МАЊЕ МЛЕКА У РАФОВИМА, АЛИ И КРАВА У ШТАЛАМА: До краја ове године откупна цена могла би да буде 80 динара за литар

Ј. СУБИН

02. 09. 2022. у 11:00

СВЕ је мање млека на рафовима, али и крава у шталама. Несташице дуготрајног млека, али и смањена палета млечних производа, последица је лошег стања у говедарству последњих деценија. Подаци Републичког завода за статистику показују да је Србија почетак 2022. дочекала са мањим бројем говеда за три, а коза за 3,6 одсто.

МАЊЕ МЛЕКА У РАФОВИМА, АЛИ И КРАВА У ШТАЛАМА: До краја ове године откупна цена могла би да буде 80 динара за литар

Фото Ж. Кнежевић

- Ова ситуација није настала одједном, апелујемо на тешко стање још од 2016. године - казала нам је Сања Бугарски, председник Удружења одгајивача говеда Србије. - Због неслуха и неразумевања произвођача млека настао је проблем. Када смо пре неколико година с њима одржавали састанке и тражили да плате динар или два више за млеко, ништа нису хтели да ураде. Као фармери, немоћни смо били да нетарамо прерађиваче да плате већу цену нашег производа, јер се знало да немамо коме да то пласирамо. То је било картелско понашање. Сада су се мале млекаре отргле и иду у "бој". Млекаре се буквално боре за свој опстанак. До сада су уништавали сељака, јер су мислили да је млеко непресушан извор. А сада је трка за оним количинама које су на тршишту.

Како објашњава Бугарски, смањена је производња млека и то драстично, а ови који су одустали од држања крава, никада се више неће вратити у систем. Млекаре сада зову примарне произвођаче, нуде веће цене, па је та разлика и до седам динара.

- Нека пројекција, не наша већ европска, јесте да би цена сировог млека до краја године могла да кошта 80 динара - истиче Бугарски. - Цена млека је већ сада 65 центи, а код нас око 43. Млека у радњама нема, палета производа свела се на минимум. Сигурно је улаз у млекарама смањен за 30 одсто.

Светла на крају тунела, можда и има, али како објшњава Бугарски, држава би за почетак требало да утврди минималну произвођачку цену млека. Када то буде постојало, остали ће моћи да се договоре другачије. Држава, међутим, зна да је минимална цена виша од 68 динара. Уз то, одавно причам да треба увести "плави дизел".

- Овде не рачунамо и колико струје потрошимо - наглашњава Бугарски. - Суштина је и да нема ништа без оснивања националног удружења, а то треба да организује држава. Да се постави систем, преброје узгајивачи, да се уради регионализација целе Србије и на основу тога додељују субвенције, које ће се драстично разликовати у зависности од отежаних услова рада.

НИСМО ВЕЛИКИ ПОТРОШАЧИ

ПОТРОШЊА млека у Србији сведена је на 200 килограма млека и млечних производа по глави становника годишње. Опада производња и потрошња млека, а тиме и сира. Годишња произвдоња сира је око 60.000 тона, рекао нам је Бранислав Гулан, агроаналитичар. Ниска потрошња је и резултат пада стандарда великог броја грађана. Самим тим, опада и број крава.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (0)

СРБИН МУ ПРОМЕНИО ЖИВОТ! Новак Ђоковић је изговорио само седам речи и Ник Кирјос од тада више није исти човек