УКРАЈИНСКА КРИЗА ДОВЕЛА ДО РЕКОРДНЕ ЦЕНЕ ТНГ-А: Могући дугорочни поремећаји тржишта
ПОСКУПЉЕЊЕ течног нафтног гаса (ТНГ), чија је цена ових дана достигла максимуму из децембра прошле године од 102 динара, према речима председника Удружења за ТНГ Ивана Брајовића, последица је комбинованог деловања више фактора, а пре свега поскупљења природног гаса и нафте, као и украјинске кризе.
-Овај гас настаје као производ прераде природног гаса, гасног кондензата и сирове нафте, па зато његова цена кореспондира са ценама природног гаса и сирове нафте, а коригује се према условима на локалним тржиштима. Украјинска криза довела је до поскупљења природног гаса и сирове нафте до рекордних нивоа, па је и цена ТНГ-а, који настаје њиховом прерадом, оборила све рекорде, објашњава Брајовић за Танјуг.
Наводи да иако не постоје директне санкције ЕУ за руске нафтне деривате, извоз ТНГ-а из Русије у Источну Европу је поремећен од почетка сукоба у Украјини, па је почетком марта 700 пуних вагона са око 20.000 тона гаса мировало на граници Пољске и Белорусије.
-Европске увознике забрињава могућност дугорочних поремећаја снабдевања течним нафтним гасом, јер се повећава број људи и компанија санкционисаних од стране ЕУ, а све више компанија почиње да се ''самосанкционише'', одбијајући да купује руски гас, јер такве куповине сматра ризичним, каже Брајовић.
Додаје да је то довело до појаве алтернативних и истовремено скупљих извора снабдевања у односу на Русију, као што су балтички морски увоз и железнички увоз из чворишта Амстердам-Ротердам-Антверпен.
Према његовим речима, глобална инфлација је и пре почетка украјинске кризе довела до повећања цена свих берзанских производа, где спада и ТНГ.
Такође су и пре украјинске кризе, због нерентабилног пословања изазваног пандемијом потпуно затворене поједине европске рафинерије или су парцијално конзервисана одређена рафинеријска постројења, што је довело до смањења прераде нафте у Европи и последичног пада производње ТНГ-а.
Када је реч о Србији, Брајовић наводи да наша земља има своју производњу од око 105.000 тона, док се остатак од око 50.000 тона увози.
-И поред вишегодишњег пада потрошње ТНГ-а, Србија је и даље увозно зависна и зато не може изоловати сопствену ценовну коњунктуру од међународног ценовног окружења, због чега се на њу прелило минуло повећање међународних берзанских котација ТНГ-а, каже саговорник Танјуга.
Говорећи о томе какве би се цене могле очекивати у наредном периоду, каже да би дистрибуција ТНГ-а била економски оправдана за све учеснике ланца снабдевања, садашња малопродајна цена ТНГ-а би морала изности најмање108 динара по литру.
-Зато се у предстојећим месецима у Србији може очекивати поскупљење ТНГ-а, а износ цена ће зависити од украјинске кризе, цене природног гаса и сирове нафте, ценовног паритета природни гас, течни нафтни гас и слично, каже Брајовић.
Објашњавајући од чега зависи цена ауто-гаса у Србији, каже да зависи од тржишне цене самог ТНГ-а и од висине фискалних дажбина.
-Овде посебно треба истаћи да је вишегодишњи раст цене ТНГ-а примарно проузрокован високим акцизама, а не растом саме цене ТНГ-а као тржишног производа, навео је он.
Додаје да је у Србији од 2012. године промет ТНГ-а оптерећен дажбинама које су веће него у било којој земљи Европе.
Такође, наводи да је у Србији акциза на бензин за 37 одсто већа од минимално прописане европске акцизе, на дизел за 53 одсто, а на ТНГ је чак три пута већа.
Према Брајовићевим речима, управо је ово суштински разлог вишегодишњег раста цене ТНГ и пада његове потрошње.
Зато, указује он, Удружење за нафтни течни гас предлаже да
се политика акцизног опорезивања ТНГ што пре усклади са захтевима директива ЕУ у овој области, уз уважавање специфичности домаћег тржишта.
Што се тиче могућности државе да ограничи цену ТНГ, као што је урадила за неке друге врсте горива, Брајовић каже да је држава поступила одговорно и привремено смањила акцизе на дизел и бензин, али не и на ТНГ, што, оцењује, представља додатно бреме на ионако угрожени ТНГ који углавном користе платежно мање способни власници приватних возила.
-Возачи одавно прелазе са ТНГ-а на друга горива. Његово коришћење је за возаче оправдано када цена ТНГ не прелази 50 одсто цене бензина. Из разлике се покривају трошкови конверзије мотора, повећана потрошња за пет до 20 одсто по пређеном километру и периодични трошкови атеста за опрему, каже Брајовић.
Додаје да су корисници ТНГ спремни на трошак конверзије мотора када се улагање исплати у року од две, три године кроз уштеде на цени ТНГ-а у односу на бензин, а период после поврата овог улагања до истека животног века возила чини уштеду за корисника.
-Почетком 2021. овај индекс је износио око 54 одсто, а данас већ износи 57 одсто, тако да је ТНГ одавно прешао у зону економске неоправданости за возаче, каже он.
Додаје да му зато прети потпуно истискивање са тржишта ако се хитно не предузму одговарајуће мере.
Препоручујемо
ПУТИН ЗАПАДУ СВЕ РЕКАО У ЛИЦЕ: Бесплатно су добијали гас, од сутра ће јачати Русију
31. 03. 2022. у 17:10
БАЈАТОВИЋ О ГАСНОЈ КРИЗИ: Србија има довољно гаса и неће поскупети до 31.маја!
12. 03. 2022. у 18:20
ПУТИНОВ УДАР НА ДОЛАР, ЗА ГАС ТРАЖИ РУБЉЕ: ЕУ би морала да замени 100 милијарди долара
24. 03. 2022. у 08:10
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)