена одмах скаче и то одмах повећава цену струје. На европском тржишту цена струје јуче је била 156 евра, а данас је већ 240 евра по мегават-сату. Хоћу само да вам кажем да то на дневном нивоу иде и по 50 одсто горе. Тако да ће бити паклено тешка зима. Наша земља се добро припремала. Е. Р.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (5)

Певачица усвојила сина, па сазнала ШОК ВЕСТ: Мало је рећи да сам у шоку, искрено!