ЕУ ОСТАЈЕ БЕЗ ПЛИНА, СЛЕДИ РЕЦЕСИОНИ ШОК: Енергетска криза у Европи се додатно захуктава и гура континент у катаклизму

Е. Б. ТАЛИЈАН

07. 07. 2022. у 08:23

ЕНЕРГЕТСКА криза на Старом континенту се додатно захуктава и прети да изазове економску катаклизму.

ЕУ ОСТАЈЕ БЕЗ ПЛИНА, СЛЕДИ РЕЦЕСИОНИ ШОК: Енергетска криза у Европи се додатно захуктава и гура континент у катаклизму

Фото АП

ЕУ се спрема за потпуни престанак снабдевања руским гасом. Упозорења која се односе на пад европских економија, због несташице плавог горива, све су гласнија. Наши стручњаци упозоравају да ако Немачка остане без гаса, цела Европа ће осетити рецесиони шок. Последице неће заобићи ни нашу земљу.

Блумберг оцењује да је природни гас кључни покретач глобалне инфлације. Тај енергент бележи екстремне скокове цена, а у Европи тај раст достиже око 700 одсто од почетка прошле године. Укратко, гас је сада ривал нафти, као гориву које обликује геополитику.

Главни гасовод, "Северни ток 1", којим руски гас стиже у Немачку требало би да буде затворен од 11. јула на десет дана због редовног одржавања, а расте страх да га Москва можда неће поново отворити. Професор Економског факултета Љубодраг Савић истиче да следи тежак период када почне зима за Европу, а тиме и за Србију, јер наша земља није изоловано острво.

- Када највећа економија у Европи, Немачка, буде снажно погођена, шта да очекују мање земље - каже за "Новости" Савић.

- Немачке компаније сада функционишу нормално у Србији, имају гас по повољним ценама, раднике, добру инфраструктуру. Али када почну да се гасе њихове фирме у Немачкој, то ће се врло брзо одразити на немачка предузећа у нашој земљи. Смањиће се производња, јер овде не правимо финалне производе, него углавном компоненте.

Како додаје, Немачка је наш највећи спољнотрговински партнер, те би осим ове директно последице, то имало утицаја и на укупну сарадњу. Он наглашава да ће Србија, осим са економским тешкоћама морати да се суочи додатно и са снажним политичким притисицима који су све јачи.

- ЕУ је генератор нестабилности европске и светске економије - оцењује Савић.

- Мисле да у својим рукама држе нож и погачу, као да не постоји други део света. Једна тако снажна економија, као што је Немачка, следећи диктат САД, пуца сама себи у ногу. Нисам сигуран да ће грађани ЕУ моћи да прихвате да су станови хладни, да предузећа престају да раде. Могуће је да дође до социјалних немира.

Директор Републичког завода за статитиску Миладин Ковачевић истиче да индустрија не може да преживи без гаса и нафте, али указује и да се широм света на угаљ враћају термоелектране и фабрике челика.

- На некој танкој нити се држи снабдевање гасом моћне немачке индустрије - наводи Ковачевић.

- Ако и то престане, криза може бити толико тешка да ће цела Европа осетити, не рецесију, него шок, рецесиони шок који ће наступити.

Он истиче да почетак смиривања инфлације у Србији може да се очекује у јулу, а у европским земљама крајем лета.

ЕВРОЗОНА САДА ДРАСТИЧНО У ПАДУ

НЕМАЧКА влада је саопштила прошле недеље да је у преговорима да спасе свог енергетског гиганта, компанију "Унипер", која губи око 30 милиона евра дневно, јер мора да покрије недостајући руски гас по растућим ценама на тржишту. Дојче банка указује на растући ризик од непосредне немачке рецесије у контексту рационализације енергије. Банка Морган Станли процењује да ће цела еврозона бити у паду до краја године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (1)

РУГЛО СПЛИТА! Шокантне фотографије згрозиле Хрватску