РИГОРОЗНЕ МЕРЕ ШТЕДЊЕ ШИРОМ ЕВРОПЕ: Излози у мраку, гасе се рекламе, продавнице ће радити краће
ЧЛАНИЦЕ Европске уније ужурбано праве планове за смањење потрошње енергије због страха од несташица које прете на зиму.
Резерве гаса у ЕУ су тренутно попуњене 71 одсто, око девет одсто мање од циља који је ЕУ поставила раније овог лета до 1. новембра, преноси Индекс.
Земље чланице су се обавезале да ће смањити потражњу за гасом за 15 одсто до марта у оквиру мера. Улози нису исти широм ЕУ. У Немачкој би гашење руског гаса тешко погодило индустрију и утицало на способност људи да греју своје домове.
У Шведској и Финској, где гас чини мањи удео у укупној енергетској шеми, утицај би био мање драстичан.
Бројне земље у опасности, укључујући Немачку и Француску, увеле су планове за смањење потрошње енергије. То ће имати "велики утицај" на смањење потрошње у ЕУ, рекао је Антонин Шапело, политички директор невладине организације Коалиција за уштеду енергије.
Он је нагласио да ће владе, поред тренутних мера за преживљавање зиме, морати да предузму и дугорочне кораке, као што су реновирање зграда како би биле енергетски ефикасније и прелазак на еколошки прихватљивије технологије централног грејања.
Хрватска: План редукције је припремљен
Хрватска је већ припремила свој план. Потврдио је то Дражен Јакшић, начелник Института Хрвоје Пожар и прокоментарисао какви се сценарији очекују на јесен.
- Треба позвати све грађане у што већем броју, као и предузетнике, да предузму мере штедње. Никада није било важније да штедимо енергију него сада, како бисмо избегли редукције у зимском периоду, да резервоари буду пунији и да складишта гаса буду што пунија - рекао је Јакшић.
Он је објаснио и како ће се редукције спроводити, ако их буде.
- Оне се спроводе према плану спремности за ризик, који је израдио оператер преносног и дистрибутивног система, тренутно је на одобрењу Европске комисије и њиме ће се детаљније дефинисати како би евентуалне редукције ишле.
Француска
Француска је средином јула објавила план "енергетске трезвености". Већина мера је још у фази израде и очекује се да ће бити представљена крајем септембра.
Агнес Паниер-Руначер, министарка за транзицију енергије, упозорила је да власти намеравају да забране радњама да оставе своја врата отворена док раде клима уређај и грејање.
Такође, у плану је и забрана рада светлећих реклама у свим градовима од један до шест ујутру. Ова мера је већ уведена у градовима са мање од 800.000 становника. Париз очекује да ће новим планом смањити потрошњу енергије за 10 одсто у поређењу са 2019. до 2024. године.
Француска увози око петину свог природног гаса из Русије.
Шпанија
Шпанија је заузела радикалнији приступ од других земаља ЕУ. Већ је донела уредбу којом се предузећа обавезују да лети подесе климатизацију на 27 степени, а наредне зиме грејање на 19 степени.
Влада је наложила радњама да уграде аутоматске браве како би се спречило да врата остану отворена док је грејање укључено, као и да излози продавница буду у мраку од 22 часа. Домаћинства за сада нису у обавези да се придржавају ових мера.
Шпанија добија само око 10 одсто свог гаса из Русије. Упркос томе, став Шпаније је да мере могу краткорочно смањити потрошњу гаса и нафте за пет одсто, што би их приближило циљу смањења потрошње енергије за седам одсто до марта следеће године.
Немачка
Немачка највише зависи од руског гаса и једна од најгласнијих заговорника штедње. Међутим, још увек нема обавезујући план за смањење потрошње енергије. Крајем јула издат је низ препорука, од којих ће неке постати правно обавезујуће.
Влада је позвала јавне и пословне зграде да престану да греју "просторије у којима људи не проводе већину времена", као што су ходници и велике сале. Велике индустрије, али и домаћинства, позивају се на штедњу, и то тако да одржавају минималну температуру у својим становима.
Роберт Хабек, немачки министар економије, најавио је прошле недеље нове прописе који ће се тицати уштеде енергије. У јавним зградама биће дозвољено грејање на максимално 19 степени Целзијуса, ноћу неће бити осветљени објекти и споменици, као ни рекламне табле.
Како не постоје заједнички прописи, бројни немачки градови и покрајине донели су сопствене мере, попут смањења уличне расвете и постављања температурних ограничења у јавним зградама. Берлин ће угасити рефлекторе који осветљавају 200 историјских зграда и споменика, док је Баварска најавила сопствени план за уштеду енергије у зградама јавне управе.
Италија
Као и Немачка, Италија је у великој мери зависна од руског гаса са око 40 одсто увоза из Москве прошле године. Такође, није усвојен ниједан заједнички план.
Министар еколошке транзиције Роберто Цинголани рекао је да неће бити драконских резова у потрошњи, али онда је влада у јулу објавила да израђује хитан план штедње који би могао да укључи ограничавање грејања на 19 степени Целзијуса зими и хлађења на 27 степени љети, смањујући уличне осветљење ноћу и рано затварање продавница.
План Италије је да смањи потражњу за гасом за седам одсто до марта следеће године, делимично повећањем производње електричне енергије на угаљ. Цинголани је уверен да Италија неће имати проблема до фебруара, чак и ако Русија потпуно обустави снабдевање гасом.
Пољска
Пољска није донела национални план за уштеду енергије. Испорука руског гаса тамо је већ обустављена, а Пољаке више мучи несташица угља. Премијер Матеуш Моравјецки је у јулу апеловао на грађане да пре грејне сезоне што боље изолују своје домове.
Он је најавио да ће држава домаћинствима обезбедити милијарде субвенција за бољу изолацију и куповину чистијих система грејања. Енергетски стручњаци страхују да ће земљи ове зиме недостајати између милион и два милиона тона угља.
Пољска је до сада око 40 одсто својих потреба за гасом задовољавала руским увозом, али гас има девет одсто удела у њиховој енергетској корпи.
Чешка
До сада је издат само "приручник" за уштеду енергије за грађане. Измене прописа су наводно у припреми, укључујући скраћење званичне грејне сезоне, којом се регулише временски период током којег се топлотна енергија мора испоручивати зградама.
Чешка је скоро у потпуности зависна од руског гаса, при чему највећи део иде у индустрију, а око четвртина се користи за грејање домаћинстава. Просечна потрошња гаса по глави становника је 20 одсто већа од просека ЕУ, што значи да би смањење потражње могло имати огроман утицај.
Чешка је најавила да ће повећати производњу угља у случају нужде, а сада очекује још пошиљки течног природног гаса (ЛНГ) из Холандије.
(Индекс)
БОНУС ВИДЕО:
РАКЕТИРАН ХОТЕЛ "ДОНБАС ПАЛАС": Настрадала једна особа
Препоручујемо
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)