НЕМАЧКА ТРАЖИ РЕЗЕРВУ ЗА ХИТНЕ СЛУЧАЈЕВЕ: Две од три нуклеарке оставити на мрежи три месеца дуже
МИНИСТАР привреде Роберт Хабек намерава да две од три немачке нуклеарке које још увек раде остави на мрежи три месеца дуже, као резерву за хитне случајеве.
То је исправна одлука, сматра уредник у ДW Јенс Турау.
Ипак се догодило: Немачка продужава рад нуклеарних електрана које су још на мрежи – иако се ради о само две од три нуклеарне електране: Некарвестхајм и Изар у Баварској и иако је то било у апсолутној нужди. Истовремено, нуклеарна електрана Емсланд на северу земље требало би да буде искључена крајем године, како је раније и планирано.
Разлог за ту одлуку о продужетку рада две атомске централе је криза у снабдевању електричном енергијом и гасом. Те електране већ три месеца раде дуже него што би требало. Па ипак, одлука министра Хабека велика је прекретница, поготово за његове Зелене. А они су у овом тренутку веома важан део владе.
Излазак из нуклеарне енергије: кључна политичка одредница Зелених
За Зелене је окончање коришћења нуклеарне енергије у Немачкој дуго било темељно оправдање за само њихово постојање. Стално се говорило, и то не само у редовима Зелених, да је спор око нуклеарне енергије у Немачкој, након деценија жустрих расправа, 2011. године коначно окончан одлуком о поступном укидању нуклеарних електрана. До тога је дошло након катастрофе с нуклеарним реакторима у Фукушими. Зелени су себе као политичку странку раних 1980-их пронашли у борби за излазак из нуклеарне енергије.
Сада се, међутим, ситуација потпуно променила. Политичари се хватају за сваку сламку како би се ослободили зависности од руских енергената. Министар привреде Роберт Хабек из редова Зелених одавно је присиљен да прилагоди новој ситуацији. Зима може да буде тешка, веома тешка. Зато је наставак рада преосталих немачких нуклеарних електрана неопходан, чак и ако је њихов удео у производњи електричне енергије у Немачкој само шест одсто. У кризи је то и те како потребно.
(Дојче веле)
БОНУС ВИДЕО: Погледајте како "бастион" уништава циљеве на мору
Препоручујемо
ПРЕМИЈЕРКА БРИТАНИЈЕ ПОРУЧИЛА: "Смањићу порезе да бих наградила напоран рад"
06. 09. 2022. у 19:25
БУЏЕТ У ПЛУСУ 1,2 МИЛИЈАРДЕ: Резултати за првих седам месеци 2022. године
06. 09. 2022. у 19:14
ГАСПРОМ ПРЕЛОМИО: Долар испада, Кина ће гас плаћати у рубљама и јуанима
06. 09. 2022. у 17:49
ПРЕМИЈЕР ШПАНИЈЕ УПОЗОРАВА: "Европа мора да се припреми за најгори сценарио"
06. 09. 2022. у 17:35
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)