ПЕЛЕТА НЕМА ЗБОГ МАЊКА СИРОВИНЕ: Потражња за еколошки прихватљивим огревом је већа, стоваришта празна

Е. Б. ТАЛИЈАН

11. 08. 2022. у 08:42

ПОТРАЖЊА за пелетом је већа, али овог огрева нема довољно на нашем тржишту.

ПЕЛЕТА НЕМА ЗБОГ МАЊКА СИРОВИНЕ: Потражња за еколошки прихватљивим огревом је већа, стоваришта празна

Фото Д. Миловановић

Влада је "замрзла" цену тог енергента на 320 евра по тони, односно 38.000 динара, када је почела да премашује 400 евра. Циљ је да се потрошачима омогући да се снабдеју за зиму, и да се избегне да пређу на коришћење струје. Привремено је забрањен и извоз еко-огрева, а најављено је да ће инспекција да контролише да ли стоваришта и пелетари поштују владине мере.

Младен Стојадиновић из Групације за обновљиве изворе енергије Привредне коморе Србије (ПКС) истиче да разлог за мањак пелета на тржишту није његова ограничена цена, већ проблем са мањим испорукама сировине произвођачима.

- И даље од "Србијашума" стиже око 50 одсто од уговорених количина - каже Стојадиновић.

- Произвођачи све што производу пласирају на тржиште.

Он указује да је део произвођача формирао своју малопродајну мрежу и да за њих ограничење цене на 38.000 динара по тони не представља проблем. Када би "Србијашуме" испоручивале све уговорене количине, цена би, како наводи, могла да буде и нижа.

- Међутим, трговци се тешко уклапају - објашњава Стојадиновић.

- Нарочито они који набављају пелет из увоза, јер је свуда скупљи него код нас. Једна од мера коју би Влада могла да размотри је да укине ПДВ на овај енергент.

Према његовим речима, у малопродајној мрежи великих произвођача праве се спискови заинтересованих потрошача за куповину и испорука се реализује за пет до шест дана.

У складу са уредбом Владе, "Србијашуме" су повећале цене дрвне робе за 15 одсто. Како Стојадиновић објашњава, то јавно предузеће није могло да уговори сечу и извлачење дрва и да се уклопи у претходну, ниску цену коју им је држава одобрила.

Министарка енергетике Зорана Михајловић је најавила да ће инспекција у наредном периоду да контролише учеснике на тржишту како би се осигурало поштовање мера које је Влада усвојила.

- Сада предстоје активности да се помогне "Србијашумама" како бисмо имали довољно сировог дрвета - казала је министарка. - Додатно, инспекција ће контролисати и пелетаре и складишта, јер не можемо да дозволимо да неколико стотина хиљада домаћинстава пређе да се греје на струју због проблема са другим енергентима.

Како објашњава, више од 110.000 домаћинстава користи пелет, а преко 700.000 огревно дрво. Уколико не могу да дођу до огрева, онда је то удар на енергетски биланс, јер ће више од 800.000 људи почети да се греје на струју. Недавно је формирана и Радна група, која ће заједно са другим институцијама и државним органима да контролише спровођење одлука Владе о ограниченој цени и забрани извоза пелета и одређених врста дрвне робе.

У ЕВРОПИ КОШТА И ДО 700 ЕВРА

НА другим тржиштима пелет је много скупљи него код нас. Младен Стојадиновић из Привредне коморе Србије наводи да се у појединим европским земљама цена овог огрева у малопродаји креће око 500, 600, чак и 700 евра по тони.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (2)

АЛБАНЦИ У ПАНИЦИ: Нестају им људи на Косову и Метохији, подаци су драстични - у лажној држави и сами признају: Општи очај живота!