ГРАДЊУ ДИКТИРАЈУ КУПЦИ: Предлог Путина Ердогану за изградњу гасног чворишта у Турској

ПРЕДСЕДНИК Русије Владимир Путин предложио је јуче у Астани колеги Реџепу Тајипу Ердогану да се у Турској направи велики гасни "хаб", односно складиште.

ГРАДЊУ ДИКТИРАЈУ КУПЦИ: Предлог Путина Ердогану за изградњу гасног чворишта у Турској

Фото: Танјуг/Turkish Presidency via AP

Путин је казао да би тада могли мирно да регулишу цене по нормалним тржишним условима, без било каквих политичких нијанси. Он је истакао да је цена гаса сада превисока.

Путин је назвао Турску најпоузданијом маршрутом за доставку гаса у Европу. Путин је саопштио идеју о хабу у Турској после разговора представника "Гаспрома" и турске компаније "Ботас", као и руководилаца министарства енергетике.

- "Турски ток" успешно ради иако су и њега покушале да оштете украјинске власти - рекао је руски председник.

Федерална служба безбедности је ухапсила пре десетак дана заврбованог грађанина са Кавказа који је добио новац да дигне у ваздух гасовод на југу Русије, који води ка Турској, али је на време ухваћен и притешњен доказима све признао.

У Кремљу мисле да је идеја прављења хаба у Турској актуелна, због превисоких цена плавог горива у свету. Русија је до сада достављала више од 20 одсто нафте од укупних потреба Европе, а 40 до 50 процената гаса. Али, хоће ли се он стварно правити тек треба да се види, јер је главно питање ко би требало да буду купци тог плавог горива.

Управо зато, одвојени састанак Путина и Ердогана у Астани био је у фокусу пажње светских медија, јер се чекао наставак приче о хабу коју је најавио у среду руски председник на "Руској енергетској недељи", рекавши да Турска може постати велики гасни хаб. До сада је главни хаб руског гаса у Европи била Немачка.

- Изгубљени обим транзита "Северним током" могли бисмо пребацити у регион Црног мора и тако би главна маршрута нашег гаса у Европу била преко Турске која би постала највећи гасни хаб - објаснио је Путин, и додао да је за то заинтересована Анкара.

Турска је, како је у среду рекао Путин, заинтересована. Али, пред камерама Ердоган није дао никакав коментар, ни "да" ни "не".

Путинов портпарол Дмитриј Песков је после састанка казао да питање хаба треба да се детаљно, и брзо, проанализира.

Кад је реч о прављењу хаба, треба знати да Турска није у најбољој финансијској ситуацији, јер су њене компаније замолиле "Гаспром" да одложи плаћања за већ добијени гас.

ПРОФИТИРАЛА БИ И НАША ЗЕМЉА

ПРОЈЕКАТ изградње додатних кракова гасовода "Турски ток" и стварање највећег гасног чворишта у Турској за снабдевање Европе, који је предложио руски председник Владимир Путин, био би добар и за Србију, јер би осим енергетске сигурности, нашој земљи могао да донесе и финансијску корист од наплате транзитних такса.

Војислав Вулетић из Удружења за гас сматра да је то реално и да би представљало неку врста повратка у игру "Јужног тока" чија је изградња обустављена 2014. године због притиска Брисела и Вашингтона:

- Путинов предлог је реалан и то је добро за Србију, јер бисмо били транзитна земља и од тога бисмо зарађивали. Било је планирано да "Јужни ток" има четири цеви са капацитетом од укупно 63 милијарде кубних метара гаса. А, сада "Турски ток" има две цеви по 15,75 милијарди кубика, од којих је једна намењена за снабдевање Турске, а друга, позната као "Балкански ток", за југоисточну Европу, којом гас стиже и до Србије.

С друге стране, стручњак за енергетику, Милош Здравковић, сматра да је тај предлог о стварању турског хаба још увек на дугом штапу, али уколико би се реализовао обезбедио би сигурност за Југоисточну Европу, чији је део и наша земља. Он истиче да је јасно да је стратегија Русије да диверзификује правце извоза и да се окреће Турској и азијско-пацифичком региону.

Генерални директор "Гаспрома" Алексеј Милер рекао је да је та компанија технички спремна да изгради нове гасоводе до Турске. У среду, пре јучерашњег састанка Путина и Ердогана, турски министар енергетике Фатих Донмез оценио је да је предлог руског председника реалан и да може бити спроведен. Ипак, поставља се питање да ли би Вашингтон и Брисел опет, у настојању да ограниче утицај Русије у овом делу Европе, могли да зауставе изградњу турског чворишта, као некада "Јужног тока". Софија се тада нашла под њиховим огромним притиском, што је на крају и довело до пропасти тог пројекта 2014.

Мађарски министар спољних послова Петер Сијарто рекао је да нафтовод за транспорт руске нафте из његове земље у Србију може бити изграђен за 18 месеци. Е. Б. Т.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

ОВО СЕ ДЕСИЛО ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ: Српски кошаркаши у Партизану без поена у вечитом дербију