ПОЧЕТНИЦИ ТЕШКО СТИЖУ ДО НОВЦА: Малим и средњим предузећима недостају алтернативни извори финансирања

С. Б.

09. 06. 2022. у 11:30

ФИНАНАСИРАЊЕ малих и средњих предузећа и предузетника већином чини кредитна понуда банкарског сектора, док недостају други облици - гаранцијске шеме, фондови предузетног капитала, микрофинансирање, који би омогућили повољније услове, нарочито за почетника у пословању.

ПОЧЕТНИЦИ ТЕШКО СТИЖУ ДО НОВЦА: Малим и средњим предузећима недостају алтернативни извори финансирања

Фото Танјуг

Проблем представља и недовољна информисаност малих и средњих предузећа и предузетника за приступ различитим изворима финансирања. Ово је укратко закључак Државне ревизорске институције након спроведене ревизије сврсисходности пословања "Унапређење приступа изворима финансирања за развој малих и средњих предузећа и предузетника".

Анализиран је период од 2017. до 2020. године. Министарствo привреде је у том периоду спровело програме финансијске подршке малим и средњим предузећима и предузетницима, усмерене на подршку започињању и даљем ширењу и унапређењу пословања, у износу од око 5,4 милијарде динара.

- По Програму за набавку опреме у 2020. години, 58 одсто постојећих клијената банака, лизинг компанија добило је 64 одсто укупног износа бесповратних средстава, док је новим клијентима одобрено 36 одсто - стоји у извештају. - Око 40 одсто износа бесповратних средстава, 1,8 милијарди динара, додељено је појединим малим и средњим предузећима и предузетницима који су две и више година, понекад и узастопно, добијали бесповратна средства. Услов је био да укупно примљена државна помоћ у текућој и претходне две године не пређе износ од 23 милиона динара.

Ревизори истичу и да висина каматне стопе није била одлучујући фактор за избор банке у којој су мала и средња предузећа подносила захтев за доделу кредита.

- Захтеви су углавном поднети банкама чије су каматне стопе међу највишим у рангу понуђених каматних стопа - напомиње ДРИ. - Банкама са најниже понуђеном каматном стопом поднет је мали број захтева или није било ниједног.

Ревизори тако закључују да се унапређење приступа алтернативним изворима финансирања за развој малих и средњих предузећа и предузетника остварује споро. Иако је успостављен правни оквир, у Србији није основан јавни фонд предузетног капитала у којем је држава већински власник.

ЛИЗИНГ НЕДОВОЉНО РАЗВИЈЕН

ЛИЗИНГ као алтернативни облик финансирања није довољно развијен и заступљен - закључују ревизори. - Реализована бесповратна средства уз финансијски лизинг чине око 13 одсто вредности. Гаранцијска шема је примењена за финансирање Програма промоције предузетништва и самозапошљавања. Гаранција коју издаје Фонд покрива 60 одсто сваког индивидуалног кредита, укључујући износ редовне камате.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

ОВО СЕ ДЕСИЛО ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ: Српски кошаркаши у Партизану без поена у вечитом дербију