ТРАЖЕ НАМ 200 ПРОГРАМЕРА ДНЕВНО: Копаоник бизнис форум о снази и утицају ИТ сектора на привреду
КОПАОНИК бизнис форум почео је данас, а на дан отварања, Иницијатива „Дигитална Србија" организује панел „Коме треба јак ИТ сектор и зашто свима?“.
Копаоник Бизнис форум Дигитал Србија Панел-1
Уводну реч је имао амбасадор Швајцарске у Србији, Урс Шмид, који је на примеру његове домовине, која годинама уназад заузима прво место на ранг листи најиновативнијих земаља света (Global Innovation Index), приказао како се ИТ сектор интегрише у све гране привреде, а не остаје један њен изоловани део.
Дубље у ту тему се, уз модерацију директора ове непрофитне организације Небојше Бјелотомића, упустио Миша Лукић, оснивач консултантске бизнис дизајн компаније Њу Стратеџи (New Startegy), затим Катарина Урошевић, директорка корпоративних комуникација у ХТЕК групи (HTEC Group), и Вук Поповић, оснивач компаније Квантокс Технолоџи (Quantox Technology) која броји пет развојних центара у Србији и канцеларије у шест других европских земаља.
ИТ индустрија је предуслов за постизање резултата
- Свима треба јак ИТ сектор и технолошка индустрија, зато што је данас скоро све технолошко. Даћу вам један пример. Швајцарска има одличан здравствени систем и швајцарске компање су светски лидери у фармацеутској индустрији, од којих је неколико и овде на Копаоник бизнис форуму, рекао је амбасадор Швајцарске.
Он је додао да је оно што је омогућило такав успех здравства око 900 стартапа који се баве од дигиталне терапеутике, блокчејн размени података.
- Укратко, ако желите одлично здравство треба да инвестирате у технолошку иновацију, додао је Шмид.
Он је истакао да ИТ индустрија све више обликује и економску размену између Србије и Швајцарске.
- Са обимом од скоро 800 милиона евра у 2021. години, Швајцарска је тренутно 4. трговински партнер у Србији, по питању услуга. Такође је интересантно да Србија остварује око 150 милиона евра суфицита у овој трговини. За ово је такође одговоран значајан истабилан раст српског ИЦТ сектора, истакао је амбасадор.
Он каже да су за ово ипак одговорне и швајцарске компаније.
- ТX Група, велика швајцарска медијска кућа, која је скоро отворила нови хаб на Новом Београду, са преко 200 запослених ИТ стручњака. Рингиер, швајцарска издавачка кућа у чијем је власништву Блиц, је у септембру 2016. године покренула иницијативу "Дигитална Швајцарска". Ова компанија је и један од оснивача Иницијативе "Дигитална Србија". На овим примерима можемо да видимо колико је јака ИТ индустрија предуслов за постизање значајних резултата у све више међусобно повезаној глобалној економији која промовише иновације и технолошки напредак, истакао је амбасадор.
- Снажна ИТ индустрија сигурно може да допринесе и економском расту, и одрживом развоју, али то не може сама... За то су одговорни и владе и приватни сектор и цивилно друштво, закључио је Шмид.
Сви смо ми ИТ
- Сви смо ми ИТ. Људи који нииу у ИТ мисле да су довољни сами себи и често кажу да тешко раде са људима споља. Ја мислим да свако ко није 100 одсто дигитал треба да има најбољег пријатеља из ИТ, а онда после и клијенте из ИТ- оценио је Миша Лукић оснивач консултантске бизнис дизајн компаније New Startegy.
Додао је да много различитих индустрија треба да се уједине. Мислим да је еко систем нешто без чега не може да се уради ништа велико. Чак и ако ИТ компаније желе да запосле доста људи из других индустрија то ће много лакше да ураде ако постану интегратор еко система.
- 21. век је век екосистема и мислим да ту ИТ компаније предводе једну привреду и треба то да прихвате и укључе многе друге делатности да би се направио један други производ. Потребно је мноштво мултидисциплинарних знања, истакао је Лукић.
- Када смо се ширили нисмо били тако озбијни, Тек како растемо видимо који су нам све профили потребни. МИ смо дуго година били само испомоћ некоме, а сада морамо да бирамо које пројекте ћемо да радимо - рекао је Мишо Лукић.
Ми плачемо за кадром који није ИТ
- Ми плачемо за кадром који није ИТ, знамо како да направимо програмере, али не знамо финансије, маркетинг, пр... Ми сада запошљавамо преко 30 одсто фирме који нису из ИТ индустрије, истакао је Вук Поповић.
Поповић је истакао да његова компанија дневно, због сукоба у Украјини, има велику потражњу за програмерима, чак и по 200 дневно од захтева других компанија.
- Сада тражимо где ћемо, на ком тржишту, тај кадар наћи, истакао је Поповић.
- Нисам вам ништа рекао да је ИТ у експанзији, нити сам вам рекао да он у Србији расте. Али је сектор дошао у тачку у којој му је потребно много других људи да би он растао. Заиста нам је потребно да сарађујемо са другим сегментима тржишта, али не инхоусе (унутар компаније) већ на нивоу екосистема, закључио је Бјелотомић.
Говорећи о актуелној ситуацији у Русији из које одлази све више наших ИТ стручњака, Катарина Урошевић је истакла да ће потражња за кадровима расти.
- Не очекујем да ћемо икога таргетирати, али јесте шанса људима који у Русији не могу да раде, да овде нађу посао, каже Урошевић.
Препоручујемо
КОПАОНИК БИЗНИС ФОРУМ: Представљен репутациони индекс српске економије
06. 03. 2022. у 20:50
СТРУЧНО О ИЗАЗОВИМА: У хотелу "Гранд" почео 29. Копаоник бизнис форум
06. 03. 2022. у 18:16
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)