ПРОИЗВОЂАЧ ЗАКОЧИО СНАБДЕВАЊЕ ПЕЛЕТОМ: Инспекције контролишу све на тржишту еко-огрева, а у Привредној комори наводе да је попис завршен
НАДЛЕЖНЕ инспекције су крајем прошле седмице почеле контролу произвођача и продаваца пелета и огревног дрвета како би се утврдило где је застој у ланцу снабдевања, и због чега тих енергената нема довољно на нашем тржишту.
Претходно је Влада у циљу стабилизације "замрзла" малопродајну цену еколошки прихватљивог огрева на максималних 38.000 динара по тони и забранила његов извоз.
Како сазнајемо на стовариштима, један од три највећа произвођача пелета злоупотребљава ову ситуацију у којој велепродајна цена није ограничена. Он трговцима нуди тај огрев по максимално дозвољених 38.000 динара, и то без трошкова превоза, што значи да би продавац био само на губитку.
Већ дуже време пљуште међусобне оптужбе између произвођача пелета и руководства "Србијашума" на чијој страни је одговорност за несташицу еко-огрева и дестабилизацију тржишта. Директор тог јавног предузећа, Игор Брауновић, изјавио да они за то нису криви, истичући да ће инспекција сазнати да ли пелет у неким магацинима чека боља времена за трговце. Он тврди да у "Србијашумама" имају такве информације и да тај енергент није могао да нестане.
С друге стране, произвођачи указују да им од јавног предузећа и даље стиже 50 одсто од уговорених количина сировине и да је то главни разлог мањка еколошки прихватљивог огрева на тржишту. Младен Стојадиновић, из Групације за обновљиве изворе енергије Привредне коморе Србије (ПКС), истиче да пореска и тржишна инспекција управо контролишу највеће произвођача пелета и да нису још завршили надзор.
- Инспекција је направили попис и потврђена је чињеница да никаквог пелета, ни сировине за производњу, односно дрвета, нема у магацинима и на лагерима - каже Стојадиновић за "Новости".
- Видели су да нико ништа не крије. Све што се произведе иде одмах на тржиште. Проблем је у мањим испорукама сировине произвођачима.
Инспекција контролише и продавце пелета. Власник једног београдског стоваришта, Саша Петровић, каже нам да су код њега завршили контролу и да су се уверили да је сва роба продата, да нема никаквих залиха у магацину.
- Нема довољно пелета на тржишту и мислим да ће бити огроман проблем у наредних два до три месеца - сматра Петровић. - Ми смо све продали. Део пелета је био набављен скупље из увоза, па када је Влада ограничила цену, на губитку смо око 1.500 динара по тони.
Сада се суочавају са новим проблемом, јер им један од три највећа произвођача нуди пелет за 38.000 динара по тони.
- По тој цени да купимо код њих у фабрици, а да онда трошкове превоза од тог погона до стоваришта и после на адресу испоруке, сноси купац - наводи Петровић. - Само од једне домаће компанија када набављамо пелет нисмо на губитку, и можемо да зарадимо 1.000 динара по тони. Далеко од тога да је то довољно да покрије наше трошкове, плате, превоз и све остало.
За овакав случај у Привредној комори Србије нису чули. Како истиче Стојадиновић, цене у велепродаји морају да буду ниже, да би тржиште могло да функционише. Он наводи да и сами произвођачи имају своју малопродајну мрежу, па да не остане много за велепродају.
НАЈЈЕФТИНИЈИ КУБИК ДРВА 7.000
НА пиротским стовариштима пелета нема довољно у понуди, а ко успе да га набави, цени од 38.000 динара по тони, треба да дода и трошкове превоза. Кубик дрва кошта од 7.000 до 7.500 динара. Сечење бансеком и цепање плаћа се додатних од 700 до 800 динара по метру.
Сечена и цепана буковина се у Пироту продају за 10.700 динара. Зрењанинце палета буковог дрвета кошта 21.000 динара и углавном овог огрева нема довољно. С друге стране, у Крушевцу има довољно дрва, а за кубик треба издвојити најмање 80 евра. Цена буковог дрвета у Кикинди је 11.700 динара. В. Н.
Препоручујемо
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (3)