ЕВРОПЉАНИ "УХВАЋЕНИ ИЗМЕЂУ ДВЕ ВАТРЕ": Не желе да "финансирају Путина" али им је циљ да цена нафте не скочи
ЕВРОПЉАНИ не желе да „финансирају Путина” и истовремено покушавају да избегну нови економски пад а ове недеље планирано је неколико састанака у ЕУ, који би требало да покажу како су Европљани у стању да комбинују оба циља, пише "Монд" (Le Monde), преноси Ино ТВ.
Одлучни су да одустану од руске нафте, али им је важно да то учине тако да њена цена не скочи још више. У супротном, Русија ће од овога имати само користи када буде продавала нафту другим земљама по вишој цени. А у Европи, напротив, може доћи до јавних протеста.
Европљани су ухваћени између две ватре, пише "Монд": не желе да финансирају Путина и истовремено покушавају да избегну нови економски пад. Због тога желе да схвате како да брзо науче како да живе без руског гаса, али да истовремено не угрозе своју економију.
Ове недеље је планирано неколико састанака у ЕУ, који би требало да покажу како су Европљани у стању да комбинују оба циља. А први састанак је већ одржан у понедељак у Бриселу, где су се окупили европски министри енергетике. Сазван је по хитном поступку након што је Москва прекинула испоруке гаса Пољској и Бугарској јер су оне одбиле да га плате у рубљама.
Европљанима нису јасни услови конверзије
Како публикација објашњава, 97 одсто руских испорука гаса се обавља у доларима и еврима. Али Русија је једнострано променила услове уговора, захтевајући од Гаспромових купаца да отворе рачуне код Гаспромбанке, тамо пренесу накнаду за гас у страној валути, а банка ће је заменити за рубље. И тек када средства у рубљама стигну у Русију, тада ће се транша сматрати завршеном. Европљанима то једноставно не одговара: кажу да нису јасни ни услови ни стопа конверзије. По њиховом мишљењу, такав механизам би био сличан кредиту руској централној банци – а то је кршење санкција.
Пољска и Бугарска су одбиле да то учине и платиле цену, пише аутор чланка. Истовремено, њихов губитак је од минималног значаја за Русију, пошто су њихове куповине износиле 8% од укупних европских. И саме Пољска и Бугарска су очекивале такав исход и сада рачунају на помоћ својих суседа.
Брисел напомиње да свака земља може пасти у исту ситуацију. Отприлике 20. маја је рок за Немачку, Аустрију, Холандију и Италију. Неке компаније разматрају отварање рачуна код Гаспромбанке, а Мађарска је већ рекла да је спремна да плати у рубљама.
БОНУС ВИДЕО:
БРИТАНСКИ ПЛАЋЕНИК У УКРАЈИНИ: Нико није ни динара добио за ратовање
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ЊЕНИ СУ БИЛИ ПРОТИВ БРАКА: Имала је 16 лета када се удала за Палму - љубав опстала до краја живота
Вечерас је у 64. години, после краће болести, преминуо Драган Марковић Палма.
22. 11. 2024. у 20:49
Коментари (2)