СТРАНЦИМА СРБИЈА КЉУЧНА У ПОСЛОВАЊУ СА РУСИЈОМ: Стране компаније размишљају о већој производњи у српским фабрикама
ИЗ Србије роба и даље, за разлику од већине европских дражава, може у Руску Федерацију. Компаније из земаља које су спустиле рампу тешко се одричу тржишта од скоро 150 милиона потрошача. Поједине, које послују и у Србији, размишљају да преко фабрика овде појачају испоруке за Русију.
Колико су у тој намери успеле, из бројки се још не види. Последњи доступни подаци се односе на извоз остварен у марту. Према њима, из Србије је пут Русије, тог месеца отишла роба вредна 77 милиона долара.
- Током прва два месеца ове године, у јануару и фебруару, извоз за Руску Федерацију је растао - објашњава нам Бојан Станић, помоћник директора за стратешке анализе Привредне коморе Србије. - Раст је забележен и у вредности пласмана и у количини. У марту је, међутим, дошло до пада. Извоз од 77 милиона долара је за 26 одсто мањи него годину пре, а количински је мањи за 38 одсто.
У Русију извози 577 фирми, а увози 1.093. Спољнотрговинску размену у оба смера обавља 187 компанија. Међу њима су и компаније у страном власништву.
- Компаније у страном власништву, у марту ове године, извезле су робу вредну 38 милиона долара - додаје Станић. - То је скоро за четврину, 24 одсто, мање него лане. Количински је пад 29 одсто. У Русију су у марту извозиле 64 компаније у страном власништву. Прошле године их је било 88. Смањење пласмана странаца је утицало и на укупан сољнотрговински резултат Србије. На мањи пласман је утицала читава ситуација - скупље је осигурање, пала је рубља, скупљи је транспорт. Све то доноси велику неизвесност.
Незванично, у пословним круговима се прича да произвођачи из земаља које су увеле санкције, размишљају о реекспорту из Србије или да повећају производњу у српским подружницама. Поједине пословне асоцијације упозоравају своје владе да не притискају Србију да се прикључи ембаргу. Скок цена енергената, и без војне операције у Украјини, озбиљно је пореметио пословање произвођача. Многе не могу да издрже још и потпуни губитак руских потрошача.
ПРОБЛЕМ ТРАНСПОРТ
СА почетком рата знатно се искомликовао транспорт робе у Русију. Раније најкраћа рута, преко Украјине, више не долази у обзир. Сада се транспорт одвија преко балтичких земаља. Како сазнајемо, највише преко Естоније. Уз раст цена енергената, даља рута додатно повећава цену извоза. Зато је и пад вредности извезене робе, мањи од пада количине.
Препоручујемо
АМЕРИЧКА СЕКРЕТАРКА ЗА ТРГОВИНУ: Санкције кинеским компанијама које послују са Русијом
08. 03. 2022. у 22:35
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (3)