СТРАНИ КАПИТАЛ "ДРЖИ" ПРИВРЕДУ: Инвеститори из иностранства радо улажу у рударство, трговину, услуге...

С. БУЛАТОВИЋ

09. 05. 2022. у 10:35

ГОТОВО сваки други динар капитала у малим предузећима у Србији - страног је порекла. Слично је и у случају фирми средње величине, док странци стоје иза четвртине основног капитала великих компанија.

СТРАНИ КАПИТАЛ ДРЖИ ПРИВРЕДУ: Инвеститори из иностранства радо улажу у рударство, трговину, услуге...

Фото Д. Миловановић

Инвеститори из иностранства најрадије улажу у наше рударство, пословање са некретнинама, административне и помоћне услужне послове, али и стручне, научне и иновационе делатности.

Подаци из публикације Републичког завода за статистику "Предузећа по величини и предузетници" показују да се за само две године домаћи капитал у малим трговинама на велико и мало смањио за близу девет одсто - од учешћа од 47,5 на 38,7 одсто. У малим фирмама које се баве научним, иновационим и техничким делатностима, домаће газде су реткост. Од учешћа од 16,4 одсто у 2018, у 2020. спало је на непуних 12 одсто.

Код средњих предузећа, странаца је највише у рударству - чак 85 одсто. У трговини на велико и мало - 61 одсто, а готово 56 одсто у саобраћају и складиштењу. Највећи удео страног капитала у великим компанијама опет је у трговини на велико и мало - око 80 одсто. Чак 60 одсто основног капитала наших рудника страног је порекла. У прерађивачкој индустрији готово сваки други оснивачки динар је из иностранства.

Стручњаци истичу да бројке показују да је долазак страних инвеститора утицао на смањење спољнотрговинског дефицита.

- Лако је уочити да је страни капитал значајно допринео поправљању спољнотрговинског салда - објашњава економиста Иван Николић.

- Расте извоз и тај раст бележимо од 2013. године. Носиоци су тог значајног прираста компаније из области где је већи удео страног власништва. По мени, веома битан допринос је што се уласком страног капитала реструктурира индустрија. Инвестиције утичу на пораст квалитета технологија. Иде се ка производима са већом додатом вредношћу. Већа је и запосленост. Присуство страног капитала у Србији, што се тиче индустрије, повољно је утицало и може се оценити као позитивно.

Када је реч о великим компанијама, странци воле да улажу у администрацију и помоћне услужне делатности. Пре неколико година држали су 61,5 одсто њих, а у 2020. години - око 55 процената. Последњих година повећали су учешће у информисању и комуникацијама. Од удела од 28,3 одсто стигли су до 34 одсто.

ПРЕОКРЕТ У ХОТЕЛИМА

ТОКОМ 2018. године, у великим фирмама које се баве смештајем и исхраном, свега је 26,4 одсто капитала било домаћег порекла. Већ годину касније, учешће је повећано на 76,7 одсто. У рукама странаца, у 2020. години, остало је само 8,4 одсто капитала.

- Немам одговор шта се десило - каже Георги Генов, председник удружења "Хорес".

- Истина је да нема заинтересованих за инвестирање у Србију. Иза већине ланаца стоји домаћи капитал, јер је реч о франшизама. Хотели у страном власништву могу се "пребројати на прсте".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

Коментари (0)

ТУГА ОКОВАЛА ЧИЗМУ: Преминуо један од најтрофејнијих тренера у историји одбојке