ТУШИРАЈТЕ СЕ КРАТКО, НОСИТЕ ЏЕМПЕРЕ И ДЕБЕЛЕ ЧАРАПЕ Туробне најаве немачког вицеканцелара: "Још више људи ће осетити последице"
НЕМАЧКИ вицеканцелар, шеф „супер-министарства“ економије и животне средине Роберт Хабек суочава се са проблемима о којима није ни сањао. Лидер немачких Зелених био је принуђен да се залаже за поновно паљење термоелектрана и топлана на угаљ због гасне кризе и да преговара са другим режимима познатим по гушењу људских права због руске агресије на Украјину.
Он је у подужем интервјуу немачком Дер Спиегелу објаснио да је циљ руског председника Владимира Путина да искористи високе цене гаса да изазове поделе у западном друштву, да жели да демонтира Немачку, али да ће Немачка то издржати.
- Мислим да већина људи има идеју о томе шта је овде у питању - рекао је Хабек.
- Видим велику одлучност да се Путину не дозволи да некажњено изађе из овог рата, чак и ако то има ту цену. Наш садашњи допринос је усмерен на то да гарантујемо да ће мир и владавина права бити могући у будућности - преноси Јутарњи.хр.
Он је нагласио да је свестан да жртве које ће људи морати да поднесу нису мале, као и да терет није равномерно распоређен.
- Они који много зарађују могу да се изборе са високим ценама. Али знам и многе људе којима новац не траје до краја месеца. Има и оних који прошле зиме нису могли ни да загреју све собе у стану. То су они који имају много новца - рекао је он.
- Морамо бити искрени: још није готово. Више људи ће осетити последице.
Хабек није желео да спекулише о томе да ли ће Путин у потпуности прекинути испоруке гаса пре зиме, али је приметио да руски председник смањује приливе и држи високе цене смањењем обима.
- Он жели да изврши притисак на људе да осете несигурност и страх – савршене услове за ширење популизма за који се нада да ће уништити нашу либералну демократију изнутра. То је његова стратегија. И не можемо дозволити да буде успешна.
Он је објаснио да ће, ако нема довољно гаса, морати да доноси тешке одлуке – неће бити добрих, само оних најмање лоших.
- За неке индустрије то ће бити катастрофа. Говоримо о људима који ће остати без посла, регионима који ће изгубити читаве индустријске комплексе.
На питање Шпигла шта ради другачије као приватник него раније, он је одговорио да следи савете свог министарства.
- Драстично сам скратио време које проводим под тушем, али сам лош пример. Као министар зарађујем плату о којој други могу само да сањају. Плус, касно долазим кући, устајем у шест ујутру и излазим из куће до седам. Са тим распоредом не морам ни да се грејем зими. За људе који раде од куће, пензионере са малим пензијама и породице, прича је сасвим другачија.
Новинара је занимало и колико тачно времена Хабеку треба под тушем.
- Мој колега из Холандије ми је недавно с поносом рекао да су покренули кампању са циљем да се просечно време туширања смање са десет минута на пет. Морао сам да се смејем. Никада се у животу нисам туширао пет минута, кратак туш.
Након што је рекао да лети не воли да пали климу и да се лоше греје зими, новинар га је питао да ли је свестан да се многи људи осећају као да им се обраћају превисоко.
- Наравно да је било критика. Позивамо људе да се придруже кампањи и не кажемо им ‘Ако не учествујеш, ти си зао човек!’ Предлажемо начине да уштедите енергију под тушем, али не морате да будете савршени. Понекад је деци потребан леп дуг туш или базен пун топле воде. Моја порука је: нека се ваша деца забављају. Ми немамо да се стално кажњавамо. Али не можемо ни да се понашамо као да је све у реду.
Он је поручио грађанима да је ношење дебелих чарапа и топлих џемпера зими увек добра идеја, а да је лети паметно извршити хидрауличко балансирање система грејања, чиме се зими може уштедети и до 15 одсто енергије и трошкова.
- Смањење температуре грејања за само један степен током зиме штеди још 6 одсто. Са 41 милион домаћинстава, тај мали корак је изузетно значајан. А видели смо колику солидарност људи могу да покажу. Рекли су ми да у једној улици станари питају сваку другу уличну лампу. Тамо живе старији људи који имају већу потребу за сигурношћу, али су ипак рекли: не треба нам.
Вицеканцелар је рекао и да се у Влади тренутно разговара о моделима помоћи најсиромашнијим породицама, али и најавила да Влада неће моћи да отклони све потешкоће – реч је о спољном шоку чији ће терет морати да сносе сви.
Упитан колико болно осећа паљење електрана на угаљ и преговоре са катарском диктатуром о снабдевању природним гасом, он је рекао да његов пут у Катар није био посебно болан.
- Увек смо куповали нафту и гас од земаља које имају другачије вредности од нас. Ово је селективан морал који ми је чудан: немој пословати са Катаром! Али ми немамо проблема са нафтом из Саудијске Арабије?
Упитан да ли то значи да Немачка треба да игнорише кршење људских права радника који се спремају за Светско првенство, Хабек је рекао да не треба занемарити нешто што подразумева пажљивији поглед.
- Катар је напредовао. То је, на пример, једина арапска земља која је увела минималну зараду. Када је реч о фосилним горивима, нема црних и белих, само сива. Ово што сада радимо је много боље него да останемо у Путинове канџе. Он жели да нас натера да прихватимо његове убилачке планове јер можемо бити уцењени енергијом. Тренутно нико не носи бели шешир, али постоји црни шешир, а Путин га носи - каже Хабек.
Што се тиче угља, Хабек изгледа уништен.
- То ме много више боли. Чак ме и депресивно. Волео бих да никада нисам морао да донесем ту одлуку. Сада ћемо морати још брже да пређемо на обновљиве изворе енергије, а ни то не може без компромиса. Јер ветрењаче и соларни панели потребни су нам ретки метали, чије рударство штети животној средини. Као напредна земља, наш раст, наша потрошња енергије и наш начин живота стварају проблеме, укључујуц́и проблеме за животну средину и за људе који живе другде.
Он је објаснио и зашто се противи продужењу рада преосталих нуклеарних електрана у Немачкој, које би све требало да буду угашене до краја године. Према Хабеку, једини начин да се продужи њихов рад је да се сада смањи производња енергије, а они су тренутно најпотребнији јер држава покушава да што више допуни своја складишта гаса.
Инсталација новог радиоактивног горива трајала би најмање годину дана, а све немачке нуклеарне електране морале би да прођу скуп и дуготрајан ремонт и безбедносну проверу, која се одлаже вец́ три године због планираног гашења електране.
- За мали допринос имали бисмо најгору нуклеарну безбедност у историји државе. И то у ситуацији када имамо хакерске нападе на нашу енергетску инфраструктуру - нагласио је Хабек.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (8)