СКЛАДИШТЕ У МАЂАРСКОЈ ГРЕЈЕ НАШЕ РАДИЈАТОРЕ: Шта обезбеђује договор Вучића и Орбана о похрањивању нашег гаса код северног суседа
ДОГОВОР председника Србије Александра Вучића и мађарског премијера Виктора Орбана, којим је омогућено да код северног суседа ускладиштимо између 300 и 500 милиона кубних метара гаса, значи да ће наша земља наредну зиму моћи безбрижно да прегура. Србија је 100 одсто зависна од руског гаса који нам сада стиже "Балканским током" преко Бугарске. На те резерве, које бисмо похранили у Мађарској, рачуна се уколико дође до ситуације да неко одсече линије снабдевања. Вучић је јуче, током обиласка радова на изградњи метроа, поручио да ће Србија по питању енергетике морати да ради брже и да доноси стратешке одлуке и то, пре зиме.
- Изнајмићемо 300 до 500 милиона складишног простора у Мађарској да бисмо тамо сместили наш гас - истакао је председник. - То је важно зато што немамо капацитета да црпимо тај енергент из складишта које имамо и треба нам још један извор. То је само што се тиче гаса, да не причам о проблемима са нафтом. А верујте ми да ни развијенијим земљама неће бити лакше него нама. Ја волим ствари да представим озбиљно, не желим да се церекам.
Капацитет подземног складишта "Банатски Двор" је 500 милиона кубика. Љубинко Савић из Удружења за енергетику Привредне коморе Србије, објашњава да је проблем у брзини експлоатације тих резерви гаса, јер на дневном нивоу не могу да се произведу веће количине, већ само пет милиона кубних метара.
- Наша зимска потрошња зависи од броја хладних дана и температура - каже Савић. - Ако је умерено хладно онда трошимо од 10 до 12 милиона кубика, а када је већи минус и 15 милиона. Са тим количинама гаса у Мађарској и "Банатском Двору" можемо безбрижно да прођемо наредну зиму.
Предеседник Вучић је рекао у суботу да Србија у свом делу "Банатског Двора" има похрањено 162 милиона кубика, а у руском 123 милиона. Савић указује да се током лета наставља повећавање резерви док се складиште не напуни. То, како наводи, мора равномерно да се реализује у континуитету, као што се касније гас истискује у мањим количинама. Генерални директор "Србијагаса" Душан Бајатовић је почетком маја рекао да ће наша земља градити још једно складиште за плаво гориво "Банатски Итебеј". Према Савићевим речима, то је пројекат који се дуго планира, али то складиште не може да буде оперативно за наредну сезону. Зато је, како истиче, важан договор са Мађарима о складиштењу.
- Изградња складишта није једноставна, јер за то морају да се употребе исцрпљена лежишта природног гаса - објашњава Савић. - Имамо још лежишта која могу да се искористе за ту намену, али је потребно да се обави још истражних радова.
ПОСКУПЉЕЊЕ
СТРУЈА ће једног дана поскупети, а то ће бити у оном тренутку када зауздамо увезену инфлацију, иако је она много нижа него у неким западним земљама. Ово је јуче рекао председник Александар Вучић, истичући да имамо најјефтинију електричну енергију, попут Грузије. Он је истакао и да се труди да штеди на свему.
- Али ми је чудно када видим да се људи подсмевају, а знају да и на Западу упозоравају на кризу - указао је председник. - То значи да нам је добро, видим да људи могу себи да приуште и да иду у иностранство на одмор.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)