МИЛИЈИ ФРАНЦУСКИ КРОМПИР ОД ИВАЊИЧКОГ: Последњих година из иностранства купујемо велике количине хране

С. БУЛАТОВИЋ

20. 08. 2022. у 14:00

НАВИКЛИ смо да увозимо технику, гардеробу, аутомобиле... На списку робе која нам стиже из иностранства, међутим, из године у годину све је више хране, па и - поврћа.

МИЛИЈИ ФРАНЦУСКИ КРОМПИР ОД ИВАЊИЧКОГ: Последњих година из иностранства купујемо велике количине хране

НАВИКЕ Полако одустајемо од наше кртоле, Фото Танјуг

Многи би се заклели да им је у тигању најчешће ивањички, а заправо, није искључено да много чешће једу кромпир из Француске и Немачке. Нико се не чуди да у јануару парадајз стиже из топлијих крајева, али путује он и лети и то из Албаније, Северне Македонији и Турске. Када је реч о воћу, спољнотрговинска размена је у нашу корист. Далеко веће количине, и по бољим ценама, ми пласирамо на страна тржишта.

За првих шест месеци ове године, извезли смо 150 тона семенског кромпира, а увезли - 4.657 тона. За сваку тону нашег, у просеку смо добили 560, а страни смо платили чак 2.786 евра.На хиљаду тона кромпира за исхрану, који смо продали странцима, иде скоро 29.000 тона увезеног. Наш се продаје за 284 евра по тони, а страни плаћамо око 320 евра.

Парадајза смо извезли 564 тоне, а увезли чак 23.000 тона. Ситуација је боља са црним луком, јер смо извезли више него увезли и то за 1.100 тона. Бели лук више увозимо него што извозимо, али је наш нешто скупљи од увозног - 2.466 евра по тони, насупрот 2.378 евра. Краставца увозимо двоструко више него што извозимо и плаћамо га двоструко више.

Драстично скупљи је наш пасуљ - 2.000 евра по тони, али извезли смо свега шест тона.

Увезли смо зато 35 тона страног, а сваки смо платили по 1.170 евра.

- Много је разлога за такву ситуацију, али најзначајнији је што смо потписали споразуме о слободној трговини - сматра агроекономиста Милан Простран.

- Конкурентни смо на нивоу ЦЕФТА земаља, али смо се прерано отворили за Европску унију.

Почели смо да увозимо и оно што никада нисмо, на пример свињско месо. Ми смо раније увозили јужно воће, али сада увозимо све. Потрошачи су навикли да целе године имају парадајз, да једу грожђе у јануару. Нестала је сезона. Улогу имају и страни трговински ланци. Они желе да се приближе домаћем потрошачу, али не и домаћем произвођачу. Наши пластеници, с друге стране, нису конкурентни због скупе енергије. До пре шест година ми смо на увоз хране трошили око 1,3 милијарде долара, а сада дајемо милијарду више.

Промениле су се навике. Увозимо сада све и свашта, а напушта се производња поврћа.

Треба боље да користимо домаће капацитете. То се дешава са воћем.

За пола године извезли смо тако чак 94.481 тону јабука, по цени од око 650 евра 1.000 килограма. Увезли смо непуних 15.000 тона и то по цени од 233 евра. Странцима смо испоручили 1.077 тона кајсија и свака је коштала више од 1.000 евра, а увезли смо 215 тона и то скупљих - 1.623 евра по тони. Странци су купили 217 тона наших шљива, а ми смо увезли 29 тона и то скупоцених - 2.379 евра по тони.

МАЛИНЕ У ПЛУСУ

ИЗВОЗ свеже малине у првој половини године донео је прилив од око милион евра.

Странцима је продато 225 тона, па је свака вредела око 4.500 евра. Увезли смо 38 тона, али смо их платили много више - око 10.000 евра по тони. У овом периоду смо извезли много више смрзнуте малине - 33.415 тона за 172 милиона евра. Увезли смо их 1.505 тона и за то дали 7,4 милиона евра.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (3)

ОВО СЕ ДЕСИЛО ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ: Српски кошаркаши у Партизану без поена у вечитом дербију