ШЕЋЕРА ИМА АЛИ НЕ НА ПОЛИЦАМА: Испоручују се довољне количине, паковања "нестану" моментално

Ј. Субин

06. 06. 2022. у 08:33

ПАНИЧНА куповина шећера не престаје. Већ недељама траје "битка" за сваки грам овог слатког кристала.

ШЕЋЕРА ИМА АЛИ НЕ НА ПОЛИЦАМА: Испоручују се довољне количине, паковања нестану моментално

Новости

Трговински ланци, чини се, контролисано избацују на полице килограмска паковања, јер све што се изложи нестане у кратком року. Надлежни и даље говоре да места за панику нема, да нема несташице и да не треба правити залихе.

Шећеране, истичу надлежни у Министарству трговине, редовно снабдевају трговинске ланце. Ипак, све што стигне до полица одмах се разграби. Нема шећера у коцки, а све је мање и оног који се продаје у џаковима, од по 25 или 50 килограма.

- Данима покушавам да купим шећер у радњама једног великог трговинског ланца, и осим што на празним полицама пише да је препорука да се не купује више од три килограма по рачуну, шећера нема - испричала нам је Данијела Д. - Нашла сам само жути шећер. Сада је и сезона прављења домаћих сокова. Верујем да је потрошња мало повећана, али не баш толико да не може у радњи ни килограм да се нађе. Није ми јасно шта народ ради са толиким шећером када га купи. Вероватно им стоји у шпајзу.

Фото М. Анђела

Само је једна велика шећерана током прошле недеље, за два дана, испоручила 800 тона шећера. Ситуација са овом робом никако да се на тржишту стабилизује, чак ни после доношења уредбе о ограниченој цени од 89,9 динара по килограму, за све врсте паковања. Иначе, док држава није ставила тачку и на овај проблем, када је ограничена цена била само килограмског паковања, трговци су наплаћивали за џакове и ринфузни шећер и 150 динара за килограм. Било је мешетарења, па су појединци куповали килограмска паковања и препакивали како би их продавали у ринфузу или у џаковима. Тако су додатно зарађивали.

И док је у појединим радњама куповина шећера ограничена, у смислу препоруке, има и оних грађана који пазаре пуна колица. У очекивању, вероватно, да ће на јесен да поскупи, праве се залихе, јер нема рока трајања.

- Свакодневно добијамо податке о испорученим количинама - рекли су нам у ресорном министарству. - Контроле радимо и нећемо дозволити било какве малверзације и стварање непотребне панике. Шећера има довољно. Наша производња годишња задовољава потребе грађана Србије, а имамо и за извоз.

Иначе, Србија произведе више од 330.000 тона шећера, док за домаћу потрошњу треба око 200.000.

ШПЕКУЛАНТЕ "ХВАТА" ПОЛИЦИЈА

НЕСТАШИЦУ шећера изазвала је потрошња која је код појединих трговинских ланаца била удвостручена и утростручена у првих 20 дана маја. Други проблем били су шпекуланти. Тржишни инспектори су са полицијом код једног велетрговца нашли 2.000 тона килског паковања. Тиме је фактички изазвана деформација тржишта односно вештачка несташица, јер је испоручен свега шлепер тог шећера, док је десет пута више продавана ова роба у скупљим паковањима, на које се није односило ограничење цена.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт

ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт

НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.

23. 11. 2024. у 18:55

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.

22. 11. 2024. у 18:36

Коментари (0)

ОДРЖИВА АРХИТЕКТУРА: Важност енергетске ефикасности