ДОЗВОЛЕ ЗА 16 ОДСТО: И после готово три деценије боримо се са дивљом градњом
ГОТОВО три деценије Србија покушава да се избори са нелегалним објектима. Од више од два милиона пописаних кућа, зграда и локала саграђаних без одобрења, решење о озакоњењу је досад добило њих 326.569.
Према последњим законским изменама, пред администрацијом је рок да се са свима њима избори до краја наредне године. Надлежно министарство је најавило још једно, ефикасније, законско решење, али ће са њим морати да изађе нова влада.
Протекле деценије су показале да је од легализације можда још већи проблем рушење нелегалних.
- Министарство грађевинарства је од 2015. срушило 95 објеката - кажу у овом ресору. - Не располажемо подацима о срушеним објектима из надлежности АП Војводине и јединица локалних самоуправа. Проблеми око легализације су углавном нерешени имовинско-правни односи и сагласност сувласника на земљишту на коме постоји право сусвојине.
Министарство уклања објекте у складу са програмом који сачињава квартално и расположивим буџетским средствима.
Национална алијанса за локални економски развој пре две године је истраживала који су главни проблеми у легализацији. И поред многих покушаја да се она унапреди, у пракси и даље иде преспоро. Њихова процена је тада била да ће се овим темпом окончати за - 40 година.
- Поступак је потребно дигитализовати, пре свега комуникацију између институција - каже Јасмина Радовановић из Наледа.
- Требало би на републичком нивоу формирати комисију која ће раздојити захтевније од једноставнијих случајева, како би се ови други брже завршили. Морао би да постоји рок у којем би јавна предузећа и остале институције дале одговоре, а ако то не ураде, да се поступак настави. У просеку, шест радника у општинама се бави легализацијом и на сваког дође по 1.100 случајева. Треба сагледати да ли су високе таксе које морају да се плате.
Има ту и правних питања. На пример, ко може да поднесе захтев за легализацију у згради.
То би морао да уради инвеститор, а не власник стана.
НИЈЕ СТАЛА
ЛОКАЛНЕ самоуправе признају да нелегална градња није стала. За легализацију би пресек требало да буде сателитски снимак из 2015. године. У пракси, без дозволе се гради и даље.
- Око 80 одсто локалних самоуправа признаје да се и даље нелегално гради - каже Јасмина Радовановић.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
БИЉАНА О РАЗВОДУ: Боље болан крај, него бол без краја
БИЉАНА је недавно прокоментарисала епидемију развода на домаћој естради.
27. 12. 2024. у 22:26
Коментари (1)