ТОАЛЕТ-ПАПИР СВЕ "ЗЛАТНИЈИ": Произвођачи од 1. септембра опет подижу цене за још 10 одсто
НА списку обавезних месечних потрепштина које се ценом приближавају најскупљим ставкама кућног буџета, последњих месеци нашао се и тоалет-папир.
Грађани се на друштвеним мрежама поводом низа поскупљења ве-це папира огорчено шале да је постао луксузна роба. У зависности од броја ролни, произвођача и квалитета, цене пакета у трговинама широм Србије су од око 150 до 500 динара, четири ролне, од 300 до преко 900 за 10, док су већа паковања и више од 1.200 динара.
Осим што је од прошле године ова намирница поскупела готово двоструко, од 1. септембра спремају ново поскупљење - за још 10 процената. Како незванично објашњавају, разлог је скок цене целулозе која се увози, а основна је сировина од које се производи овај обавезни тоалетни аксесоар.
Према изјави Наташе Говедарице, секретара Удружења за шумарство, прераду дрвета и индустрију намештаја и папира Привредне коморе Србије, на цене тоалет-папира свакако је утицала цена репроматеријала за цео тоалетни програм која је значајно већа у односу на прошлу годину.
- Драстично је скочила цена целулозе у последњих неколико месеци, тако да не треба да изненађује и поскупљење готових производа - каже Говедарица. - Од ње се не прави само тоалет-папир, већ и салвете, убруси и цела палета производа. Сукоб у Украјини, који је утицао на енергетску кризу и поскупљење струје, довео је до тога да производња поскупи.
Произвођачи пак најбоље знају који су све инпути поскупели, и утицали на веће цене тоалет-папира.
Наиме, у корену и овог проблема је енергетска криза. Како стручњаци објашњавају, поскупљење енергената условљава већу цену сировина, па самим тим, у овом случају је то целулоза која константно поскупљује. Домаће фирме целулозу увозе из Словачке, Белорусије, Бугарске, Немачке, Шпаније, а њена цена је од прошле године порасла више пута.
- Цена целулозе је са 900 евра по тони, одавно прешишала 1.500 евра. И транспорт и амбалажа такође иду навише, што је посредно утицало на цену самог тоалет-папира - кажу прозивођачи незванично. - Са друге стране, велики проблем је настао и у дрвној индустрији, јер влада велика несташица, а Руси су најавили да забрањују извоз трупаца, још пре рата.
Последњи подаци Републичког завода за статистику за индексе цена произвођача индустријских производа из увоза показују да су производи од папира и производња папира поскупели за 36 одсто у односу на прошлогодишњи просек. У продавницама су, међутим, производи из ове ставке, међу којима су и салвете, папирне марамице и убруси, сада скупљи и много више.
Подаци Агенције за привредне регистре показују да се у Србији производњом предмета од папира за личну употребу бави 313 фирми. Од нове године, овај производ је више пута мењао цену, а како ствари стоје ускоро се спремају и нове цифре на рафовима.
ОТАЊИЛЕ И РОЛНЕ
УПОРЕДО са растом цена, потрошачи се жале на лошији квалитет ових производа.
- Не само да је ве-це папир све скупљи, него су се ролне смањиле, сузиле, а картон у средини порастао - каже нам Београђанка Зорица Павић. - Поједини произвођачи су очигледно смањили габарите производа и све чешће примећујем неке мини-верзије овог производа.
Потврда овог утиска је недавна објава компаније "Проктор и Гембл" да су смањили своје мега ролне са 264 листа на 244, односно 396 на 366 листова, да би остали конкурентни.
НЕСТАШИЦА ЦЕЛУЛОЗЕ ЗБОГ РАТА
ТОАЛЕТ-ПАПИР је поскупео и у другим земљама из истог разлога, чији су узроци пре свега у рату у Украјини. Последњих дана хрватски медији су брујали о "папреном" тоалетном аксесоару.
- Ве-це папир се производи од целулозе, за то је потребно пуно енергије, а гас је скуп, па је поскупело све од папира - пишу хрватски портали. - Енергенти су све скупљи, целулоза од које се прави папир такође је све скупља, а прави проблем ће наступити када целулозе које је све мање, више уопште не буде на тржишту.
Препоручујемо
НОВЕ ЦЕНЕ ОД ЧЕТВРТКА: Зашто је тоалет папир скуп као да је од злата
30. 08. 2022. у 22:00
ОЗБИЉНА КРИЗА ОЛАФА ШОЛЦА: Немачка ће смањити производњу тоалет папира због цена гаса
25. 08. 2022. у 20:58
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
КАЗНЕ СУ ПАПРЕНЕ: Ствар коју морате имати у ауту - а морате водити рачуна и о РОКУ трајања
У ЗАКОНУ о безбедности саобраћаја дефинисано је да се у возилима мора налазити нови комплет прве помоћи (тип Б) са прецизно дефинисаним садржајем.
17. 12. 2024. у 10:05
Коментари (1)