РАСТУ КАМАТЕ НА ШТЕДЊУ: На домаћу валуту повећане за један, а на девизне улоге за пола процентног поена
ОСИМ повећања камата на кредите становништву, последњих месеци бележи се и лаган раст камата на штедњу грађана у банкама.
Како нам је речено у Удружењу банака Србије, камате на динарску штедњу у другом кварталу ове године су у односу на исти период 2021. повећане за један процентни поен а на девизну штедњу 0,5 процентних поена. Када се посматра кретање штедње у последњих десет година, динарска штедња је повећана готово пет пута и крајем јуна 2022. године достигла је 85,9 милијарди динара.
Према речима Владимира Васића, генералног секретара УБС, последњих десетак година бележимо озбиљан раст штедње, као и да је штедња у динарима повећана за око шест до осам пута. Додаје да је раст штедње у еврима био спорији и износио је око 35 одсто али да еври и даље преовлађују у штедњи наших грађана.
- Ранијим мотивима за штедњу, међу којима је најважнији био стабилан курс домаће валуте, придружио се још један мотив, већа каматна стопа - каже Васић. - Сада смо у ситуацији да имамо рестриктивну монетарну политику, која је један од лекова да би се смањила инфлаторна очекивања. Са новцем је иста ситуација као и са другим робама, када га нема довољно, цена му расте и зато у последње време видимо да полако расту камате на пласмане банака а такође и на депозите, како на динаре тако и на евре. Веома је позитивна висока покривеност кредита депозитима која износи 91 одсто. Штедња је веома важна за финансијску стабилност економије а када постоји штедња, постоје и пласмани кроз кредите грађанима и становништву.
Према последњим подацима Народне банке Србије, у првој половини године укупна штедња становништва је расла, што тумаче као поверење грађана у домаћи финансијски систем.
- Појачавање глобалне неизвесности услед избијања кризе у Украјини, која се крајем фебруара надовезала на двогодишњу пандемију, имало је за последицу рекордну тражњу грађана за страном готовином, што је променило валутну структуру штедње у корист девизне - кажу у НБС. - Ова кретања су већ током априла заустављена, а од јуна динарска штедња наставља да расте. У последњих 10 година, динарска штедња је повећана готово пет пута и крајем јуна 2022. године достигла је 85,9 милијарди динара. При томе, половина овог раста остварена је у последње три године, до избијања кризе у Украјини, и поред смањења каматних стопа и негативних утицаја пандемије.
Како додају, и девизна штедња расте у последњих десет година, сa 7,9 милијарди евра половином 2012. године на 13,2 милијарде евра половином 2022. године.
- Најновија полугодишња анализа исплативости штедње, урађена за период од јуна 2012. до јуна 2022. године, потврдила је већу исплативост штедње у домаћој валути - кажу у НБС. - Пресудни фактори који су допринели таквом резултату су, пре свега, постигнута и очувана макроекономска стабилност дужи низ година, више каматне стопе на динарску штедњу него на штедњу у еврима и неопoрезивање динарске штедње. Уз то, на њену већу исплативост утицале су благовремено донете мере монетарне и фискалне политике за ублажавање негативних ефеката кризе изазване пандемијом и ескалацијом сукоба у Украјини.
ИСПЛАТИВИЈЕ ОРОЧИТИ НАШУ МОНЕТУ
ПРЕМА прорачуну НБС, штедња у домаћој валути орочена на годину дана и занављана у периоду од 10 година била је исплативија од депозита положеног на исти рок у еврима.
- Штедиша који је штедео у динарима на улог од 100.000 динара на крају периода орочења, у јуну 2022. године, добио преко 44.000 динара више од штедише који би у истом периоду на девизну штедњу у еврима положио исти износ - податак је НБС. - И незанављана штедња у домаћој валути орочена на годину дана у претходних десет година била је исплативија, и то у чак 98 одсто посматраних годишњих потпериода. Динарски штедиша који је од јуна 2021. штедео у динарима на улог од 100.000 динара добио би у јуну 2022. преко 1.300 динара више од штедише који би у истом периоду орочио идентичан износ у еврима.
Препоручујемо
БАНКАРИ ПАПРЕНО НАПЛАЋУЈУ ПРЕКОРАЧЕЊА: Камате на дозвољени минус и до 28 одсто
01. 09. 2022. у 21:15
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)