ГЕНЕРАЛНИ ДИРЕКТОР "ТЕЛЕКОМА" ВЛАДИМИР ЛУЧИЋ: Наша компанија постаје озбиљан играч на светском нивоу

Новости онлајн

29. 05. 2022. у 15:17

У ГОДИНИ када слави 25. рођендан „Телеком Србија” има чиме да се похвали. У последње три године оперативна добит „Телекома” расла је скоро четири пута брже од прихода. У посматраном периоду приходи су повећани за непуних 20 милијарди, а оперативна добит ЕБИТДА порасла је за 20,5 милијарди, са 24,9 милијарди на 45,3 милијарде динара.

ГЕНЕРАЛНИ ДИРЕКТОР ТЕЛЕКОМА ВЛАДИМИР ЛУЧИЋ: Наша компанија постаје озбиљан играч на светском нивоу

Владимир Лучић, Фото Танјуг

То је најбољи доказ да је серијом аквизиција и новим улагањима остварена синергија, знатно су увећани приходи, а да то ни у приближно сличној мери није утицало на раст расхода. Од августа ће сви корисници наших услуга моћи да уживају у утакмицама Премијер лиге. Такође, желим да обрадујем кориснике да ће и све утакмице квалификација за Европско првенство у фудбалу од сада моћи да гледају на нашој Арени, каже у разговору за „Политику” Владимир Лучић, генерални директор „Телекома Србија”.

„Телеком Србија” обележава 25 година рада, значајан јубилеј. Где сте сада, а где сте били? Шта сте имали тада, а шта сада, за колико је увећан број корисника ваших услуга?

„Телеком Србија” је настао 1. јуна 1997. године. У веома турбулентним историјским временима за нашу земљу успели смо да од једног само фиксног оператера у Србији створимо регионалног телекомуникационог лидера с више од 11 милиона корисника мобилне и фиксне телефоније, интернета и телевизије. Такође, постали смо и медијски лидери у региону кроз наш спортски канал Арена, филмски канал Суперстар, Јуроњуз и друге забавне канале. „Телеком Србија” је постао носилац дигиталног развоја Србије и региона. У 25 година било је доста изазова у развоју, али смо све успешно пребродили. Посебно успешан период и основа за још већи развој у будућности је наш инвестициони циклус који смо покренули 2018. године у складу с новом стратегијом. Захваљујући тој стратегији, која је комбинација стратегије класичног телекомуникационог оператора и интернет компанија попут „Фејсбука”, „Амазона” или „Нетфликса”, „Телеком Србија” ће од регионалног лидера постати озбиљан телекомуникациони играч на светском нивоу. На крају треба истаћи фасцинантан податак да је „Телеком Србија” за 25 година постојања исплатио дивиденде акционарима у износу од милијарду и 47 милиона евра и укупно инвестирао у развој четири и по милијарде евра.

Фото Д.Миловановић

Да ли сте задовољни досадашњом развојном стратегијом будући да су и сви кабловски оператери спојени са "Телекомом"?

Телеком Србија је током 2021 године први пут у својој историји пословања постао највећи оператор по броју корисника у сва четири сегмента пословања – фиксна и мобилна телефонија, интернет и мултимедија.

Телеком је задржао лидерску позицију у фиксној и мобилној телефонији. У фиксној данас има три пута више претплатника од свих осталих оператора заједно, а у мобилној има за трећину више корисника од друге по величини компаније За нас је, међутим, много значајније да је током 2021. године Телеком Србија постао убедљиви лидер и у два преостала сегмента пословања - у сфери интернета и мултимедије.

У последње четири године, када је почео нови инвестициони циклус Телекома, као део стратегије ширења бизниса у ове, најбрже растуће сегменте пословања, број корисника интернета повећан је за 320 хиљада или за 47 одсто0. Да се нисмо одлучили за офанзивнији наступ на тржишту претила је реална опасност да Телеком лагано ово тржиште препусти конкуренцији и да буде осуђен на таворење, самим тим би пословао са губитком. Пре него што смо се определили за нову стратегију број корисника интернета је неколико година имао тренд пада. Од 2018, не само да ја заустављен тај пад, већ је тренд преокренут и број корисника интернета стабилно расте из године у годину. Захваљујући том новом приступу удео Телекома на тржишту интернета на крају 2021. достигао је 55 одсто, са тенденцијом раста.

Паралелно са тим, успели смо, квалитетнијом понудом и телевизијског садржаја и наших пакета, да повећамо и број корисника телевизије и то за 620 хиљада или за два и по пута, са 425.000 на 1.045.000.корисника. Захваљујући расту броја корисника од чак 146 одсто, Телеком је прошлу годину завршио на првом месту и у области мултимедија, са тржишним уделом од 49 одсто. Оно што је још важније је да се наш тренд раста убрзава и та разлика постаје све већа у нашу корист. Захваљујући у међувремену изграђеној инфраструктури и знатно квалитетнијим услугама и садржајем уверен сам да ће број корисника , нарочито када почну преноси енглеске Премијер лиге, порасти бар за 20 одсто, што ће свакако додатно погурати навише и приходе и нето добит. Све што смо у сфери мултимедија остварили плод је комбинације органског раста броја корисника, захваљујући побољшаној понуди, али и оствареним аквизицијама, којима је Телеком преузео низ мањих оператера, да би могао да се супротстави све снажнијој конкуренцији, која често није бирала средства у борби за кориснике.

Фото промо

Шта показују последњи финансијски резултати пословања?

Раст броја нових корисника, уз значајне инвестиције, без којих би Телеком Србија наставио да тавори и губи своју позицију на тржишту, допринео је и значајном расту свих кључних финансијских показатеља, што је најбољи доказ да је Телеком на добром путу. За само једну годину (2021.годину) приходи су порасли за 17 одсто, и износе 108,6 милијарди динара, док је на нивоу групе Телеком Србија годину завршио са приходом од 150 милијарди динара.

За ову годину планирамо даљи раст и очекујемо да ће приходи достићи 129 милијарди динара и премашити милијарду евра, што ће бити највећи приходи у историји Телекома Србија

У последње три године оперативна добит Телекома расла је скоро четири пута брже од прихода. У посматраном периоду, наиме, приходи су повећани за непуних 20 милијарди, а оперативна добит ЕБИТДА за 20,5 милијарди, са 24,9 милијарди на 45,3 милијарде динара. То је најбољи доказ да је серијом аквизиција и новим улагањима остварена синергија, значајно су увећани приходи, а да то ни у приближно сличној мери није утицало на раст расхода. Напротив, повећање оперативне добити за 82 одсто сведочи да су остварене и значајне уштеде и повећана ефикасност компаније. Што се тиче групног нивоу оперативна добит је премашила 55 милијарди динара.

Такође, нето добит је 2021. била четири пута већа него 2019. и за само две године је увећана са 3,5 милијарде на 13,1 милијарду динара.

Иако је Телеком Србија у релативно кратком року инвестирао више од 1,2 милијарде евра, компанија нема никакав проблем са сервисирањем својих обавеза. Примедбе неких критичара да се компанија преинвестирала или да је презадужена немају никакво реално упориште. Уосталом, презадуженима се сматрају компаније код којих је однос нето дуга и добити пре пореза, камата и амортизације (ЕБИТДА) већи од 5, а код Телекома је тај показатељ мањи од 3,5, далеко испод „опасне зоне“. То значи да Телеком Србија има још простора за инвестиције, а да се не угрози рацио задужености.

Коначно, требало би имати у виду да је по односу нето дуга и добити пре опорезивања, Телеком Србија бољи од просека за 15 великих компанија из Европе и САД, које се баве истом делатношћу. Примера ради, лошији однос нето дуга и добити пре опорезивања од Телекома Србија имају велике телекомуникационе компаније из развијених европских земаља, попут Јунајтед групе из Холандије (5,3), Масмовил Иберком из Шпаније (5,0), Телеком Италија и Теленет група из Белгије (по 4,1), Либертy Глобал из Велике Британије (3,7), док је, рецимо, код шведске компаније Синцх АБ тај однос 3,2, код једног Дојче Телекома 3,1, а код америчке компаније АТ&Т је 3,0.

Осим што ове бројке показују да је Телеком не само финансијски стабилан, већ из године у годину све јачи, оне потврђују и да наша стратегија развоја већ даје резултате. Конкретно, ове бројке сведоче да Телеком цео свој нето дуг може отплатити из оперативне добити за три и по године, с тим што ми за ову годину планирамо за 18 одсто већу добит него 2021, што значи да ћемо врло брзо, можда већ крајем ове године однос нето дуга и оперативне добити са 3,5 смањити на 3.

Откуд тврдње опозиције да је урушена финансијска позиција Телекома и како је може да буде у равни с најавама да сте прва компанија која ће издати еврообвезнице на ЕУ берзама вредне 500 милиона евра?

Не могу да видим како је то сада урушен Телеком, јер не верујем да је Телеком 2018. са 550.000 ТВ корисника на нивоу групе и мање од 1% учешћа у 4 највећа града у Србији са тенденцијом пада био јачи од Телекома који сада има више од 1.5 милиона корисника са тенденцијом раста. Такође, како је Телеком без оптичких прикључака био јачи од Телекома који је прикључке изградио за више од милион домаћинстава, како је Телеком који је 2017 био најлошија мобилна мрежа био јачи од Телеком који је 3 пута заредом најбоља мрежа. Како је Телеком са Ареном без енглеске , шпанске лиге , НБА и ни једног другог канала јачи од Телекома са Ареном где имате све лиге, Суперстаром , еуронеwсом, блумбергом и низом других канала. Посебно желим да истакнем да је Телеком Србија у последње две године много тога урадио на повећању стандарда запослених, поготову оних са специфичним програмерским или инжењерским знањем, дакле Телекому су почели да се враћају стручњаци који су га давно напустили.

Уговор са европском инвестиционом банком за заједничко улагања у 5г, нови синдиковани кредит који смо реализовали у априлу ове године са банкама са којима смо репрограмирали наше главне финансијске обавезе, добијање међународног кредитног рејтинга и издавања корпоративних обвезница на ЕУ берзи, стратешко партнерство са Водафовном сигурни су знаци велике финансијске снаге наше компаније. Сви кредити које добијамо по изузетно добрим условима и то без икакве гаранције показују колико финансијске институције имају поверања у добру стратегију и јачину Телекома Србија.

Фото Д.Миловановић

Шта је највише допринело да буде успешан аквизиција, или то што сте постали једна од водећих као продукцијска кућа с најгледанијим серијама?да ли вам се уложено враћа и хоће ли бити нових серија?

За лидерску позицију Телекома Србија заслужна ја наша нова стратегија која дефинише да морамо да будемо убедљиви лидери у броју корисника у “класичним телекомуникационим услугама“ што смо постигли као и да створимо нове изворе прихода, на бази развоја дигиталних сервиса и развоја садржаја. Дакле, све што смо урадили у последње 4 године: улагање у оптичку мрежу, јаку мобилну телефонију, супериорни спортски садржај, аквизиције кабловских оператор ии сопствена продукција биле су неопходне коцкице мозаика како бисмо постали лидер у пружању свих услуга. Сада је већ јасно, не само да смо сада убедљиви лидери у Србији, него ту лидерску позицију нећемо изгубити ни у следећих 10 година, свидело се то некоме или не.

Да ли сте откупили права на пренос утакмица енглеске премијер лиге и да ли ће љубитељи спорта моћи да уживају у утакмицама захваљујући Телекому? 

Од августа сви наши корисници моћи ће да уживају у утакмицама Премијер лиге. Тиме смо испунили вишегодишњи захтев наших корисника да сав квалитетан фудбалски садржај буде на једном месту. Преносићемо све утакмице ове најпопуларније лиге, а спремамо и разна изненађења, како би праћење ових утакмица учинили што атрактивнијим. Такође, желим да обрадујем кориснике да ће и све утакмице квалификација за Европско првенство у фудбалу од сада моћи да гледају на нашој Арени.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

НЕОЧЕКИВАНО: Алкараз се одлучио на несвакидашњи потез пред Аустралијан опен (ФОТО)