РАМПА НА ДИЗЕЛ ПРОТИВ НЕСТАШИЦЕ: Влада Србије продужила забрану извоза горива за још две недеље
ЗАБРАНА извоза евродизела ЕН 590 продужена је за наредних 14 дана, како би се спречиле несташице тог нафтног деривата, проузроковане глобалним поремећајем на тржишту.
Ову одлуку јуче је донела Влада Србије, а та мера је била на снази и претходне две недеље. Стручњаци оцењују да се на овај начин обезбеђује сигурност снабдевања домаћег тржишта и утиче на смањивање раста цене горива. Последњих дана западни медији пишу да Стари континент чека несташица дизела, горива које покреће превоз робе и привреду.
Како наводе, разлог је мањи увоз из Русије, а очекује се да ће европске резерве овог месеца пасти на најнижи ниво од 2018.
Председник Србије Александар Вучић рекао је прексиноћ да ће држава, ако буде морала, преузети Нафтну индустрију Србије од "Гаспрома", као већинског власника док трају санкције, а вратити кад прођу. Он је указао да поједини посредници и трговци ирачке нафте "киркук" не желе да раде са већинским руским власницима.
- До сада смо тај проблем решавали, гледаћемо и убудуће да разговарамо са Русима, ако затреба да направимо уговор да док трају санкције преузмемо НИС и вратимо кад прођу - казао је председник.
- Такав чврст уговор направиће се само ако буде неопходно, држава неће ништа да отима.
Говорећи о црном злату, Вучић је подсетио да је сва нафта у земљи из увоза, као и да рафинерија у Панчеву ради са 100 одсто капацитета и производи вишкове за извоз. Он је истакао да већ две недеље не извозимо дизел и најавио да ће та забрана бити продужена:
- Осталим увозницима тог горива, због ограничене цене не исплати се да га увозе, па је потребно да се снабде домаће тржиште тим дериватом. Када се контролише цена, нико неће да увози и губи новац и сви чекају да то гориво набаве у рафинерији НИС.
Према његовим речима, у робним резервама има дизела за 77 дана и бензина за 65 дана.
Председник је указао на још један могући проблем, а то је питање да ли ће рафинерија моћи да дође до резервних делова ако је под санкцијама.
Како каже Бојан Станић из Сектора за стратешке анализе Привредне коморе Србије, поводом могућности да Србија преузме НИС, добро је да држава има стратегију за сваку потенцијалну ситуацију. Он је подсетио и да је већ спроведена изнуђена измена власничке структуре у тој компанији, да би се омогућио трансфер нафте "Јанафом". Тиме "Гаспромњефт", који је био под ударом бриселског ембарга, више није већински власник НИС.
- Европска унија припрема седми пакет санкција против Русије - рекао је Станић.
- Уколико дође до неког драматичног догађаја у Украјини, могуће је да одговор ЕУ у том, или неком наредном пакету санкција буде да се укида свака сарадња са компанијама које су у руском власништву. Таква одлука би се односила и на НИС.
Зато је, како наводи, важно да постоји план и за такву ситуацију. Он указује да постоје два решења. У договору са Русима, може нека друга инострана компанија, која је њима блиска да преузме НИС, а друга могућност је да то уради држава.
СПРЕЧЕНА ЕКСПЛОЗИЈА ЦЕНА
БОЈАН Станић из Сектора за стратешке анализе ПКС указује да је дизел скупљи од бензина и да се забраном његовог извоза обезбеђује сигурност снабдевања домаћег тржита.
- Овом мером утиче се и на смањивање раста цена - указује Станић. - Када се онемогући извоз, повећава се понуда на нашем тржишту и спречава се експлозија цена.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)