ШАРАН ЈУРИ ЦЕНУ ЈУНЕТИНЕ: Влада несташица најтраженије рибе, која сада кошта чак 40 одсто више него лане

Е. Б. ТАЛИЈАН

11. 04. 2022. у 08:33

ШАРАН је поскупео 14 одсто у последњих десетак дана у трговинским ланцима, и нема га довољно на тржишту. Од половине новембра његова цена је скочила за, чак 42,5 процената.

ШАРАН ЈУРИ ЦЕНУ ЈУНЕТИНЕ: Влада несташица најтраженије рибе, која сада кошта чак 40 одсто више него лане

Фото И. Маринковић

Сада се килограм очишћеног, свежег шарана у радњама продаје за 570 динара, а у рибарницама кошта до 710 динара. Шницле од шарана су у рангу јунећег бута, и коштају око 1.000 динара. Очекује се да ће се овај тренд раста наставити до Великог петка.

Осим поскупљења, проблем је и мањак ове рибе на српском тржишту. У једном мегамаркету су нам рекли да не знају када ће им стићи нова испорука. На Каленић пијаци наши репортери су шарана пронашли само у једној рибарници. Иако се потрошачи надају да ће његова цена бити повољнија за Велики петак, када уобичајено трговински ланци припремају посебне акције, очекује се да ће се раст цена ове врсте рибе наставити.

- Домаћег шарана нема довољно на тржишту - кажу у једном познатом мегамаркету.

- Готово сви трговински ланци имају исте добављаче, тако да смо сви у истом проблему. Нама стиже шаран, али количине нису довољне и прода се одмах. Тренутно га нема у нашим продајним објектима, али добићемо га сутра.

Фото И. Маринковић

Како наводе наши саговорници, цена те рибе је три пута коригована током последњих десетак дана, па је са 500 догурала до 570 динара. Пастрмка која је увек била скупља од шарана, сада је у трговинским ланцима јефтинија, јер се продаје за око 500 динара.

- Код нас је очишћени шаран 710 динара, а иста је цена и пастрмке - кажу нам у једној београдској рибарници.

- Шницле од шарана су 1.000 динара. Све цене су порасле, али и даље има тражње.

На поскупљење, осим мање понуде, утиче и скок свих инпута у производњи, од горива до житарица које се користе у исхрани рибе. Средином новембра прошле године килограм шарана је коштао од 400 до 490 динара. Тада су стручњаци процењивали да ће се овог пролећа потрошачи суочити са недостатком домаће рибе. Лане је произведено око 30 одсто мање у односу на 2020. Под рибњацима је некада била између 12.000 и 15.000 хектара, а сада је 5.000 хектара. Србија сада увози око 75 одсто рибе, док је само 25 процената из домаће производње.

НАЈЈЕФТИНИЈЕ КОД НИШЛИЈА

НАЈВИША цена шарана од 15. до 21. марта забележена је у Сремској Митровци где је за килограм требало издвојити 580 динара. У истом периоду, најјефтиније су ову рибу плаћале Нишлије, 379 динара, што је, чак, 201 динар мање. У Врању се најчешће продавао за 390, а у Београду за 399 динара. Шарана су више плаћали и потрошачи у Смедереву, 550 динара, Краљевчани су га куповали за 530, а Суботичани за 10 динара јефтиније. Ово показују подаци Републичког завода за статистику.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километра у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (2)

СРБИЈА ДОБИЛА НОВОГ СЕЛЕКТОРА! Терзићу уговор на четири године