ВЕЋИ РАЧУНИ НЕ ПРЕ СЕПТЕМБРА: Када ће да поскупи електрична енергија за домаћинства и колико би цена могла да порасте?
СТРУЈА је отишла у небеса, на берзи је достигла 461 евро по мегават-сату, а ми је продајемо за 40. То је 11,5 пута више него што плаћају грађани у Србији.
На ово је јуче указао председник Републике Александар Вучић истичући да је ових дана потрошња као зими, јер климе раде свуда.
- То је нови стандард којег нико неће да се одрекне, што је логично - рекао је Вучић.
- Видећемо да ли ћемо морати да штедимо као Европљани или ћемо успети да изгурамо без тога. Нова влада ће морати да доноси те процене.
Струја за домаћинства мора да поскупи, али није познато када, нити колико ће рачуни бити увећани. Како "Новости" сазнају, "Електропривреда Србије" још није доставила предлог за корекцију цена електричне енергије Агенцији за енергетику (АЕРС), али се очекује да ће то учинити ускоро. Вучић је недавно рекао да када буде дошло до поскупљења струје, оно неће износити више од 10 одсто за становништво. Министарка енергетике Зорана Михајловић је раније инсистирало да корекција буде већа, али се у недељу сложила са проценом председника Републике, да неће бити веће од 10 одсто. Претходно је Фискални савет упозорио да је ургентна мера за стабилизацију ЕПС-а да се цена електричне енергије повећа од 15 до 20 процената, истичући да би и тада била међу најјефтинијим у Европи, уз Грузију и Украјину. Поједини стручњаци сматрају да тај проценат поскупљења треба да буде од 30 до 40 одсто. Сви истичу да од тог раста цена морају да буду изузете социјано
угрожене категорије грађана.
Теоретски, када би ЕПС данас послао уредан захтев за поскупљење, за који АЕРС не би тражио никакву допуну, нова цена би могла да се примени најраније од 1. септембра, а најкасније од 1. децембра. У том случају би грађанима у октобру, односно јануару, стигли увећани рачуни. Међутим, ако би Агенција вратила достављени предлог јавном предузећу на допуну, рокови би се продужили. Просечна потрошња српског домаћинства је око 400 киловат-сати, а рачун у просеку износи око 3.500 динара. Уколико би струја поскупела 10 одсто, то значи да би грађани сваког месеца плаћали 350 динара више.
Званично ЕПС подноси предлог АЕРС-у за корекцију цена, али, јасно је да та одлука не може да се донесе без Владе. Економиста Миладин Ковачевић указује да приликом процењивања колико ће бити поскупљење држава мора да води рачуна да обезбеди највећу могућу стабилности и да ублажи ценовни удар на потрошаче, имајући у виду и утицај енергената на инфлацију.
Управо на тој клацкалици мора да се нађе решење. Према анализи Фискалног савета ЕПС је направио губитак од 500 милиона евра, што је ово предузеће платило узимајући кредите за ликвидност, али се поставља питање да ли ће тај дуг једног тренутка пасти на терет грађана, јер је пословање овог јавног предузећа сада неодрживо. Савет сматра да би раст цена од 15 до 20 одсто обезбедио да ЕПС не направи додатни губитак од пола милијарде евра и наредне зиме. Такође, указују да садашња цена није на економски одговорајућем нивоу и да подстиче нерационалну потрошњу.
С друге стране енергенти су покретачи инфлације. Свако њихово поскупљење прелива се на цене свих производа и услуга. Сматра се да је то обично десети део од пораста цене енергента. На пример, ако би струја поскупела 10 одсто, онда би то подигло инфлацију за један проценат. Зато треба добро одвагати да не би била већа штета него корист. У анализи Фискалног савета се наводи да ЕПС више не може да произведе довољно електричне енергије за домаће потребе, јер није на време инвестирао у своје копове угља, па сад због мањка и угаљ и струју мора да увози по рекордно високим ценама.
Рокови за промену цене
РОК за давање сагласности Агенције за енергетику (АЕРС) на предлог ЕПС-а за корекцију цена за домаћинства је 30 дана од тренутка подношења уредног захтева. Како сазнајемо, одлука се доноси знатно брже, обично за недељу дана.
- Међутим, ако АЕРС утврди да захтев није уредан, на пример није приложена сва прописана документација или садржи формалне недостатке, Агенција ће у том случају захтевати допуну захтева, која треба да се достави у периоду који није дужи од 30 дана - објашњавају за "Новости" у АЕРС-у.
- Рок за давање сагласности Агенције на допуњени захтев је 30 дана од тренутка пријема.
Примена цена креће 30 дана од тренутка када је АЕРС дао сагласност.
Препоручујемо
РУСИ ОТКРИЛИ ПЛАН НАТО-а: Окупираће Украјину и поделити је између ове четири државе!
НАТО план за Украјину суштински значи распоређивање у земљи такозваног „мировног контингента“ од око 100 хиљада људи и, фактички, њену окупацију, а украјинске територије ће поделити Велика Британија, Немачка, Пољска и Румунија, саопштила је Спољнообавештајна служба Русије.
29. 11. 2024. у 09:36
УПОЗОРЕЊЕ ХРВАТСКОГ БЕЗБЕДЊАКА: У случају рата не бисмо заштитили ни седмину становништва
ХРВАТСКА, у случају рата, не би могла да заштити ни седмину становништва, хране не би било ни за месец дана, а становништво не би разликовало сирену за општу од оне за ваздушну опасност
29. 11. 2024. у 08:16
СВАЂАЛИ СЕ УЖИВО У ПРОГРАМУ: Аца Стојановић крио везу са познатом водитељком
ИАКО је јавна личност, о Ацином приватном животу не зна се готово ништа.
29. 11. 2024. у 11:24
Коментари (0)