"САВА" ОСТАЈЕ ЗАМРЗНУТА: Основна врста хлеба биће и наредна три месеца фиксирана на износу 49 динара

Е. БОЖИЋ ТАЛИЈАН

09. 05. 2022. у 22:32

ЦЕНА основне врсте хлеба, познатог под именом "сава", биће ограничена и наредна три месеца, а коштаће максимално 49 динара, сазнају "Новости".

САВА ОСТАЈЕ ЗАМРЗНУТА: Основна врста хлеба биће и наредна три месеца фиксирана на износу 49 динара

Фото Танјуг

У изузетно нестабилним околностима када храна на светском тржишту бележи драматичне скокове, а у појединим европским земљама векна достиже вредност од 10 евра, ово је умиријућа вест за грађане.

Измењена уредба, којом се контролише цена хлеба од брашна тип 500, прошла је све процедуре и биће усвојена на сутрашњој седници Владе. Тиме је обезбеђен континуитет, јер је претходни акт, којим је векна била "замрзнута", донет 9. новембра и важи до 11. маја. Урош Кандић, државни секретар у Министарству трговине, објашњава да је цена хлеба новом уредбом повећана за три динара у односу на претходну, када је била прописана максимална од 46 динара. То је учињено како би се изашло у сусрет произвођачима због поскупљења свих инпута.

- И даље имамо најјефтинији хлеб у региону - истиче Кандић за наш лист. - Настојаћемо да помогнемо пекарима како не би трпели губитке. Обезбедићемо им довољне количине брашна по субвенционисаним ценама из робних резерви, за тромесечну производњу хлеба "сава".

Он истиче да влада доноси ову меру како би заштитила стандард грађана. Подсетио је да да је продужено и важење Уредбе о ограниченим ценама основних животних намирница, шећера, брашна, уља, свињског бута, млека, коју су изузетно важни за снабдевање потрошача. И ови производи су, како наводи, најјефтинији у региону. Вест о нижој цени хлеба сигурно радује грађане, али произвођачи нису задовољни.

Председник Уније пекара Србије, Зоран Пралица, каже да њихова рачуница показује да би уз брашно из робних резерви и цену векне "сава" од 52 динара, произвођачи били на нули, јер су сви инпути поскупели. Он објашњава да ће и према новој уредби имати исту обавезу да направе 30 одсто основне врсте хлеба по ограниченој цени, као што је било и до сада. Како истиче, пекари имају проблема са трговинским ланцима који их уцењују како би надокнадили губитак због смањеног рабата на векну "сава".

- Према досадашњој уредби њихова маржа износи шест одсто, а они траже да буде 20 процената - прецизира Пралица за "Новости". - За специјалне врсте хлеба и пецива, њихов рабат иде од 30 до 100 одсто. Велики трговински ланци хоће сада преко леђа пекара да надокнаде зараду и користе различите моделе уцењивања. На пример кроз наплаћивање различитих трошкова улиставања робе, односно у којим продавницама ће се наћи њихова роба, на којој позицији на рафовима и слично. Пекари су принуђени да пристану на њихове захтеве, јер ће им отказати уговоре. Притом, произвођачи на исплату чекају од 60 до 120 дана, јер не поштују рокове од месец дана, а продају на дневном нивоу.

Он оцењује да се трговински ланци понашају непримерено, као да се ништа не дешава ни у Србији нити у свету. Како би се ти проблеми решили за две недеље ће се, како каже, под покровитељством владе састати Унија пекара Србије и представници трговинских ланаца. Ту ће бити и произвођачи млека, јер и они имају исте тешкоће са мегамаркетима.

- Постоји проблем и са малим самосталним трговинским радњама, јер оне хоће да узимају знатно веће количине хлеба "сава", а неће остале производе - наводи Пралица. - Пекари зарађују на тим другим, специјалним врстама хлеба и пецивима, а сада су принуђени да производе више јефтиних векни и знатно премашују прописаних 30 одсто. Зато смо апеловали да добијемо веће количине брашна по субвенционисаној цени да бисмо могли да постигнемо тражену производњу.

МУЉАЛИ

МНОГИ трговински ланци су повукли брашно са рафова и лагеровали га у магацинима мислећи да уредба о ограниченим ценама основних животних намирница неће бити продужена - тврди Зоран Пралица, председник Уније пекара Србије. - Они су очекивали да ће бити омогућено слободно формирање цена, па би ту зарадили додатних 40 до 50 одсто..

НА ПУМПАМА НИС ЈЕФТИНИЈЕ

ЕВРОДИЗЕЛ се на пумпама продаје по максималној цени од 202 динара по литру, а бензин БМБ 95 за 180 динара. Ове цене важе до 13. маја, објавило је Министарство трговине. На станицама Нафтне индустрије Србије гориво је јефтиније, па тако евродизел кошта 197 динара. До појефтињења је дошло у петак увече на интервенцију председника Србије Александра Вучића. Претходне седмице евродизел се продавао за највише 206,20, а бензин за 184 динара. Вучић је рекао да је од НИС-а, који је у већинском руском власништву, тражио да спусте цене нафте и деривата, јер 20 одсто црног злата експлоатишу у Србији, а не купују све на светском тржишту.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (0)

ПОСЛЕДЊА ЖЕЉА БЕКИМА ФЕХМИУА: Само најужа породица је знала за њу - прекршили су закон да би је испунили