ДО 50.000 ДОЛАРА ЗА ДОБРЕ ИДЕЈЕ: Стартапи, мала и средња предузећа до 18. маја конкуришу за бесповратна средства пројекта “Стартек”
СРБИЈА је у конкуренцији 132 државе лане освојила 54. место по Глобалном индексу иновација. Истраживање и развој у нашој земљи финансира пре свега држава, од привреде стиже тек сваки десети динар, па у ову област не стиже ни пун проценат БДП. Кроз пројекат "Стартек" ситуација би могла мало да се промени. Предузетници, мала и средња предузећа имају шансу до 18. маја да конкуришу за део од милион долара бесповратних средстава намењених подршци иновацијама и дигиталној трансформацији.
Конкурс има три целине. Прва је подршка стартапима са иновативним идејама. Могу да рачунају на дотацију од 15.000 до 25.000 долара, уз обавезу да обезбеде десет одсто учешћа. Очекује се да има новца за 23 оваква пројекта. Мала и средња предузећа, која развијају иновацију или дигиталну трансформацију, могу да добију од 25.000 до 50.000 долара, али учествују са 20 одсто. Очекује се да ће бити додељено пет оваквих грантова. Трећа група су мала и средња предузећа са иновативним извозним производом. Она могу да добију од 50.000 до 100.000 долара, али морају да учествују са 30 одсто. Фонд од милион долара и још 100.000 долара за експертску подршку обезбедила је компанија "Филип Морис".
- Влада је у оба претходна мандата била фокусирана на развој иновација - објашњава Михаило Јовановић, директор Канцеларије за ИТ и електронску управу Владе Србије. - Са знањем и иновацијама добијамо већу додату вредност и већи БДП. Урадили смо доста у погледу дигитализације. Следећи корак је улагање у развој вештачке интелигенције. Успотавили смо Националну платформу за развој вештачке интелигенције у Крагујевцу. Од априла је на располагању технолошким факултетима и стартапима. Тако ће моћи да смисле боља решења.
ПРЕДНОСТ ФЛЕКСИБИЛНОСТ
ИСТИ конкурс је спроведен и прошле године. Средства је тада, између осталог, добио и Владимир Божовић, оснивач "Зенхајерa".
- Моје искуство каже да ми не каскамо толико за светом - истакао је Божовић. - Предност овог програма је флексибилност. Могуће је регрутовати тим и конкурисати, па се тек онда регистровати. Нама је то значило да бисмо направили апликацију и успели смо да испреговарамо велики посао. Сад можемо да тражимо инвеститоре.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)