УВОЗ ЗАТВОРИО ОБОРЕ: Традиционални свињокољ дочекујемо са драстично мањим бројем стоке

Б. Царановић

20. 10. 2022. у 07:15

ЧУВЕНИ свињокољ у новембру на некадашњи Дан републике, дочекујемо празних обора. Како стручњаци кажу, а статистика потврђује, свиња је два до три процента мање сваке године.

УВОЗ ЗАТВОРИО ОБОРЕ: Традиционални свињокољ дочекујемо са драстично мањим бројем стоке

Спремање меса за сушење, Фото Н. Фифић

Већ одавно производимо испод наших потреба. Иако је у оборима све мање свиња, то се не види у месарама јер стиже замрзнуто месо из увоза. Купујемо и месо и прасиће, а цена увозне робе конкурентна је нашој, која је скупа. Пре свега због раста цене хране. Није ни чудо што број одгајивача рапидно опада.

Пре три деценије у оборима је било више од пет милиона товљеника, а сад имамо само 2,5 милиона. Свињарске фарме у Србији гасе се из дана у дан, а према неким незваничним проценама, "нестало" их је око 30 одсто.

Према речима Ненада Будимовића, из Удружења за сточарство и прераду сточарских производа ПКС, број свиња се последњих година смањио, па тренутно можемо да обезбедимо 90 процената потреба. Са друге стране, увоз много више надилази оних 10 одсто потреба.

- Производња у ЕУ је много јефтинија, пре свега јер они свиње могу да хране и гм житарицама, што је код нас забрањено - каже Будимовић. - Немамо довољно прасади за тов, па се прасад од око 20-30 килограма увози, углавном из Данске, па тови до 120 килограма а затим искоришћава.

Огроман је проблем за произвођаче, како каже наш саговорник, што је цена товљеника по килограму пре две недеље била 260 динара, а сада је 220 динара. Са друге стране, цена хране је све већа, нарочито кукуруза који учествује са 75 процената у прехрани. Према препорукама овог Удружења ПКС цена килограма товљеника би требало да буде седам пута већа од хране, па да би се исплатио узгој, садашња не би смела да падне испод 245 динара по килограму.

Уз све ове проблеме Бранислав Гулан, аграрни аналитичар, подсећа да је деценијама био забрањен извоз свиња и свињетине из Србије, због обавезне вакцинације грла против свињске куге. Не само да нема извоза у Америку и земље ЕУ, него ни транспорта у друге змеље преко чланица ЕУ, осим ако није прерађено на температури већој од 72 степена.

- Не бисмо смели да заборавимо да је наша земља која је некада била велики извозник свињског меса постала његов увозник. Годишње смо производили од 270.000 до 320.000 тона свињског меса - објашњава наш саговорник.

ПРОИЗВОДЊА НА 200.000 ФАРМИ

ДА су нам неопходне хитне мере и да би земља могла постати зависна од увоза нас је ФАО упозоравао пре једну деценију - објашњава Гулан.

- Прошле године, месо смо извезли у Црну Гору, Босну и Херцеговину и Северну Македонију. Вредност увоза је била око 64 милиона евра. Наша производња свиња одвија се на око 200.000 фарми. Прoцeњује се дa је прoизвoдњa свињскoг мeсa у Србиjи у првoм квaртaлу за 2022. годину чaк 48,2 oдстo мaња у oднoсу нa истo врeмe прoшлe гoдинe.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију (ВИДЕО)

ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)

МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.

12. 11. 2024. у 15:47

НАЈВЕЋИ ЈАТАК ЗЕМУНАЦА Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила

НАЈВЕЋИ ЈАТАК "ЗЕМУНАЦА" Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила

ПОСЛЕ убиства Ђинђића, она се представљала као Зорица Весић и купила је салаш у месту Путинци, где се једно време скривао врх земунског клана.

13. 11. 2024. у 10:23

Коментари (2)

„Вечити дерби“ на великом платну: МаxБет и Евролига представили филм „Ривалства“