ЈЕФТИНИЈИ МИНУТИ СА ЕВРОПОМ: Од укидања ове накнаде у региону, двоструко повећан број корисника
РАЗГОВОРИ у ромингу, између земаља Европске уније и Западног Балкана од следеће године требало би да буду јефтинији. Мобилни оператери из ЕУ и са друге стране - Србије, Албаније, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Северне Македоније и Албаније састали су се пре два дана са представницима Већа за регионалну сарадњу и Европске комисије како би разговарали о планираном смањењу цена роминга.
План је да се до 2027. године цене у земљама ЕУ и Западног Балкана изједначе, или буду приближно исте онима на националном нивоу. То је закључак састанка који је организовала Европска комисија. Прво појефтињење разговора у ромингу очекује се на лето следеће године.
Док се у земљама Западног Балкана телефонија међу чланицама плаћа "као код куће" још од лета 2021. године, а лане је појефтинило телефонирање у Грчкој, наредне се снижавање цена шири и на друге земље Европске уније.
Према тренутним ценовницима наше житеље минут одлазног позива, у европским земљама, у зависности од зоне, кошта углавном од 100 до 170 динара, СМС око 30 до 70, а мегабајт интербета од 600 до више од 1.000 динара. Ово се не односи на Западни Балкан и Грчку. Позиви у ромингу афричких и азијских земаља су вишеструко скупљи.
Како је речено на састанку, од 1. јула прошле године је у региону укинут роминг након чега је приметно повећање броја корисника услуга роминга од 100 одсто, као и повећање промета података у ромингу за до 460 одсто.
- Упркос мерама ограничења путовања, приметили смо знатно повећање свих показатеља коришћења роминга захваљујући режиму "роминга као код куће" и то по питању одлазних, односно долазних позива, текстуалних порука и преноса података - рекла је главна секретарка за регионалну сарадњу Мајлинда Брегу. - Корисници роминга са Западног Балкана направили су укупно 143 милиона минута одлазних позива у 2021. години или приближно двоструко више у односу на 2019. годину.
Како кажу у Министарству, смањење цена услуга роминга између ЕУ и региона Западног Балкана представља наставак увођења "роминга као код куће" на Западном Балкану, по ком од јула 2021. године цене за позиве, СМС и пренос података у ромингу на територији Западног Балкана одговарају ценама које грађани плаћају унутар своје матичне мреже. Такође од јула 2021. године, захваљујући српским оператерима, цене услуга роминга за наше грађане које путују у Грчку су значајно снижене, и то 50-90 процената за позиве, 48-83 одсто за СМС и чак до 99 одсто за пренос података. Да би цене биле као у националном саобраћају, потребно је да и грчки оператери смање тарифе за услуге које пружају.
ЈЕДНОСТАВНИЈЕ
ПРОШЛЕ године смо почели интензивно да радимо са Европском комисијом и мобилним оператерима на смањењу цена роминга између ЕУ и Западног Балкана - рекла је Брегу. - Тачно је да је то сложенији посао од укидања роминга у региону, али наше владе завршавају свој део посла у овом процесу и тако шаљу веома јасну поруку о значају који придају побољшању пословног окружења.
СМАЊЕЊЕ ЦЕНА ОД ВЕЛИКОГ ЗНАЧАЈА
СМАЊЕЊЕ цена услуга роминга између Европске уније и региона Западног Балкана је од великог значаја и Министарство телекомуникација у овом процесу активно учествује - рекли су нам из ресорног министарства. - Учествујемо у припреми Мапе пута за смањење цена услуга. Овај документ представља скуп мера, односно активности потребних за унапређење услова пословања оператора у региону Западног Балкана, а посебан део документа је план за смањење цена услуга роминга - позиви, СМС, пренос података, са временским оквиром.
Коначан циљ јесте да се у периоду од пет година цене услуга роминга између ЕУ и Западног Балкана доведу на ниво приближан ценама које грађани плаћају унутар своје матичне мреже. На изради Мапе пута се ради у консултацији са мобилним оператерима.
БОНУС ВИДЕО - ТИТОВА ВИЛА ОД 50 МИЛИОНА ДОЛАРА: Погледајте како изгледа једна од најстаријих вила у Њујорку
Препоручујемо
ГАСНИ ФИЈАСКО ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ: Односи између Париза и Лондона на ивици пуцања
20. 10. 2022. у 21:23
САНКЦИЈЕ НАПРАВИЛЕ ХАОС: Најтраженије гориво је поскупело, могуће и несташице
21. 10. 2022. у 10:00
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)