ПОСКУПЉЕЊЕ МОРА, АЛИ НЕ И СТРУЈНИ УДАР: Фискални савет и стручњаци кажу да цене енергената треба да се повећају за домаћинства и привреду
АНАЛИЗА Фискалног савета показује да је као ургентна мера за стабилизацију ЕПС потребно повећање цена електричне енергије за домаћинства и привреду од 15 до 20 одсто.
Гас би, према њиховој процени, требало да поскупи за становништво од 65 до 70 одсто, а за индустрију око 75 процената. Фискални савет је указао да су крупне грешке у управљању "Електропривредом Србије" и "Србијагасом" дошле на наплату за време енергетске кризе, те да су укупни губици ова два јавна предузећа током последње грејне сезоне износили око милијарду евра.
Поједини стручњаци сматрају да би цена струје требало и више да се коригује, за домаћинства од 30 до 40 одсто, а за привреду више од 50 процената. Други указују да држава мора да води рачуна да обезбеди највећу могућу стабилност на тржишту и да ублажи скок инфлације и ценовни удар на потрошаче.
Председник Србије Александар Вучић у среду је оценио да би поскупљење електричне енергије од 100 одсто било превелико за сиромашне слојеве.
- Ако бисмо повећали цену струје шест, седам или осам одсто не би било страшно, али ништа не би значило - казао је Вучић.
- Док би, на пример, повећање од 100 процената било превелико за сиромашне који не би могли то да плате и инфлација би отишла у небеса.
Говорећи о цени плавог горива, председник је казао да ако рачунамо да би у просеку у зимским месецима гас на тржишту коштао 4.000 евра, а треба нам 15 милиона кубика дневно, онда ће нас за четири месеца то коштати око шест милијарди евра, што је скоро половина нашег буџета.
Фискални савет је у својој анализи упозорио да додатну опасност за Србију представља то што ће стабилно снабдевање струјом и гасом и у наредној грејној сезони поново зависити од расположиве инфраструктуре и енергената из иностранства, који нису загарантовани.
Економиста Миладин Ковачевић каже да се приликом процењивања колико ови енергенти треба да поскупе, не ради само о томе колики је раскорак између цена по којима се набављају и испоручују. Посебно је важно, како наводи, да се има у виду да су енергенти покретачи инфлације.
- Држава мора да води рачуна да обезбеди највећу могућу стабилност на тржишту и да ублажи ценовни удар на потрошаче - истиче за "Новости" Ковачевић.
- Енергија је позната по инфлационом преносу. Да би држава ублажила инфлацију и одржала стабилност тржишта, она треба да делује својим инструментима, фискалним, монетарним и контролом цена.
С друге стране, стручњак за енергетику Жељко Марковић наглашава да цене морају да буду комерцијалне, а колико ће бити поскупљење, то зависи од политике. Он сматра да је добро да дође до поскупљења струје и гаса, јер би се тако смањило задуживање државе, а посебно имајући у виду да нико не зна колико ће енергетска криза трајати. Тиме би се, како додаје, утицало и на рационалнију потрошњу.
- Струја би за домаћинства требало да поскупи од 30 до 40 одсто, а за привреду више од 50 процената, конкретно са садашњих 75 евра по мегават-сату, на 110 евра - прецизира за наш лист Марковић.
- Држава мора озбиљно да се позабави које су угрожене категорије становништва, и да се подигне праг како би се заштитили сиромашнији, али не треба дозволити да онај ко има пара, по ниској цени греје базен.
У анализи Фискалног савета се наводи да ЕПС више не може да произведе довољно електричне енергије за домаће потребе, јер није на време инвестирао у своје копове угља, па сад мањак и угља и струје мора да увози по рекордно високим ценама. Према речима Марковића, ЕПС ће бити потребно три, четири године да нормализује производњу угља. Количине овог енергента, које су планиране да се увезу, четири милиона тона, могу да задовоље, како наводи, само 10 одсто наших годишњих потреба.
ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА ИЗНАД 400 ЕВРА
СТРУЧЊАК за енергетику Жељко Марковић наводи да домаћинства сада плаћају електричну енергију 29,2 евра по мегават-сату, а да су остали ставке на рачуну трошкови одржавања и таксе.
- Садашње цене струје за последњи квартал ове године су више од 400 евра по мегават-сату, а за наредну годину су изнад 300 евра - наводи Марковић. - У јулу 2021. је почела криза, а пре тога је струја коштала између 50 и 60 евра.
ГАС 35,11 ДИНАРА
ГАС за грађане је поскупео девет одсто. Цена кубног метра за домаћинства и мале купце од 1. августа биће 35,11 динара. Према мишљењу Жељка Марковића, то ће морати у будућности још да се коригује, јер је то поскупљење на основу рачунице у овом тренутку.
Препоручујемо
ФИСКАЛНИ САВЕТ: Неопходно поскупљење струје 15-20 одсто, гаса за 65-70 одсто
07. 07. 2022. у 15:17
ПЛАНСКА ИСКЉУЧЕЊА ЕЛЕКТРИЧНЕ ЕНЕРГИЈЕ: Делови параћинске општине сутра без струје
04. 07. 2022. у 15:26
РАТ У УКРАЈИНИ: Руска застава се вије у Курахову! Залужниј војницима - Ваше шансе да преживите су изузетно мале (ВИДЕО)
РАТ у Украјини - 1001. дан.
20. 11. 2024. у 07:11 >> 18:31
"СПРЕМИТЕ СЕ ЗА ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ!" Немачка упозорила грађане, издат документ на 1.000 страна
ГРАЂАНИ Немачке упозорени су да се припреме за могући трећи светски рат са Русијом, након што је руски председник Владимир Путин још једном запретио нуклеарним нападом.
20. 11. 2024. у 11:55
ТЕШКА СУДБИНА СТАРЦА ИЗ БиХ: Борио се са сиромаштвом, деци саградио кућу - они га истерали, а син хтео да га убије
ШЕМСУ Ибрахимовића (89) из Босне задесила је горка судбина под старе дане. Увек је био најбољи радник, трудио се да издржава породицу, а најмање је мислио на себе... Он кроз сузе каже да није ни слутио да ће му се живот овако окренути.
20. 11. 2024. у 10:55
Коментари (0)