ЗАЛИХЕ ДИЗЕЛА ШТИТЕ СРБИЈУ ОД НЕСТАШИЦЕ: Како ће примена шестог пакета санкција ЕУ против Русије да утиче на тржиште црног злата и деривата

Е. Б. Талијан

20. 09. 2022. у 11:40

ТРОШКОВИ набавке сирове нафте и деривата биће већи када ступи на снагу шести пакет санкција Европске уније против Русије, који подразумева забрану увоза и транспорта руског црног злата преко мора. Србија остаје без нафте из РФ већ од 1. новембра, а ЕУ од 5. децембра.

ЗАЛИХЕ ДИЗЕЛА ШТИТЕ  СРБИЈУ ОД НЕСТАШИЦЕ: Како ће примена шестог пакета санкција ЕУ против Русије да утиче на тржиште црног злата и деривата

Фото: Танјуг

Поједини аналитичари сматрају да би овај ембарго могао да доведе до несташице дизела у Европи, јер на медитеранској берзи и сада недостаје ове врсте горива због чега је његова цена виша. То би могло да се одрази и на ситуацију на нашем тржишту.

Сирова нафта до Србије долази тако што се транспортује бродовима до Крка, а одатле нафтоводом "Јанаф" кроз Хрватску до наше земље. Саговорници "Новости" указују и да ће се поскупљење трошкова набавке сирове нафте и деривата вероватно одразити и на њихове цене, али да то не мора нужно да буде тако, већ ће то одредити тржиште.

Генарални секретар Удружења нафтних компанија Србије Томислав Мићовић истиче да је питање цена важно, али да је сада, у околностима енергетске кризе, важнија сигурност снабдевања. Коментаришући могућу несташицу дизела, он оцењује да су ризици од таквог сценарија већи него што је то уобичајено, али да наша држава и компаније предузимају све што је потребно да се од тога заштите.

- То је обезбеђивање залиха - наглашава Мићовић. - У нашим рукама је само то, да повећамо залихе нафте и њених деривата. Изузетно је важно и да се очувају садашњи канали увоза како бисмо имали диверзификоване изворе снабдевања, да би имао ко да одговори уколико дође до евентуалних поремећаја.

Он наводи и да је увоз деривата смањен, јер у појединим ситуацијама, максималне цене горива које одређује држава, нису обезбеђивале исплативо пословање компанијама. То последњих месеци, како истиче, успешно надокнађује НИС, који ради пуним капацитетом. Увоз деривата је отежан и због ниског водостаја Дунава, па барже не могу уопште или са мање терета могу да плове до Србије. Гориво се превози цистернама и железницом, али нема довољно вагона, а све то поскупљује транспорт.

Иако забрана увоза деривата из Русије у ЕУ ступа на снагу 5. фебруара, Мићовић указује да су и сада отежане околности куповине тог горива због санкција Европске уније према руским компанијама. Он наглашава да у свету има довољно и црног злата и деривата који ће доћи до Европе, али је питање само колико то кошта. НИС је и до сада осим руске, увозио нафту и из других земаља, али је последњих месеци више од половине био удео црног злата из РФ, због повољније цене.

- Примена шестог пакета санкција ће сигурно утицати на поскупљење логистичких трошкова допремања нафте и горива и код нас и у ЕУ, а како ће се то одразити на цене, одредиће тржиште - указује Мићовић. - Све компаније су куповале више руску нафту која је последњих месеци била јефтинија, не само НИС.

НИС, како истиче, сигурно већ уговара куповину црног злата које није руског порекла од 1. новембра. Саветник за енергетику у ПКС Љубинко Савић каже да Европа треба 20 одсто руске нафте да замени другом и да ће се то сигурно одразити на ситуацију на тржишту.
- Биће већа потражња за нафтом другог порекла и постоји бојазан да ће зато доћи до њеног поскупљења, а тиме и деривата, али то не мора нужно да буде тако - указује Савић. - Капацитети НИС могу у потпуности да задовоље потребе нашег тржишта за дериватима.

ЈЕДНА ПЕТИНА ИЗ ДОМАЋИХ ИЗВОРА

ПРОШЛЕ године, у укупном билансу 47 одсто био је удео увезене сирове нафте из Ирака, из Русије 16, из Казахстана 11 и из Норвешке три процента. Око 20 одсто је учешће домаћег црног злата. Последњих месеци, због повољније цене руска нафта се увозила више, па је њен удео био око 55 процената.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЈЕЗИВА ПРЕТЊА МЕДВЕДЕВА: Уредници британског листа Тајмс су легитимна војна мета

ЈЕЗИВА ПРЕТЊА МЕДВЕДЕВА: Уредници британског листа "Тајмс" су легитимна војна мета

БИВШИ руски председник Дмитриј Медведев данас је означио уреднике британског листа "Тајмс" као "легитимну војну мету", реагујући на њихово писање о убиству руског генерала Игора Кирилова, пренели су британски медији.

19. 12. 2024. у 09:50

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.

18. 12. 2024. у 17:25

ТРАМПОВА НОВА ФРИЗУРА: Мреже се усијале од коментара - расправе због зализане косе (ВИДЕО)

ТРАМПОВА НОВА ФРИЗУРА: Мреже се усијале од коментара - расправе због зализане косе (ВИДЕО)

АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп због једног снимка постао је тема бројних расправа. На X-у (бившри Твитер) се, наиме, појавио снимак која га приказује са новом фризуром.

19. 12. 2024. у 08:37

Коментари (0)

ЕКСКЛУЗИВНО: Празнично изненађење Горког Листа