ГУРАЈУ МЛЕКО У ПУТЕР: На полицама у радњама широм земље све је мање и увозног, пољског и чешког млека
ПРОИЗВОДЊА млека у Србији је у кризи, а сточари и примарни произвођачи су у проблемима!
Разлог је како тврде упућени што су наши главни млекари мотивисани великом зарадом на извозу потпуно занемарили домаће потрошаче, продали све преко граница и остали смо кратки за неопходну намирницу. Додатну, лаку и брзу зараду, наравно, нису поделили са фармерима, који већ годинама траже већу откупну цену. Али, нажалост, добијају само мрвице. Зато су и смањили број млечних говеда. А, поједини мали произвођачи су одустали од продаје млека.
Као последицу тог, сматрају стручњаци, неодговорног понашања имамо празне полице, или по које, раштркано млеко из увоза. Произвођачи из Пољске, Хрватске, Словеније, Чешке или Мађарске заузели су место нашим, домаћим. Млекаре у Србији дуго година плаћале су млеко не више од 35 до 40 динара по литри. И то за премијум и најквалитетније. Мање млекаре су давале и 25 динара. Све то било је недовољно за преживљавање српских сточара. С друге стране, домаће млекаре су се окренуле извозу, нарочито велике, па не чуди што се српско млеко налази у радњама по региону или Европи. Њима лепо, а за фармере не хају.
- Млекаре сада нуде веће цене али је то требало да се догоди пре пет година - казао нам је примарни произвођач млека из околине Суботице.
- Број говеда сам преполовио и ускоро ћу и ово затворити. Одавно ми се не исплати да држим краве.
Да би ублажили несташицу, али и чињеницу коју надлежни објашњавају, да народ купује енормне количине млека, држава је донела одлуку да увезе одређене количине из Пољске и Чешке. Тако је из Пољске стигло 3.000 тона, а око 6.000 литара из Чешке. Држава ће, како сазнајемо, наставити да га увози, све док се не среди ситуација.
Није дуго ни ово млеко опстало на полицама, већ ових дана многе су празне или су запослени паковања "раштркали" по рафовима, да делује мање празно. Поједини агроекономисти сматрају и да млека нема јер више иде у прераду, зато што цене тих производа нису ограничене. То је дало ветар у леђа прерађивачима, па су цене путера, јогурта, сира повећане и за више од 80 одсто.
ОТКУП ПОКРИВА ПОЛОВИНУ ТРОШКОВА
ОТКУПНЕ цене млека не поркивају ни 50 одсто производње. Сточари кажу да субвенције које добију за развој и генетско унапређење дају за храну или подмире одређене накнаде држави. Надлежни су неколико пута до сада покушали да исконтролишу ову несташицу тако што су ограничили марже трговцима, али и цену УХТ млека од 2,8 одсто млечне масти. Оно сада не сме да кошта више од 128,99 динара. Ипак, у радњама га малтене и нема, иако су произвођачи у обавези да га испоруче. Иначе, најављено је и да би ово ограничење могло да буде укинуто већ од 1. октобра.
Препоручујемо
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!
ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.
07. 11. 2024. у 16:03
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (0)