КРЕДИТ СКУПЉИ, ШТЕДЊА РАСТЕ: Повећање каматне стопе подигло цене позајмица, али и вредност чувања пара
ПОВЕЋАЊЕ референтне каматне стопе у четири наврата поскупело је све позајмице са варијабилном каматном стопом, каквих је већина.
Осим тога, Европска централна банка ће, готово извесно, подићи каматну стопу на седници 20. јула, па ће и стамбени кредити који су махом у еврима, поскупети. Скок камата, међутим, једино погодује штедишама.
НБС подигла је прошле недеље референтну каматну стопу за 25 базних поена, на 2,75 одсто, а пре тога још три пута по 50 базних поена. Учешће динарских кредита у укупним позајмицама становништву је износило 54 процента, док је индексираних у евро било на нивоу од 46 одсто, последњи су подаци.
Штедња у динарима последњих девет година повећана је готово шест пута. На крају 2021. износила је 104,2 милијарде динара, што је њен нови највиши ниво. Девизна штедња у истом периоду бележи раст, иако релативно нешто умеренији у односу на динарску штедњу, и то сa 8,3 милијарде евра крајем 2012. на 12,7 милијарди евра до краја 2021.
Они који динаре чувају на штедним књижицама у банкама, сада ће на крају године моћи да рачунају на већи добитак. Према речима Владимира Васића, генералног секретара Удружења банака Србије, поскупљење кредита се не дешава линеарно и једнако са подизањем референтне каматне стопе, већ то банке одлучују појединачно. Банке формирају цене својих услуга у зависности од пословних политика и свака појединачна банка ће формирати каматне стопе сагласно структури извора средстава. Осим тога, он наглашава да су позајмице у банкама везане за белибор и еурибор, са којим се камате усклађују на три или шест месеци.
- То свакако неће бити драматично повећање, али ће га више осетити клијенти који су скорије узели кредит и имају већи део главнице да отплате, од оних који су при крају отплате позајмице - објашњава Васић.
- То је један део приче, док је друга страна да веће камате погодују штедишама и штедња већ из године у годину расте, нарочито динарска која је исплативија, а у наредном периоду можемо очекивати још веће интересовање.
Књижице
Приметно је повећано отварање нерезидентних рачуна, које узимају углавном наши људи који живе у иностранству, а управо због исплативије штедње. Део новца из банака матичних земаља стављају на штедне књижице у Србији.
Препоручујемо
СВЕ СМО ЗАДУЖЕНИЈИ: Последњи извештај - банкама дугујемо више од 27 милијарди евра
29. 06. 2022. у 11:00
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)