БРИКС СТВАРА НОВУ ВАЛУТУ? У свету се донедавно 80 одсто трговало у еврима или америчким доларима, сада само 40%

Б. Царановић

30. 03. 2022. у 08:00

ПРИТИСАК на купце руског гаса последњих дана да га уместо доларима плаћају рубљама, одбијање Европске уније, негодовање САД, отворили су чак и питање могућег повратка на натуралну размену, укидања валута или нову расподелу снага.

БРИКС СТВАРА НОВУ ВАЛУТУ? У свету се донедавно 80 одсто трговало у еврима или америчким доларима, сада само 40%

Фото Shutterstock

Економисти сматрају да нема разлога за враћање на превазиђени начин трговања, али да се ради о механизмима за јачање руске валуте, као и притисак земаља Брикса, са Кином и Русијом на челу, да се као пандан долару појави нова међународна монета као средство плаћања.

Према речима економисте Љубодрага Савића, иза захтева Русије да им се гас плаћа у рубљама, са једне стране крије се потреба за јачањем њихове националне валуте. Такође, како објашњава, према Путиновој одлуци, трансакције за куповину енергената, које се не могу избећи, морају да се обаве у рубљама, а адреса на коју ће бити принуђени да се обрате је руска централна банка. Дубљи и важнији разлог међутим, сматра, ипак је дугорочна идеја Путина да заједно са Кином потисне долар као ексклузивно средство плаћања.

- Назнаке да свет иде у том правцу стигле су након недавног договора Кине са Саудијском Арабијом да им нафту плате у јуанима - прича проф. Савић. - Све више јача тежња да се створи паралелни платни систем. Некад је проценат трансакција на међународном тржишту био 80 одсто у еврима и доларима, сада је смањен на око 40 одсто. И даље је ситуација таква да великом делу света одговара да долар буде једина валута, што за САД значи да могу да штампају новац, подрже своју екеномију, а да до инфлације не долази јер европске земље тада крену да вештачки бране долар, повећавајући куповину америчке валуте.

Курс се у пракси формира на основу понуде и тражње за девизама, која од почетка напада поприлично зависи од потеза које вуку државе које Русији уводе санкције и сама Русија, која на њих одговара једнако жестоко. Како наш саговорник каже, Руси намеравају да избију тај адут Сједињеним Америчким Државама. Сматра да земље Брикса - Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафричка Република чак размишљају о стварању заједничке валуте којом би међусобно трговале.

- Кина је засада само посматрач, али свесни су да су следећи за санкције од Амрике и ЕУ - они. Садашња ситуација им је прилика да припреме одбрану, а паралелна валута, независна од долара, један је од најбољих начина - сматра проф. Савић. - Кина ће до 2030. године бити најјача светска економија и већ сада могу све да произведу, а размену свакако могу да обављају са делом света са којим функционишу. У таквој расподели, евентуалне санкције САД и ЕУ не могу им баш ништа.

Према речима економисте Ивана Николића, Путинов мотив да захтева да се нафта плаћа у рубљама јесте јачање руске монете или пак њено враћање на стање пре избијања рата са Украјином. После драматичног пада рубље по проглашењу санкција и замрзавања око 300 милијарди долара од Руса, након одлуке председника Владимира Путина да ће се плаћање руског гаса за "непријатељске земље" обављати у рубљама, ова валута расте. Николић указује да је циљ ове мере стабилизација руске валуте и јачање позиције Русије на међународном финансијском тржишту.

- У овом тренутку не видим далекосежније последице од јачања рубље, а то се показало као најбољи могући механизам у овом моменту - каже Николић. - Постоји жеља и стратешки циљ раста јуана као интернационалне валуте. Од овог рата и прошлогодишњег пласирања плана развоја Кине први пут се јасно види амбиција Кине.

КАКО ДО РУБАЉА ЗА ЕНЕРГЕНТЕ

Европске компаније могу да набаве рубље којима би куповале нафту и гас на два начина. Прво у банкама које нису под санкцијама или на московској берзи. Приватне европске енергетске компаније могу да отворе рачуне у руским банкама које нису под санкцијама и преко њих могу извести конвертацију, односно замену својих евра или долара у рубље по службеном курсу. Други начин подразумева нешто дужи поступак. Западне приватне компаније би у Русији отварале своје фирме-ћерке на чији рачун се могу превести долари или евра и за њих могу на московској берзи купити рубље.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (2)

НЕОЧЕКИВАНО: Алкараз се одлучио на несвакидашњи потез пред Аустралијан опен (ФОТО)